.
قالب وبلاگ
لینک دوستان

 سنگ سرمه یا اثمد

   اکثر مردم ایران با سرمه سنگ آشنایی چندانی ندارند و این نوع سرمه رو در ایران معمولا مسافران سفر حج از مکه وارد می کنند . برای همین فکر می  کردم چون چیزی نیست که در دسترس همه باشه نوشتن پستی برای اون شاید زیاد مفید نباشه. اما در سفر مشهد دیدم که روی شیشه و جلوی پیشخوان برخی مغازه ها سنگ سرمه مکه تبلیغ شده بود و من خوشحال شدم از اینکه این سنگ میتونه در اختیار هموطنان بیشتری قرار بگیره و لذا تصمیم گرفتم از تجربه خودم از این سنگ بنویسم . استفاده از این نوع سرمه از سنین بچگی بصورت سنت در خانواده های کرمانشاهی وجود داره و مادران نازنین این دیار، برای فرزندان خود از زمان حتی نوزادی از این سرمه استفاده می کنند و اون رو باعث تقویت چشم و جلوگیری از ضعیف شدن اون می دانند. تو جمع خانوادهایی که ازاین سنگ  سرمه استفاده می کنند آدم عینکی و با مشکل بینایی وجود ندارد

    سنگ سرمه به طور عجیبی باعث شفافیت چشم میشه . الان در بازار لوازم آرایشی داروهای شیمیایی هست برای شفاف کردن چشم که معمولا تو آرایشگاه ها برای شفاف کردن چشم استفاده میشه و قطعا بدون عوارض نیست اما راهکاری طبیعی و ارزان برای شفاف کردن چشم وجود داره. اگر شما از کدری چشمهای خود گله مندید میتونید از سرمه سنگ استفاده کنید و شبها موقع خواب با این سرمه چشم خود را سرمه بکشید و بخوابید. مطمئنم از نتیجه اون راضی خواهید بود. اگر سوزش و خارش در چشم هم داشتید میتونید این داروی طبیعی و خدادادی رو برای چشمتون استفاده کنید و نتیجه اون رو ببینید .

     برای تهیه این سنگ یا میتونید از اقوامتون که به حج مشرف میشوند خواهش کنید براتون از مکه سنگ سرمه بیارند یا اینکه سری به مشهد خودمون بزنید و کمی در بازار بگردید تا شاید بتونید سنگ سرمه رو پیدا کنید . همانطور که در تصاویرمی بینید سنگ سرمه یک سنگ بسیار براق و درخشان و زیباست. وقتی اون رو با آسیاب یا هاون دستی می سایید، پودر براق و زیبایی بدست میاد. این پودر سیاه خالص نیست و به سرمه ای میزنه. در واقع رنگ « سرمه ای» از رنگ این سنگ برداشت شده، چیزی بین طوسی پر رنگ و آبی. راستی این رو هم بگم که قیمت این سنگ خیلی مناسبه. سال گذشته سنگ سرمه در مکه کیلویی حدودا 12 هزار تومان بود(نقل قول- البته قبل از این گرانیهای نجومی و بی حساب و کتاب) که با تهیه یک کیلو از اون تمام قوم و خویش تا مدتها میتونن از این سرمه استفاده کنند.امیدوارم شما هم استفاده کنید و بپسندید.                                                                         

   نکته : شاید شنیده باشید که در احادیث بزرگان دینمون، به سرمه کشیدن خیلی تاکید شده. این سرمه ای که استفاده از اون مستحب هست همین سرمه سنگ هست که در زبان عربی به اون اثمد گفته میشه .

     احادیث زیادی رودر نظر گرفتم که درپست بعدی انشاء ا... ذکر خواهم کرد تا شاید شما هم مثل من تعجب کنید از اینکه تا چه حد ما از اصول و تاکیدات دینمون دور، ناآگاه و غافلیم .

              

                        

                         جهت دانلود فایل صوتی بر روی (سرمه سنگ) کلیک کنید

                         

                                      فایل صوتی سرمه سنگ ۱ دکتر رضا منتظر

                                                    فایل صوتی سرمه سنگ 2  دکتر رضا منتظر

روی سپید سرمه دان ها

 

حقّ طبیعیّ تو بودند آسمان­ها

افتاده­ ای در دام این کفترپران­ها

مانند دخترهای زیبای دهاتی

آن­ها که می ­افتند در چنگال خان­ها

***

از چارراه شهر با خنده گذشتی

شاعر شدند آن­روز کلّ پاسبان­ها

قلبم به روی نیزه­ های ابروانت

از دستت «عاشورا شده کلّ زمان­ها»

تعظیم آوردند پیش ابروانت

از آن­زمان ناراست شد قدّ کمان­ها

کرده سیاه این روی، چشم ماه ­ها را

کرده سپید این چشم، روی سرمه­دان­ها!

لب می ­گذاری، چای می ­نوشی و کارم

حسرت به هر چیزی ­است، حتی استکان­ها!

تلخم و ناموزون ولی آرام و ساده

مثل صدای نی لبک ­های شبان­ها

***

بگذار هرکس هرچه می­خواهد بگوید

دیگر نمی لرزد دلم با این تکان­ها

آن­کس که قلبش لخته لخته زخم باشد

ترسی ندارد دیگر از زخم­ زبان­ها 

 http://tebbolarsh.blogfa.com/

 رضا یگانه

[ ۹۱/۰۸/۲۱ ] [ 22:54 ] [ یــگانه ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

------------- یا شافی ----------
اللهم اشفی بشفائک و داونی بداوائک و عافنی من بلائک بحق محمدو آل محمد "ص"

دردمندی که کند درد نهان پیش طبیب
درد او بـی سببی باعث درمـان نشـود

بادرورد و سلام به شما عزیزی که هر از چند گاهی با حضور برجسته و پر رنگ خود آذین بخش وبلاگ حقیر می شوید و بیش از پیش انرژی های مثبت مضاعفی بحقیر القا’و اعطاء می نمایند.

این وبلاگ ایجاد شده تا با استفاده از منابع طب سنتی زمینه آشنایی دوستان با منابع علمی طب سنتی کمک کوچک dباشد (در فراخور وتوانایی محدود و اندک من).
پس این وبلاگ متعلق به تمام دوستان و استادان عزیزمی باشد و مطالب علمی شما با ذکر منبع و نام خودتان در وبلاگ قرار می گیرد. در صورت تمایل مطالب را به آدرس وبلاگ ارسال کنید. آگاهی از نظرات شما، چراغ فروزان این راه است.

رضا یگانه
موضوعات وب
امکانات وب

رضا یگانه "مدیر وبلاگ طب العرش" هستم از استان سرسبز گلستان در خدمت همه ی شما عزیزان جهت مشاوره های طب سنتی و ایرانی از ساعت 21 الی 22 هر شب و شاید با کمی تاخیر در جواب. آنهم فقط و فقط بجهت مشغله کاری

.

. .

یا شافی" این وبلاگ ایجاد شده تا: با استفاده از منابع طب سنتی زمینه آشنایی دوستان با منابع علمی طب سنتی را کمکی کوچک باشد (در حد توانایی محدود و اندک من). پس این وبلاگ متعلق به تمام دوستان و استادان عزیزمی باشد و مطالب علمی شما با ذکر منبع و نام خودتان در وبلاگ قرار می گیرد. در صورت تمایل مطالب را به آدرس وبلاگ ارسال کنید. آگاهی از نظرات شما، چراغ فروزان این راه است. رضا یگانه

  • بازی مهربانی
  • رد ریپورتر
  • در بی نهایت