.
قالب وبلاگ
لینک دوستان

 درست کـردن سـورمه به روش سنتـی

روش های گرفتن سورمه , خواص سورمه

                        تصاویر زیباسازی - جدا کننده پست

    " از استاد بزرگوارم جناب دکترمهدی رشیدی "

   

            طرزتهیه سورمه به روش سنتی

     از آنجایی که سرمه بیشتر برای تقویت مژه و ابرو و زیبایی چشمها در اطراف چشم به کار برده می شود ، هم چنین عده ای از آن به جای مداد ابرو استفاده میکنند تا مانع ریزش ابروها شوند بنابراین سرمه باید کاملا اصل و بهداشتی باشدو گرنه عوارض جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.بنابراین بهتر است سرمه را کاملا بهداشتی در منزل درست کنید.

 

    طرز تهیه سرمه فندق و بادام

روش اول :

   برای تهیه سرمه به مغز فندق و بادام هر دو خام احتیاج داری . ابتدا یک سیب زمینی بزرگ یا یک اسفنج سفت بزرگ بر میداری و فندق و بادامها را دونه دونه به سوزن میزنی و طرف دیگر سوزن رو به سیب زمینی یا اسفنج فرو میکنی، حال یک روزنامه یا یک سینی بزرگ میذاری و سیب زمینی رو توی سینی میزاری و بعد فندقها و بادامهایی که به سوزنهایی که به سیب زمینی وصل کردی با کبریت روشن میکنی یعنی آتش میزنی و همه انها را مثل شمع روشن میکنی حال یک سینی با فاصله بالای سیب زمینی نگه میداری تا دود حاصل از سوختن فندقها و بادامها به سینی خورده و به پایین میریزن بعد از انکه همه انها سوختن و تمام شدن اگر به زیر سینی بالایی دوده ای مانده بود با دست تمیز داخل سینی که زیر سیت زمینی بود ریخته و دقت کنید که سیب زمینی تمیز باشد تا دوده ها الوده نشوند ، بعد همه دوده ها را که همان سرمه است در سرمه دان ریخته و استفاده میکنیم . امیدوارم طوری گفته باشم که مورد استفاده شما قرار گیرداز زیتون هم میتوانید برای درست کردن سرمه استفاده کنید .

 

روش دوم :

   در مورد تهیه سرمه روش دیگری که هست عینا همون روش اوله فقط سینی که بالای فندقها میگیری تا دوده فندقها به اون بخورد میتونی به این روش عمل کنی که در اطراف سیب زمینی که گفتم دو تا آجر یک طرف و دو تا آجر طرف دیگه سیب زمینی میگذاریم که حالت تکیه گاه برای ماهی تابه ای که درون آن آب میکنیم و روی آجرها میگذاریم تا هنگامی که فندق و بادام سوختن و تبدیل به دوده شدند به ته ماهی تابه بچسبد و پایین نریزد بعد از تمام شدن با نوک یک چاقوی تمیز دوده ها رو از کف ظرف در یک جای تمیز ریخته بعد داخل شیشه میکنیم . شما میتونین برای اینکه سرمه بیشتری به دست بیاوریداز مغز گردوی خام هم استفاده کنیم،گردو بخاطر چربی فراوانی که دارد سورمه زیادی میدهد و برای چشم هم مفید است اما فندق و بادام به تنهایی برای سیاه شدن کافی هست ضمنا برای یک شیشه خالی پنی سیلین شما احتیاج به دو مشت پر فندق و بادام دارین مشت دست متوسط برای تهیه سورمه زیتون هم به همین روش عمل میکنیم نارگیل رو هم میتونی بشکنین و چند تکه از اون رو خشک کنین و بعد از خشک شدن به همون روش بالا سورمه بگیرین که برای چشم و ابرو بسیار خوب است مخصوصا چشم حالت تقویت برای چشم را دارد شما اگر هر شب سورمه ای را که به این روش آماده میکنین را به چشمهایتان بمالید بعد از حدود دوماه این سورمه به پوست چشمتان میماند و اگر یک روزسورمه نزنید باز چشمانی مشکی و سیاه خواهید داشت اگر سوالی برایتان پیش امد من در خدمتم
امیدوارم مفید باشد .
                                  

                                                

 روش راحتتر برای تهیه سورمه بادام

     سرمه بادام : بهترین سرمه برای چشم سرمه ی بادام شیرین است. برای اینکار ابتدا تعدادی بادام را مغز کنید. یک عدد سوزن یا میله ی باریک را درون یک مغز بادام فرو ببرید و روی شعله گاز قرار دهید. وقتی که بادام روشن شد آن را داخل کاسه انداخته و ظرفی روی آن بگذارید، با سوختن بادام دود به طرف ظرف، بالا رفته و سرمه را بوجود می آورد.سرمه فندق هم به طریق سرمه بادام تهیه می شود.

                                                                               

   روش تهیه سرمه حیوانی

    سرمه قلم گاو : ابتدا قلم گاو یا گوساله را از وسط نصف کرده و تمام مغز آن را خارج کنید.سپس این مغزها را داخل کاسه ای ریخته و روی بخار آب بگذارید، تا کاملاً آب شود. حالا کاسه را از روی بخار آب برداشته و با دو عدد آجر بر روی زمین یک اجاق درست کنید. سپس کاسه را روی اجاق گذاشته و داخل آن را یک تکه پنبه و یا یک تکه باند گاز قرار دهید. به صورتی که مقداری از باند یا پنبه بیرون از روغن باشد، حالا آن باند یا پنبه را آتش بزنید و یک ظرف بر روی آن برگردانید، البته در نظر داشته باشید که بین آنها فاصله باشد و گرنه آتش خاموش می شود و حالا دود حاصل از سوختن به ظرف بالا می چسبد و سرمه را بوجود می آورد، می توانید هر دفعه سرمه ها را خالی کنید تا به داخل ظرف برنگردد .

                                                            

                                نکته:

     سرمه برای ابرو خیلی مفیده . برای ابرویی که ریزش داره و نیز ابرویی که ریخته بصورت مدادی که در ابرو میکشید ، سرمه رو بکشید و انشاء ا... بعد از مدتی شاهد در آمدن ابرو خواهید بود . البته سرمه باید بسازه و اگر نسازه ابرو میریزه ..

                                                       

روش ابداعی و ساده تر تهیه سرمه

 این روش معمولاً بین خودمون مرسومه و تقریباً میشه گفت اکثر اطرافیان ما در تهیه سورمه به این روش تسلط پیدا کردند 
    مواد لازم : دوتا قوطی کنسرو یا دو تا آجر- یه ظرف پیرکس که تهش کاملا صاف باشه- یه پارچ آب- یونولیت- انواع مغزها - چند تا سوزن .

   طرز تهیه : اول یونولیت رو میذارم ..مغزها رو به سر سوزنها میزنم و توی یونولیت فرو میکنم بعد قوطهای کنسرو یا آجر ها رو اینطرف و اونطرف یونولیت میذارم بعد داخل ظرف پیرکس مقداری آب میریزم ..توجه داشته باشید که بیرون ظرف خیس نشه بعد ظرف رو روی آجرها میذارم و جاشو طوری تنظیم میکنم که کاملا بالای مغز ها قرار بگیره بعد با کبریت مغزها رو روشن میکنم تا دود کنه در ضمن هر بار باید آب تازه توی ظرف بریزید چون آب قبلی گرم میشه و نمیذاره دوده ها خوب به ظرف بچسبن بعد از اتمام کار با استفاده از تیغ دوده ها رو روی یه کاغذ بزرگ میتراشم و درون شیشه یا سرمه دان میریزم .

تعیبر خواب سرمه دان

سرمه دان های استخوان شتر طرح اسلیمی

 

   محمدبن سيرين گويد : سرمه دان درخواب ، زني بود كه هميشه خداي را به ياد دارد و مردمان را به راه دين خواند. اگر بيند كه سرمه داني داشت، دليل كه زني را بدين صفت بخواهد. اگر بيند كه سرمه دان او بشكست، دليل كه زن او هلاك گردد.

    جابرمغربي گويد : سرمه دان به خواب ، زني بود با امانت. اگر بيند كه سرمه داني داشت، دليل است كه او رابا زن ديندار صحبت افتد و از او خير و منفعت يابد . اگر بيند كه سرمه دان بشكست يا ضايع گرديد، دليل كه از صحبت زني ديندار جدا افتد. اگر بيند كه سرمه داني را بخريد، دليل است كه كنيزكي ديندار بخرد و باامانت بود .  

 

    در خاتمه شما رو به دیدن تعدادی عکس که بصورت شفاف طرز ساخت سرمه به روش  سنتی رو توسط سنتی کار زبردست و مجرب سالخورده و گمنام نشان میدهد دعوت میکنم لازم به ذکر است که حقیر جز نامی از عکاس چیره دست ایشان جناب آقای عرفان نجف آبادی از شیراز اطلاعات دیگری از سرمه ساز مذکور در دست ندارم .

                                                  

                 

              

 

                                   

                

                                                      

              

                                                   

              

                                              

                                           http://tebbolarsh.blogfa.com

                                    گرد آورنده : رضا یگانه

 
[ ۹۱/۰۸/۲۳ ] [ 22:30 ] [ یــگانه ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

------------- یا شافی ----------
اللهم اشفی بشفائک و داونی بداوائک و عافنی من بلائک بحق محمدو آل محمد "ص"

دردمندی که کند درد نهان پیش طبیب
درد او بـی سببی باعث درمـان نشـود

بادرورد و سلام به شما عزیزی که هر از چند گاهی با حضور برجسته و پر رنگ خود آذین بخش وبلاگ حقیر می شوید و بیش از پیش انرژی های مثبت مضاعفی بحقیر القا’و اعطاء می نمایند.

این وبلاگ ایجاد شده تا با استفاده از منابع طب سنتی زمینه آشنایی دوستان با منابع علمی طب سنتی کمک کوچک dباشد (در فراخور وتوانایی محدود و اندک من).
پس این وبلاگ متعلق به تمام دوستان و استادان عزیزمی باشد و مطالب علمی شما با ذکر منبع و نام خودتان در وبلاگ قرار می گیرد. در صورت تمایل مطالب را به آدرس وبلاگ ارسال کنید. آگاهی از نظرات شما، چراغ فروزان این راه است.

رضا یگانه
موضوعات وب
امکانات وب

رضا یگانه "مدیر وبلاگ طب العرش" هستم از استان سرسبز گلستان در خدمت همه ی شما عزیزان جهت مشاوره های طب سنتی و ایرانی از ساعت 21 الی 22 هر شب و شاید با کمی تاخیر در جواب. آنهم فقط و فقط بجهت مشغله کاری

.

. .

یا شافی" این وبلاگ ایجاد شده تا: با استفاده از منابع طب سنتی زمینه آشنایی دوستان با منابع علمی طب سنتی را کمکی کوچک باشد (در حد توانایی محدود و اندک من). پس این وبلاگ متعلق به تمام دوستان و استادان عزیزمی باشد و مطالب علمی شما با ذکر منبع و نام خودتان در وبلاگ قرار می گیرد. در صورت تمایل مطالب را به آدرس وبلاگ ارسال کنید. آگاهی از نظرات شما، چراغ فروزان این راه است. رضا یگانه

  • بازی مهربانی
  • رد ریپورتر
  • در بی نهایت