. Tebbolarsh
تاريخ : 91/07/30 | 19:23 | نویسنده : یــگانه
  

تعریف عسل

 عسل یک واژه عربی است که به فارسی آن را انگبین می گویند و آن عبارت است از ماده شیرینی که توسط زنبوران عسل از شهد گل های گیاهان جمع آوری شده و پس از تغییرات لازم توسط زنبوران در سلول های مومی کندو ذخیره می گردد .

   عسل قبل اینکه یک غذای مفید باشد یک اکسیر پر ارزش است که سال های سال به عنوان دارو و درمان مورد استفاده قرار گرفته است و حاوی حدود 80 نوع ماده مفید برای انسان است . در دنیا هیچ غذایی به اندازه عسل سرشار از مواد غذایی نبوده و به اندازه آن نیروی کهربایی و تشعشعات رادیو اکتیو ندارد . تمام مایحتاج بدن را به طور طبیعی داشته و برای هر سنی مناسب می باشد . عسل سرشار از قیمتی ترین مواد حیاتی است که بنا به گفته ی دانشمندان تاثیر بسزایی در رشد و حیات انسان دارد .

                        

                                          

   ابوعلی سینا دانشمند بزرگ ایرانی و بزرگترین شخصیت پزشکی آن زمان در کتاب قانون پزشکی خود می نویسد عسل هنگام زیاد شدن بلغم اندرون را تقویت می کند . حافظه را نیرو می بخشد و گذشته را در خاطره زنده می کند ، اندیشه را پاک و زبان را می گشاید.

                                

                          بهترین روش مصرف عسل به شرح زیر می باشد

                

2 قاشق غذاخوری عسل را در یک لیوان آب ولرم حل کرده سپس 2 عدد لیموترش تازه به آن اضافه کرده و میل کنید تا به معجزه این ماده حیات بخش پی ببرید.

 

پولن  یا گرده گل چیست

    پولن یا گرده گل همان اسپرم گیاهی است در واقع هر دانه گرده یک سلول نر گیاهان بوده و حاوی مواد لازم برای تلقیح سلول ماده است .

   هنگامی که زنبوران مشغول شهد خوری از روی گل ها می باشند یک یا دو گرده گل را میچینند و درون کیسه عقب پای خود قرار می دهند و به سوی کندوها می روند ، چون گرده گل برای زنبوران عسل نقش حیاتی را ایفا می کنند و برای افزایش جمعیت کندو الزامیاست . دانشمندان ویتامین های موجود در عسل را مرهون دانه های گرده می دانند . در حین ورود به کندو تله ای بنام غربال نصب می شود که زنبوران عسل را مجبور می کند تا گرده را رها کرده و داخل بروند .

 

                                     موارد مصرف کرده گل

   

   افسردگی و خستگی را کاهش می دهد ، سردردهایی از نوع میگرن را کاهش می دهد ، کلسترول را کاهش می دهد و جریان گردش خون را تسهیل می دهد ، انرژی بدن را تقویت می کند ، ناراحتی گلو را تسکین می دهد ، ضد کم خونی می باشد و برای بیماریهای کبدی و دستگاه گوارش مورد استفاده قرار می گیرد . در بازگرداندن میل جنسی و انرژی از دست رفته موثر است .

 

ژل رویال

ژل رویال چیست؟

   وقتی ملکه زنبور ها تخم ریزی می کند تمام تخمها یکسانند تا 3 روز به همه تخمها (که به لارو تبدیل شده اند) ژله ی رویال داده می شود ،که از غده های کنار گردن زنبور ترشح می شود و ماده ای لیمویی رنگ و کمی ترش مزه است و ظاهر و مزه اش ارتباطی به عسل ندارد، بعد از 3 روز اگر جمعیت کندو زیاد باشد زنبورها تصمیم به تولید ملکه جدید (برای تقسیم جمعیت کندو) می گیرند ،در این حالت به صورت طبیعی تعدادی خانه محتوی لارو را انتخاب کرده روی آن را با موم برجسته می کنند (شاهخون یا خانه شاه) و به این تخمها که حالا لارو شده اند تا بلوغ کامل ژله ی رویال میدهند و تخمهای دیگر باقی عمر خود را عسل میخورند.

در اثر تغذیه ی چند روز بیشتر با ژله ی رویال موجودی حاصل می شود با اندازه 43درصد بزرگتر از زنبور معمولی 60 درصد سنگین تر ومهم تر از همه عمر طولانی بین 5تا7سال در برابر 50 تا 60 روز، که این خاصیت بشر را بر آن داشته تا امروز مخصوصا در جوامع مدرن ژله ی رویال به صورت خام،قرص،شربت و حتی صابون،شامپو و کرم عرضه شده است.

95%تولید ژله ی رویال دنیا در ژاپن ، کشورهای پیشرفته اروپایی و امریکا مصرف می شود، که در این بین ژاپنی ها  بالا ترین سرانه مصرف را دارا میباشند.

بررسیهای اخیر، دانشمندان را متوجه موضوع بسیار مهمی ساخته است که این یافته جواب بسیاری از سوالات و دلیل بسیاری از تجویز ها واستفاده هایی که در گذشته از این ماده می شد را روشن کرده است.

-1ژل رویال قابلیت بازسازی سلولهای بدن را تا 1400 برابر افزایش می دهد.

-2 بدلیل دارا بودن کولین باعث جلوگیری از آلزایمر میگردد.(کولین رابط بین سلولهای عصبی است وتحلیل رفتن این ماده باعث آلزایمر میشود).

3-ژل رویال باعث افزایش بسیار قابل توجه cd for یا همان قدرت سیستم دفاعی بدن میشود.نتیجه این عمل مقاوم شدن بدن مصرف کننده در برابر عوامل بیماریزا و برای افراد کم حوصله، آرامشی بسیار لذت بخش را به همراه دارد ،امروزه هموطنان ما به علت مسایل مختلف کاری و خانوادگی و استفاده بی برنامه از غذاهای آماده دچار اختلالات عصبی بسیار شده اند و برای آرامش به انواع قرص های آرامش بخش روی آورده اند .

4-از مهمترین خواصی که میتوان به آن اشاره کرد خاصیت افزایش طول عمر میباشد و شاید یکی از دلایل بالا  بودن میانگین عمر ژاپنی ها همین باشد.

ضمنا :دارای گاماگلوبین است که موجب تحریک سیستم عصبی بدن برای مقابله با عفونت ها می گردد و حاوی مواد معدنی چون کلسیم ، مس،آهن، فسفر،پتاسیم، سلیکون، سولفور و ویتامین هایa، e، c، d  و گروه B، بیوتین، اسید فولیک و اسید پانتوتنیک بوده که برای آرامش اعصاب بسیار مفید است ژله ی رویال برای حفظ جوانی وزیبایی پوست ،افزایش انرژی ،تقویت سیستم دفاعی، حافظه و کاهش استرس مفید است.

بچه ها با مصرف ژل رویال میتوانند هم از نظر هوشی و هم از نظر بدنی رشد قابل توجهی داشته باشند و نیاز های بدن رو به رشد شان را پاسخ گویند.

در اینجا به تعدادی موارد استفاده از ژل رویال اشاره میشود :

1-     خوردن روزانه ژل رویال

2-     ماسک ژل رویال

 3- تزریق زیر پوستی

3-     ستفاده از مخلوط ژل رویال با عسل

به علت عرضه ژل رویال خالص توسط شرکت عسل هانزا  اکنون استفاده از چنین  روشهایی برای هموطنان عزیز دور از دسترس نیست وکسانی که تمایل به جوانسازی خود دارند به راحتی می توانند از ژل رویال خالص استفاده کنند.

طریقه مصرف ژله ی رویال

   مصرف ژله رويال بصورت خالص، که بهترين روش مصرف آن از طريق زير زبان قرار دادن مقدار کمی حدوداً 1 گرم است. یعنی مقدار1گرم ژله ‌رويال را در زير زبان می‌گذارند و يا به صورت قطره قطره امولسيونی از آن روی زبان می‌ريزند که امکان جذب سريع از طريق خون فراهم می‌شود

   هر روز صبح قبل از خوردن هر چیزی به اندازه یک گرم( یک قرص سرما خوردگی)را از بسته ژله ی رویال جدا کرده 2 تا 3دقیقه زیر زبان نگه داشته وسپس ببلعید این کار را در روز 2 تا 3بار می توانید ادامه دهید. متذکر میشود فقط با قاشق های غیر فلزی از ژله ی رویال استفاده کنید.

طریقه نگهداری :

در دمای زیر صفر درجه ( داخل فریزر یا جایخی یخچال) و بدور از تابش مستقیم نور خورشید

 

     ژل رویال که در فارسی به آن شاه انگبین می گویند در واقع خوراک اصلی زنبور ملکه می باشد ، ژل رویال بین 2 تا12 روزگی زنبور عسل از مغز این موجود شگفت انگیز ترشح می شود و ملکه ی زنبور عسل با خوردن ژل در عرض 24 ساعت بیش از 2000 تخم می گذارد . مشکل ترین کار برای زنبوران تولید و ترشح ژل رویال می باشد ، ژل رویال غنی ترین عنصر طبیعی از نظر ویتامین B1 ، B2 ، B6 ، B12 ، A ، C ، D و سرشار از ویتامین E میباشد . لازم به ذکر است تمامی زنبوران عسل در 40 تا 50 روزگی خود میمیرند ، به جز ملکه که چون ژل رویال می خورد 3 الی 4 سال عمر می کند .

 

تولید ژل رویال

   این ماده از دو جفت غده هیپوفارین موجود در طرفین سر زنبوران کارگر جوان(6-12 روزه) ترشح می شود و با بزاق دهان آنها مخلو ط می گردد.این ژل ،خمیری شکل با رنگ تقریبا سفید تا زرد کمرنگ و طعمی تند و زننده است.این ماده مغذی تا سه روز مورد استفاده همه لاروها قرار میگیرد ولی زنبور ملکه به طور دائم از این ماده تغذیه می شود.بدون ژله رویال هیچ لاروی قادر به رشد نیست و این ماده ، ملکه را قادر می سازد که در روزهای تخم ریزی در شبانه روز بیش از 2500 تخم بگذارد که وزن این مقدار بیش از وزن خود ملکه است.همچنین ملکه زنبور عسل به واسطه استفاده از این ماده مغذی حدود 5 تا 6 سال عمر می کند در حالی که زنبور های کارگر در فصول فعالیت خود(بهار و تابستان) حدودا کمتر از 14 تا 24 روز از فعالیت خود میمیرند.


خواص فیزیکی ژل رویال


   ژل رویال ماده ایست ژلاتینی سفید مایل به زرد روشن ،کلوئیدی و چسبناک با بوی خاص که هنگام حل شدن کمی کف تولید می کند.
PH آن اسیدی بوده و وزن مخصوص آن 1/1 است.


ترکیبات موجود در ژل رویال

تجزیه شیمیایی ژل رویال حضور مواد زیر را درآن اثبات کرده است :

آب (بیشترین مقدار)

کلاژن

کربوهیدرات

پروتئین(قسمت عمده آن آلبومین و گلبولین است)

اسید های آمینه ضروری که 8 نوع آن در این ژل موجود است.

از جمله اسید های چرب غیر اشباع موجود در آن می توان به 10 هیدروکسی 2 دکونئیک اسید(HAP10) اشاره نمود که تنها درطبیعت ژله رویال دیده شده و خواص اعجاب انگیزی را در بر دارد.

استیل کولین

مواد معدنی همچون کلسیم،آهن،سلسیوم،فسفر

ویتامین های گروه B9,B12,B1B,B2,B3,B5,B6,B7,B8,(H),A,C,E.


خواص درمانی ژل رویال

   مطالعات وسیعی از سال 1835 میلادی بر روی این ماده اعجاب انگیز صورت گرفته و خواص درمانی متعدد آن را به اثبات رسانیده است که به برخی از آنها اشاره میشود.

 

خاصیت میکروب کشی

ژل رویال به دلیل د اشتن اسید چرب غیر اشباع(HAD10)ضد باکتری های استافیلوکوکوس اورئوس،اشرشیاکلی، سالمونلا، تیفی(عامل حصبه)عمل میکند.همانطور در درمان عفونت های ویروسی که مجاری تنفسی را درگیر می کند اثر می گذارد. تحقیقات نشان داده است خاصیت آنتی بیوتیکی یک چهارم ژل رویال برابر است با پنی سیلین البته بدون هیچ عوارض جانبی.در ژل رویال پروتئین قوی میکروب کشی بنام (Riyalisin) وجود دارد که اثر قوی بر ضد باکتری های گرم مثبت دارد.

درهر گرم ژله رویال یک میلیگرم استیل کولین وجود دارد.استیل کولین ماده مورد نیاز در انتقال پیام های عصبی در انسان است.این ماده در درمان و جلوگیری از آلزایمر،رعشه،فراموشی بسیار موثر است و با آن میتوان فعالیت های فکری را افزایش داد. همینطور استیل کولین موجب گشاد شدن رگ های خونی شده و باعث کاهش فشار خون در افرادی که از فشار خون بالا رنج میبرند می گردد.

 

تصلب شرائین

   (سخت شدن سرخرگهای قلب) که با افزایش سن و افزایش کلسترول بالای خون در بدن انسان ایجاد می شود و (HAD10) موجود در ژل رویال با کاهش ذخیره کلسترول در دیواره سرخرگ باعث کاهش فشار خون میگردد بنابراین از بیماری تصلب شرائین پیشگیری میکند.

جوانی و شادابی پوست و ضد پیری:کلاژن ،لسیتین،تیامین و ویتامین های A,C,D,E موجود در ژل رویال برای پوست بسایر مفید است.

پروتئین رشته های کلاژن،موجب اتصال بافت به یکدیگر شده و از چروک خوردن پوست جلوگیری می کند همچنین طول عمر سلولها را نیز افزایش میدهد.و اثر ضد التهابی ژل رویال در روند بهبود زخمهای پوستی موثر است.

 

خاصیت ضد سرطانی :

   ماده (HAD10) به ژل رویال خاصیت ضد سرطانی بخشیده است.همچنین از طریق خاصیت ضد فعالیت استروژن این ژل مانع رشد سلولهای سرطانی در سرطان پستان میشود.همینطور این ماده میتواند سلول های ایمنی را وادار به تولید مواد و عوامل ضد تومور در بدن کند.از جمله این مواد می توان به عامل نکروز دهنده تومور و اینترفرون گاما اشاره کرد. در مشاهدات آزمایشگاهی افزایش مواد فوق در کشت سلول همراه با ژل رویال تایید شده است.

این ماده بسیار مغذی تاثیر خوبی بر بهبود بیماران سرطانی بعد از پرتو درمانی و شیمی درمانی دارد و باعث سرعت افزایش گلبولهای سفید (WBC) در خون میشود. بر اساس مشاهدات و تحقیقاتی که تاکنون به دست آمده و همچنین با عنایت به نظر گذشتگان ما در طب سنتی(Traditional Medicine) ژل رویال می تواند در تمامی سنین مصرف شود و به عنوان مکمل غذایی مناسب در رژیم غذایی قرار گیرد.البته این ماده اعجاب انگیز به دلیل خواص فوق العاده اش برای افراد بالای 50 سالگی به طور خاص توصیه میشود.

 تاريخ : 91/07/29 | 20:48 | نویسنده : یــگانه

آب آهن تاب تغلیظ شده


   به آبی اطلاق می شود که
سرشار از آهن می باشد. برای تهیه آب آهن تاب تغلیظ شده،به دفعات آهن گداخته شده در کوره را داخل آب سالم فرو کنید. با این کار آب، طعم آهن به خود می گیرد و رنگ آن نیز تیره می شود.
   آب آهن تاب تغلیظ شده برای افرادی که دارای کم خونی یا فقر شدید آهن هستند، توصیه می شود و آنان می توانند به عنوان جایگزین آب نوشیدنی، تا زمان رفع فقر آهن از این آب استفاده نمایند. آب آهن تاب تغلیظ شده، مضرات قرص آهن را ندارد. این آب برای کودکان نیز قابل استفاده است و مضرات قطره آهن را نیز ندارد. آب آهن تاب تغلیظ شده را می توانید از مطب یا عطاری های مورد تایید تهیه نمایید. قابل توجه این که در بعضی از شهرستان ها توسط آهنگران به سفارش عطاری ها، آب آهن تاب تغلیظ شده تهیه می گردد.

 

تذکر :

 

   - برای گداخته شدن آهن، استفاده از شعله مستقیم گاز که حاوی گازهای سمی می باشد توصیه نمی گردد. این کار باعث جذب سموم در آهن و ورود آنها به داخل آب می شود. لذا آهن حتماً باید در کوره تحت حرارت قرار گیرد.

   - در پاسخ به برخی از سوالات قدیمی درج شده در سایت، به آب آهن تاب تغلیظ شده، عرق آهن نیز اطلاق شده است که منظور همان آب آهن تاب تغلیظ شده است که نام مناسب تری برای آن می باشد.

 

آب آهن تاب معمولی :

 

    آب آهن تاب معمولی به آبی اطلاق می شود که حاوی مقداری آهن می باشد. برای تهیه این آب می توانید مقداری آب سالم را در حالی که یک کفگیر حسوم یا یک عدد نعل اسب (یا یک تکه فلز آهن کوره رفته) در ظرف آب قرار داده شده است، بجوشانید.با این کار با توجه به این که نسبت به آب آهن تاب تغلیظ شده، مقدار کمی یون آهن در آب آزاد می گردد، آب طعم آهن به خود نمی گیرد و رنگ آن نیز تغییر نمی کند.

 با توجه به شایع بودن فقر آهن در جامعه کنونی، توصیه می گردد برای مصرف روزانه آب آشامیدنی، همیشه یا برخی موارد از آب آهن تاب معمولی استفاده نمایند.


   این آب برای کودکان نیز قابل استفاده است و درمانی که کودک به فقر شدید آهن دچار نباشد، نیاز آهن کودکان را تامین می کند و مضرات قطره آهن را ندارد.

 
تذکرات کلی :

   - توصیه می شود، حتماً خانمهای باردار و کودکان، بجای استفاده از قرص یا قطره آهن از آب آهن تاب معمولی یا تغلیظ شده استفاده نمایند.


   - برای جوشاندن آب، حتماً از ظروف مورد تایید مانند ظروف مسی یا برنجی استفاده نمایید.


   با توجه به این که
برنج، آلیاژی از مس و روی (Cu+Zn) می باشد با جوشاندن آب در ظروف برنجی، یون مس و روی نیز که بدن به آنها به مقدار زیادی نیاز دارد در آب آزاد می شود.


   لازم به ذکر است فلز روی با آلیاژ رویی متفاوت هست. فلز روی به زینک (
zink) مشهور هست و ظروف رویی که در قدیم وجود داشته است، آلیاژی از مس و قلع (Cu+Sn) می باشد که در حال حاضر تولید نمی شود،لذا تمام ظروف به نام روحی یا رویی که در بازار هست از جنس آلمینیوم می باشند که بسیار مضر هستند.
  بهترین ظرف برای جوشاندن آب،
سماور یا کتری های برنجی است.

 

 

تهیه و تنظیم : غلامرضا  یگانهتاريخ : 91/07/28 | 19:26 | نویسنده : یــگانه

دستور تهیه ماء الجبن (آب پنیر)

   
 

یک کیلو شیر را جوشانده بلافاصله بعد از جوش آمدن شعله را خاموش کرده و دو سوم استکان سکنجبین ترش یا سرکه خانگی در آن بریزید و کمی صبر نمائید تا شیر به اصطلاح بریده شود. اگر شیر بریده نشد، می توانید چند قاشق غذاخوری دیگر سرکه خانگی به آن اضافه نمائید تا بریده شود. سپس شیر بریده شده را درون کیسه پارچه ای ریخته و آبگیری نمائید . به آب حاصل از این فرایند ماء الجبن می گویند. پس از فشردن کیسه پارچه ای برای گرفتن ماء الجبن خواهید دید که یک کف سفید روی آب نقش می بندد که باید این کف گرفته شود.
میزان مصرف ماء الجبن بدین صورت است : روزانه یک لیوان بزرگ (cc 250) ناشتا میل شود. در صورتی که بیمار مشکل معده داشت باید ابتدا معده را اصلاح کند سپس مصرف ماء الجبن را آغاز نماید یا می تواند همزمان با اصلاح معده مصرف را شروع کند. در صورت مشاهده استفراغ یا روان شدن معده باید گفت که این موارد طبیعی است و نوعی سم زدایی از بدن می باشد.


توجه :

1- می توانید یک جلسه برای سه روز ماء الجبن آماده نمائید. ماء الجبن باید ولرم مصرف شود.
2- برای هم زدن آن بهتر است از چوب انجیر که سرش کوبیده شده است استفاده شود. در صورت عدم امکان از قاشق چوبی استفاده شود.
3-مدت مصرف 2 ماه در صورت نیاز تا 6 ماه ادامه می یابد.
4- مقدار مصرف قابل تغییر است.
5-در صورتیکه علائم غلبه سودا دارید، در زمان نزدیک به جوش (قبل از  بجوش آمدن شیر و اضافه کردن سرکه) دو  قاشق افتیمون را در یک پارچه بسته و 5 بار به مدت هر بار  30 ثانیه در شیر زده شود.

6-  مصرف در همه سنین بلامانع است.

خواص ماء الجبن :

   خاصیت اصلی آن سم زدایی از کل بدن است و به دلیل نفوذ سریع در تمام عروق انتهایی و ریز بدن، کل بدن را از اخلاط غلیظ و گرفتگی عروق ریز پاکسازی می کند. به همین دلیل در درمان انواع لکهای پوستی، انواع سده ها، انواع سوء مزاجها و انواع اختلالات خلقی مفید است. با توجه به اینکه امروزه به دلیل آلودگی هوا و انواع غذاهای کارخانه‌ای میزان سموم موجود در خون و کبد  زیاد است توصیه می‌شود افراد سالم نیز به نوشیدن آن مداومت داشته باشند.تاريخ : 91/07/28 | 19:7 | نویسنده : یــگانه

خواص درماني آب ميوه ها

آب آناناس :

   شيره آناناس داراي ويتامين هاي مختلف، عناصر معدني مفيد، املاح معدني ونوعي فرمان هضم كننده بسيار قوي است.آب آناناس در رفع نارسايي هاي هضمي موثر واقع مي شود و در دوران نمو، همچنين در دوران نقاهت، اثر سازنده و تامين كننده قواي بدن ظاهر مي كند و نيز داراي خاصيت رفع مسموميت است .

 

آب انار :

   اثر مفرح دارد. مصرف رقيق شده ان با آب،در بيماري هاي مجاري ادرار، بيماري هاي مختلف ناشي از التهاب دستگاههاي بدن و در بيماران مبتلا به عدم كفايت ترشح صفرا، توصيه شده است .

 

آب انگور:

   شيره انگور كه شير گياهي (Lait vegetal) نيز نام نهاده شده است، اثر انرژي زايي قوي دارد به طوري كه هر كيلو گرم ان،معادل 800 تا 900 كالري، انرژي ايجاد مي كند.داراي اثر نيرو دهنده و ضد سم قوي است. در بر افروختگي ها،روماتيسم، نقرس، سنگ كليه، زيادي اوره خون،اختلالات ناشي از بالا بودن فشار خون، ورم روده اثرات درماني ظاهر مي كند.مصرف 1000 تا 1200 گرم اب انگور به مدت چند روز، در افراد چاق و در رفع خستگي عمومي بدن مفيد واقع مي شود .

 

آب پرتقال :

   آب پرتقال ، اثر مقوي ونشاط اور دارد و چون با مصرف آن، غلضت خون كاهش حاصل ميكند، مي توان آن را محافظ خوبي براي عروق خوني به حساب اورد. اگر آب پرتقال، بدون پوست كندن، تهيه شود اثر نيرومندتر ظاهر مي كند. آب پرتقال داراي ويتامين هاي C2 (محافظ عروق خوني)، پرو ويتامينA (كاروتن)و B است .

 

آب سيب  :

   آب سيب اثر نيرودهنده اعصاب و ماهيچه ها را دارد و دفع كننده مواد سمي بدن است، براي مبتلايان به رماتيسم ونقرس مفيد واقع مي شود.ضمنا ضد عفوني كننده روده و تصفيه كننده خون است و در بيماريهاي مختلف، به عنوان يك نوشابه مفيد و مفرح به بيماران داده مي شود.آب سيب رسيده داراي اثر ملين است و مي تواند مورد استفاده مبتلايان به يبوست قرار بگيرد .

 

آب گوجه:

   آب گوجه ، ويتامين هاي A،B ،C و عناصر معدني مفيد مانند آهن،منيزيم،پتاسيم،فسفر و .... دارد.نيرودهنده عصب،انرژي زا و ضد سم است.براي مبتلايان به رماتيسم،تصلب شراين وكساني كه پيوسته احساس خستگي ميكنند،خواص درماني ظاهر مي كند .

 

آب نارنگي  :

   آب نارنگي به دليل داشتن برم (brome) خواص مسكن ظاهر مي كند .

 

آب هلو :

 سو ء هضم را درمان مي كند ودر دفع رسوبات ادراري موثر واقع مي شود .

 

آب گلابي  :

   تصفيه كننده خون،دفع كننده اسيداوريك و تامين كننده عناصر معدني مورد نياز بدن است.مصرف آن در بيماريهاي مختلف مانند كم خوني،خستگي عمومي و بيماري سل،اثرات مفيد ظاهر مي كند ضمنا به علت قابض بودن،در رفع اسهال هاي ساده اثر درماني دارد.

 

آب سبزی ها

آب اسفناج:

   آب اسفناج به علت دارا بودن مواد معدني فراوان, كلروفيل و آهن،در تامين عناصر معدني و ضروري بدن، همچنين سازندگي خون،كمك موثر مي كند و از آن در رفع كم خوني هامي توان نتايج درماني گرفت.آب اسفناج، در تقويت بيماران در دوره نقاهت و در رفع خستگي هاي جسماني وروحي اشخاص مسن و اطفال،اثرات مفيد ظاهر مي كند .

 

آب بولاغ اوتي (علف چشمه) :

   آب بولاغ اوتي ، اثر دفع رسوبات صفراوي و مجاري ادرار را دارد بعلاوه ضد عفوني كننده دستگاه تنفسي،تامين كننده عناصر معدني بدن وضد اسكوربوت قوي است.آب بولاغ اوتي بعلت دارا بودن اسانس گوگرد دار،املاح معدني و ويتامين هاي مختلف، كه هر يك اختصاصات درماني خاص دارند،در درمان بيماري هاي مختلف موثر واقع مي شود. براي مبتلايان به ديابت (مرض قند ) نيز مفيد واقع مي شود. بعلاوه شهرت دارد كه داراي اثر ضد سرطان است.آب بولاغ اوتي،در درمان بيماري هاي جلدي و درماتوزها (dermatoses)،اثرات شفابخش ظاهر مي نمايد .

 

آب پياز:

   آب پياز داراي اثر مدر و دفع سموم بدن مانند اوره واسيد اوريك است بعلاوه اثر ضد عفوني كننده مجاري ادرار را دارد. مصرف آن براي مبتلايان به ديابت،رماتيسم، ورم پروستات، خستگي عمومي و خيز اندامها بسيار مفيد است .

آب رازيانه :

   آب رازيانه كه از فشردن تمام قسمتهاي گياه به دست مي آيد، به آب سبزي هاي ديگر، به منظور تقويت اثر مدر و خاصيت ضد رماتيسم، ضد كرم و زياد كننده ترشحات شير افزوده مي شود .

 

آب شلغم:

    آب شلغم به علت دارا بودن آهن و عناصر و تركيبات مفيد و ويتامين هاي مختلف، اثرات شفابخش در رفع ناراحتي هاي برونش ها، مجاري صفراوي و در بيماريهاي ناشي ازكمبود عناصر معدني بدن، ظاهر مي كند .

 

آب هويج:

   آب هويج در درمان كم خوني ها، زخم معده واثني عشر (اولسر) ورم روده بزرگ و كوچك، اسهال هاي ساده، بيماري هاي كبدي-صفراوي، مسموميت ها، ناراحتي هاي جلدي مختلف (درماتوزها) موثر واقع مي شود. آب هويج با دارا بودن عناصري مانند آهن، فسفر، منيزيوم كه در ساخته شدن خون و بافت ها ضرورت دارند و همچنين ويتامين هاي مختلف مخصوصا پروويتامين A وموادي نظير پكتين ها و..... ، در درمان بسياري از بيماريها تاثير فراوان مي گذارد .

                                                               غلامرضا یگانه

 

 تاريخ : 91/07/28 | 16:39 | نویسنده : یــگانه

نخوردن چای از زبان شیخ لول

 گن                             اباد

فلسفه نخوردن چای از زبان شیخ بهلول گنابادی

    شیخ محمدتقی بهلول گنابادی (رحمة الله علیه) در این باره اشاره به داستانی دارد که ناپلئون فرانسوی به مردم کشورش گفت: اگر می خواهید بر مردم مشرق زمین تسلط پیداکنید، باید چای را در آنجا رواج دهیم تا آن مردم به چای معتاد شوند و حتی مردم از وی چگونگی این امر را جویا شدند. وی گفت: باید ابتدا پول جمع کنیم و با این پول برای ممالک اسلامی که مدرسه و بیمارستان ندارند، مدرسه و بیمارستان بسازیم و در آنجا چای را مرتب به خورد آنها بدهیم و بدین ترتیب [وقتي] هر کس 1/40 (يك چهلم) خرج خود را در صندوق نگهداشت تا پول هنگفتی جمع و با آن مدرسه و بیمارستان ساخته شد و چون در این مکان به مردم قبل از هر چیز دیگر چای خورانده شود آنها معتاد به چای می شوند و اگر به جایی رسیدند که بچه ای صبح از خواب پا شود و به جای نان اول بگوید چای، شما به هدفتان رسیده اید.

    وقتی من این داستان را شنیدم 6 ساله بودم، همانجا استکان چای خوردنم را به زمین زدم و شکستم و از آن تاریخ تا الان چای نخوردم.

                                                                                                           منبع: رجا خبر

 تاريخ : 91/07/27 | 22:49 | نویسنده : یــگانه

هفت دردي كه نبايد سرسري گرفت

 

    هرکس که عبارت زيان ضروري(درد) را ابداع کرده بي ترديد راجع به درد هم فکری کرده است. هيچ کس درد را نمي خواهد اما اين تنها زبان بدن براي بيان اين است که چيزي بد در حال اتفاق افتادن است. شما ممکن است از تنظيمات بدن خود آگاهي داشته و لذا دردهايي که تنها به دليل حرکتي غلط بروز مي کند مثل جابه جا کردن مبلمان و در نتيجه درد کمر و....را از ساير دردها تفکيک و تميز دهيد. در هر صورت شما نيازمند به راهنمايي بيشتر هستيد. نتيجه تحقيق و پژوهش از پزشکان قلب، متخصصان داخلي و روانپزشکان به شما نشان مي دهد که کدام دردها را نبايد سرسري و ناديده گرفت و چرا و اينکه سريعا بايد به پزشک مراجعه کرد.


1-  بدترين سردرد در زندگيتان :

 

     اين درد نياز به توجه فوري پزشکي دارد. اگر شما دچار سرما خوردگي شده باشيد سردرد شما مي تواند ناشي از سينوس هاي مغزي باشد. اما ممکن است درد ناشي از خونريزي مغزي يا تومورهاي مغزي نيز باشد. بنابراين اگر از علت سردرد خود مطمئن نيستيد حتما بررسي کنيد.


2- درد و ناراحتي در قفسه سينه، گلو، فک، شانه، بازو و شکم :

 

    درد قفسه سينه مي تواند ناشي از التهاب ريه يا پنومونيا يا يک حمله قلبي باشد. امابايد دقت کرد در ناراحتي هاي قلبي حتما درد وجود ندارد. بنابراين نبايد منتظر درد ماند. اغلب بيماران قلب در مورد فشاري صحبت مي کنند که در ناحيه قفسه سينه احساس مي کنند درست مثل اينکه فيلي روي قفسه سينه آنها نشسته است. ناراحتي هاي مربوط به بيماري قلب ممکن است در قسمت بالاتر از قفسه سينه مثل گلو، فک، شانه و بازوي چپ، شکم و حتي ممکن است همراه با احساس تهوع باشد. اگر شخصي داراي درد مزمن يا ماندگار و غير قابل توصيف است و از طرفي مي دانيد جزو افراد پر خطر است نبايد منتظر بمانيد بلکه سريعا اقدام کنيد. خيلي افراد به خاطر تفسير غلط درد ممکن که از نظرشان ممکن است ناشي از ناراحتي هاي گوارشي باشد در مان را به تعويق مي اندازند. ولي بعدها متوجه اصل بيماري مي شوند. ناراحتي هاي متناوب بايد به همين ترتيب جدي گرفته شود. اينها ممکن است نمونه اي باشد مثل ناراحتي هاي مربوط به هيجان، ناراحتي هاي عاطفي يا ناشي از فعاليت بدني. براي مثال ممکن است تجربه کرده باشيد که در هنگام باغباني درد به سراغ شما مي آيد ولي به محض نشستن احساس درد از بين مي رود که اين آنژين است و معمولا در هواي سرد و گرم بدتر مي شود. ناراحتي خانم ها با نشانه ها و علائم ظريف تري همراه است . بيماري قلب مي تواند با لباس مبدل يا به اصطلاح علائم ديگري که مربوط به خودش نيست بروز کند مثل علائم گوارشي نفخ، درد معده يا ناراحتي در ناحيه شکم. همچنين اين علائم ممکن است با احساس خستگي همراه باشد. خطر ابتلا به بيماري قلبي بعد از يائسگي افزايش مي يابد. به طوري که اين بيماري زنان بيشتري را نسبت به مردان مي کشد در حالي که خطر ابتلاي مردان به اين بيماري نسبت به زنان در هر سن بيشتر است.


-3   درد در ناحيه پشت بين دو استخوان پهن شانه : 

 

   در اغلب موارد به دليل ورم مفاصل يا آماس مفصل است اما مي تواند ناشي از حملات قلبي يا ناراحتي هاي شکمي يا گوارشي نيز باشد. يک خطر ممکن است ناشي از قطع سرخرگ آئورت باشد که به صورت درد ناگهاني بروز مي کند. افرادي که خطر ابتلاي آنها به اين بيماري وجود دارد شرايطي دارند که مي تواند سلامت و تماميت ديواره رگها را عوض کند. اينها مي تواند شامل فشار خون بالا، مشکلات گردش خون، مصرف دخانيات و بيماري ديابت باشد.


-4 درد شديد شکمي :

 

   اگر داراي آپانديس هستيد در هنگام بروز اين درد حرکت تند و سريع انجام ندهيدزيرا ممکن است موجب پارگي شود.
مشکلات پانکراس و کيسه صفرا، زخم معده و انسداد روده مي توانند از ديگر دلايل درد باشند که نياز به توجه دارد.


-5
درد ساق پا :

 

    يکي ديگر از دردهايي که خطر آن کمتر شناخته شده است انسداد رگ هاي داخلي يا عمقي است. لخته خون مي تواند در رگ هاي عمقي پا ايجاد شود. اين بيماري سالانه دو ميليون آمريکايي را تحت تاثير قرار مي دهد و مي تواند زندگي را تهديد کند. به اين دليل خطرناک است که تکه اي از لخته خون مي تواند جدا شده و در مسير جريان خون وارد ريه ها گردد و باعث آمبولي ريه شود که کشنده است. سرطان، چاقي، عدم تحرک ناشي از بستري شدن طولاني مدت يا مسافرت طولاني، حاملگي و پيري خطر ابتلا به اين بيماري را افزايش مي دهد. بعضي مواقع تنها ورم در ناحيه پا ديده مي شود ولي بدون درد. اگر درد و ورم در ماهيچه ساق پا احساس کرديد سريعا به دکتر مراجعه کنيد.


۶- سوزش پا وساق پا :

 

    قريب يک سوم از 20 ميليون نفر آمريکايي مبتلا به بيماري ديابت هنوز شناسايي نشده اند. اين گفته مرکز ديابت آمريکا است. در بعضي از افراد که نمي دانند مبتلا به ديابت هستند درد اعصاب محيطي يکي از اولين نشانه ها وعلائم ابتلا به اين بيماري است. اين علائم به صورت احساس سوزش در ساق يا کف پا است. چيزي شبيه فرو رفتن سوزن در کف پا.


-۷ دردهاي مبهم و توصيف نشده در علم پزشکي :

 

    دربيماري افسردگي دردهاي متنوع و نشانه هاي فيزيکي رايج است. اين گونه بيماران ازسردرد، دردشکمي، درد دست و پا و گاهي ترکيبي از اين دردها شکايت مي کنند.به خاطر اينکه اين دردها به صورت مزمن و دائمي براي بيمار افسرده شده و آنقدرها نيز ناتوان کننده نيست لذا خود بيمار، خانواده او و حتي متخصص سلامت وي اين دردها را جدي نمي گيرند و بيمار را مرخص مي کنند.به هر حال هر چقدر فرد افسرده تر باشد دچار مشکلات جسمي بيشتري نيز هست که اين منجر به گمراهي باليني و پزشکي است. بعضي از علائم قبل از تشخيص افسردگي بروز مي کند.


   بنابراين زماني که علاقه خود رابه فعاليت از دست مي دهيد يا نمي توانيد به طور موثر فکر کنيد يا فعاليت کنيد يا نمي توانيد افراد را تحمل کنيد به پزشک مراجعه نماييد. به جاي اينکه ساکت بنشينيد و اين وضعيت را تحمل کنيد. چيزهايي که سبب افسردگي و بدتر شدن کيفيت زندگي مي شوند سريعا بايد درمان شوند قبل از اينکه منجر به بروز تغيير ساختاري و عملکردي مغز شود.

برگرفته از مقالات دانشگاهی طب مدرن 

گردآورنده : یگانه

 مجـــرّبات جنســـی و طـــــبی
(نسخه هایی در موضوعات جنسی و علاجات طبی)
.
* حلوای سیر (اکسیر تقویت جنسی مردان)
* حلوای شب عروسی (تقویت جنسی)
* منع سرعت انزال و تقویت عمومی بدن
* افزایش مدت نزدیکی جنسی
* رازی برای قطع سردرد در ده دقیقه
* قطع خون‌دماغ (رعاف)
* علاج جوش‌های صورت
* درمان جوش های سرسیاه
* درمان گلو درد و سرفه
* درمان سرفه های قدیمی
* درمان قطعی درد معده و نفخ   کتاب مجربات باقر کتابی است به معرفی مجرباتی در زمینۀ دعا و طب سنتی پرداخته است. مؤلف این کتاب تا بحال چندین کتاب را به زبان عربی به انتشار رسانده و این کتاب را جهت استفادۀ ایرانی‌ها به فارسی چاپ کرده است. بنده پس از کسب اجازه از مؤلف، چند نمونه از موارد ذکر شده در این کتاب را که حالت عمومی تری دارند جهت علاقه‌مندان معرفی می‌کنم. البته در این کتاب به معرفی کاربردها و درمان های مختلفی با استفاده از علم حروف و طلسمات نیز پرداخته شده که بنده دو مورد از ساده ترین موارد آن را در اینجا معرفی کرده‌ام و بیشتر به ذکر برخی نسخه های خوراکی این کتاب پرداخته‌ام.
   نکته: برای تهیۀ مواد اولیۀ نسخه های ارائه شده به این نکته توجه داشته باشید که خواص گفته شده، در درجۀ اول در مورد مواد طبیعی و اصل منظور شده اند. از این رو در تهیۀ روغن ها، شیرها و سایر مواد گفته شده ، سعی کنید که از مواد مصنوعی و کارخانه ای استفاده نکنید و تا آنجا که ممکن است از محصولات دست ساز که به کیفیت اصلی نزدیکترند استفاده نمایید.مجربات جنسی


حلوای سیر (بسیار قوی تر از قرص ویاگرا و بسیار بسیار مجرب)


   این حلوا برای تقویت قوای جنسی مردان اعجاز می‌کند!! این حلوا، اکسیر تقویت جنسی می‌باشد و قدرت فوق‌العاده ای دارد. بنابراین اگر ظرفیت استفاده از آن را ندارید و یا زنتان ضعیف است، بهتر است از نسخه‌های دیگر استفاده نمایید که قدرت کمتری دارند. چون اگر زن شما نتواند در برابر قدرت جنسی شما جوابگو باشد، آنوقت مطمئن باشید که نیاز به زن های دیگر برای تخلیۀ جنسی خواهید داشت!


برای تهیّۀ این حلوا به مواد زیر نیاز دارید:

1-    سیر تازه (70 حبه یا کمتر بر حسب نیاز)
2-    شیر گوسفند یا شیر شتر یا شیر گاومیش (یک کیلو گرم)
3-    روغن حیوانی (یک کیلو گرم)
4-    زعفران آسیاب شده (یک قاشق چایخوری)
5-    هل آسیاب شده (یک قاشق چایخوری)
6-    میخک آسیاب شده (یک قاشق چایخوری)
7-    عسل طبیعی (یک کیلو گرم)

طرز تهیه حلوا:

ابتدا حبه های سیر را از وسط نصف کنید. سپس آن ها را در ظرف بزرگی ریخته و به اندازه ای شیر بریزید که ارتفاع شیر به اندازۀ دو انگشت چسبیده به هم (فاصله ای بین دو الی سه سانتیمتر) بالای سیرها برسد. حالا حرارت ملایمی را زیر ظرف روشن کنید تا شیر و سیر کاملاً با هم ممزوج شده و مقدار زیادی از شیر کم شود، به حدی که در ته ظرف، مایع زرد رنگی باقی بماند.
حالا روغـن حیـوانی را که اندازۀ آن به اندازۀ شـیر است، به آن اضــافه کرده و مرتب هم بزنید تا مواد کاملاً با هم مخلوط شوند. حالا عسل را اضافه کنید و به مدت دو دقیقه کاملا هم بزنید. دقت کنید که بیشتر از دو دقیقه طول نکشد تا عسل، خاصیت خود را از دست ندهد. سپس زیر آن را خاموش کنید.
در مرحلۀ آخر و در حالیکه مواد هنوز گرم است، بلافاصله هل و زعفران و میخک آسیاب شده را به آن اضافه کرده و آنقدر هم بزنید تا همۀ مواد با هم ممزوج شوند. حلوای شما آماده است و می‌توانید هر روز یک قاشق غذاخوری، صبح یا شب، قبل از نزدیکی (جماع) بخورید و مدتی مداومت کنید تا شاهد اثر اعجاز انگیز این نسخه باشید!

نکات مهم:

1- شیر مورد استفاده حتماً باید شیر شتر یا شیر گوسفند یا شیر گاومیش باشد و از دیگر شیرها مثلا شیر گاو یا بز استفاده نشود.

2- این نسخه باعث گرمی بسیاری در بدن می‌شود. پس اگر طاقت تحمل گرمی زیاد را نداشتید، برای خنک کردن بدنتان از هرکدام از عرقیات کاسنی یا شاهتره یا بید (نه بیدمشک!) می‌توانید استفاده کنید. البته اگر این سه عرق را با هم مخلوط کنید و بخورید، نتیجۀ بهتر و سریعتری می‌گیرید.حلوای شب عروسی (مجرب)


این حلوای بسیار گرم برای تازه دامادها و نوعروسانی که می‌خواهند لذت جنسی کاملی داشته باشند، بسیار مجرب است. این حلوا بخاطر طبیعت گرمش از بهترین داروهای ضد ضعف جنسی و ضد لاغری و مقوی کمر و اعصاب می‌باشد. این حلوا برای متاهلین قویّا توصیه می‌شود، چون شما را از مصرف هرگونه داروی شیمیایی تقویت جنسی بی‌نیاز می‌کند.

مواد لازم برای تهیه حلوا:

آرد جوانۀ گندم (500 گرم)
آرد گندم (250 گرم)
زنجبیل + هل + فلفل سیاه + دارچین + پودر جوزبوا + میخک    (از هرکدام 20 گرم)
پسته + مغز گردو + پودر نارگیل  (از هرکدام 50 گرم)
روغن حیوانی یا روغن کنجد (به مقدار لازم)
شیرۀ انگور یا عسل به اندازۀ دلخواه


طرز تهیۀ حلوا :

ابتدا آرد جوانۀ گندم و آرد گندم را خوب با هم مخلوط کرده و در ظرفی آن ها را خوب تفت داده تا به رنگ قهوه ای در آید، ولی مواظب باشید که نسوزد. حالا مقداری آب جوشانده را کم کم به آن اضافه کرده و مرتب به هم بزنید تا خوب مخلوط شوند و گلوله های آرد در آن کاملاً از بین بروند.
حالا روغن را به آن افزوده و پس از جذب روغن به خمیر بدست آمده، شیرۀ انگور یا عسل را اضافه نمایید تا شیرین شود و آنقدر هم بزنید تا روغن ِ جذب شده، شروع به دفع شدن نماید.
اکنون می‌توانید سایر مواد پودر شدۀ دیگر را با هم مخلوط کرده و به آن اضافه کرده و خوب مخلوط کنید.
پس از سرد شدن، می‌توانید از این حلوای بسیار خوشمزه و مقوی، نهایت استفاده را ببرید.منع سرعت انزال و تقویت عمومی بدن (مجرب)


نسخۀ اول:

هرروز هسته های مقداری خرمای مرغوب را جدا کرده و خرماها را با یک لیوان شیر گاو و یک یا چند زردۀ تخم مرغ خام مخلوط کرده و بر روی اتش گرم کرده و بخورید. کثرت استفاده از این نسخه باعث دیرانزالی و تقویت جماع می‌شود.

نسخۀ دوم:
2 مثقال کندر + 2 مثقال سیاه دانه + 2 مثقال شکر سفید + 2 مثقال رازیانه + یک مثقال مصطکی

همۀ این مقادیر را پودر کرده و با هم مخلوط کرده و صبح و ظهر و شب، یک قاشق چایخوری از این معجون بخورید که اثر بسیار قوی دارد.


افزایش مدت نزدیکی جنسی (مجرب)


از خوردن غذاهای نامناسب و غیرطبیعی مثل سوسیس، کالباس، همبرگر، پیتزا، هات‌داگ و فست‌فود های جدید که باعث کاهش قدرت جنسی می‌شوند خود داری کنید و برای افزایش دادن مدت جماع، از این نسخۀ بسیار مؤثر استفاده نمایید:

مقدار یک قاشق غذاخوری زنجبیل را در دو لیوان آب بجوشانید. بعد از جوشیدن، آن را خاموش کرده و یک قاشق چایخوری زنجبیل بر روی آن بپاشید و به مدت ده دقیقه به آن دست نزنید تا تخمیر شود.
بعد از ده دقیقه، آن را با عسل به میزان دلخواه مخلوط کرده و بخورید.
اوقات مصرف، صبح قبل از ناشتا و شب قبل از خواب می‌باشد.


مجربات طبی

 

رازی برای قطع سردرد در ده دقیقه (بسیار بسیار مجرب)


دستور اول :

 با این راز شما می‌توانید در ده دقیقه سردرد را قطع نمایید. برای این کار بر روی یک تکه پوستۀ خارجی غیرقابل خوردن و دور ریختنی پیاز، دو حرف   ق – ط   را به همین صورتی که اینجا نوشته شده است با مداد بنویسید. توصیه می‌کنم که حتماً باید با مداد باشد. و بعد از نوشتن، آن را از جهت نوشته بر روی محل سردرد قرار داده (یعنی از همان سمتی که نوشته بر روی پوست قرار دارد، تا خود نوشته با سر تماس پیدا کند) و برای 10 دقیقه محکم ببندید.

نکات بسیار مهم :

1-    به هیچ وجه نباید بیشتر از 10 دقیقه طول بکشد، چون باعث فشار به مریض می‌شود.
2-    بهتر است بیمار دراز کشیده و بالشتی زیر مچ پاهای او قرا داده شود تا پاهایش در سطحی بلندتر از سرش قرار بگیرند.
3-    بعد از 10 دقیقه، پوسته را برداشته و تکه تکه کرده، در مسیر آب پاک یا در باغچه یا در جای مشابه که تمیز باشد دفن کنید. بنابراین از انداختن آن در دستشویی یا جاهای نجس جداً خود داری کنید.


دستور دوم :

برای قطع سریع هر نوع سردردی، بر روی پیشانی مریض با خودکار سیاه یا روان نویس سیاه این حروف را بنویسید:

ش ع ص ن ح ا صقطع خون‌دماغ (رعاف) (بسیار بسیار مجرب)


دستور اول :

برای قطع خون‌دماغ، با چوب درخت انار و با همان خون مریض، این حروف را بر روی پیشانی او بنویسید، فوراً خون قطع می‌شود:

ی ا و د و د

نکتۀ بسیار مهم :

   دقت کنید که این حروف، اسم خدا (یا ودود) نیستند بلکه حروف مقطعۀ کنار هم هستند که هیچ ربطی به اسماءالله ندارند. پس نباید به نیت اینکه اسم خداست بنویسید، چون خون نجس است و نوشتن اسماءالله با آن حرام است. و این را اضافه کنم که حروف مقطعه (جدا جدا) از هم هیچ ربطی به اسماء متصل ندارند تا به آن ها تعبیر شوند!


دستور دوم :

با خودکار مشکی یا رواننویس مشکی، این قسمت از آیه 44 سورۀ هود را بر روی پیشانی مریض بنویسید. این آیه، همان اثر حروف دستور اول را دارد:

وَ قیلَ یا أرْضُ ابْلَعی مَاءَکِ و یا سَماءُ أقْلِعی وَ غِیضَ الماءُ وَقُضِی الأمْرعلاج جوش صورت (مجرب)


جوش های صورت معمولا بخاطر کثیف شدن خون و بر اثر خوردن زیاد شیرینی ها و چربی ها عارض می‌شوند. برای درمان قطعی جوش، از خوردن زیاد شیرینی و چربی‌ها خودداری کرده و خون خود را با این نسخه های مجرب تمیز کنید:

نسخه اول :

قبل از هر وعده غذا، یک استکان عرق بولاغ اوتی مصرف کنید. (روزی سه استکان)

نسخه دوم :
 گذاشتن مخلوط خاکستر سیر سوخته و عسل بر روی جوش ها، آن ها را فورا از بین میبرد.

نسخه سوم :

   برای تمیز کردن خون می‌توانید روزانه دو قاشق غذاخوری خاکشیر شسته و تمیز شده را با یک قاشق غذاخوری جوشاندۀ صاف شدۀ ترنجبین مخلوط کرده و ناشتا بخورید. اگر دو هفته این درمان را ادامه دهید و پرهیزهای غذایی داشته باشید، همۀ جوش های شما کاملاً از بین می‌روند.

   در کنار استفاده از نسخۀ فوق می‌توانید با رنده کردن یک عدد سیب زمینی، آب آن را گرفته و با مقدار کمی گل سرشور، مخلوط کرده و یک خمیر بسیار لطیف درست کنید و آن را به صورت بمالید و بعد از خشک شدن، صورت خود را بشویید. این ماسک باعث ایجاد حالت مکش در سطح پوست شده و چربی های اضافی و کثافت های چرکی را از صورتتان بیرون می‌کشد.

نکته مهم :

   دقت کنید موقعی که این ماسک را به صورت زده اید از صحبت کردن و خندیدن اجتناب کنید، چون این کارها باعث ترک خوردن پوست شما خواهد شد.


درمان جوش های سرسیاه (بسیار مجرب)


   برای درمان قطعی جوش های سر سیاه ، باید دو قاشق غذاخوری آرد جو را الک کرده و با کمی آب به حالت خمیری در آورید. حالا صورت را با صابون بادام طبیعی و نه شیمیایی شسته و خمیر را به محل های مورد نظر یا به کل صورت مالیده و پانزده دقیقه بگذارید. سپس قبل از خشک شدن آن را بشویید.


درمان گلو درد و سرفه (بسیار مجرب)


   برای درمان گلو دردهای چرکی، بهترین راه، قرقره کردن است. بکار گرفتن دستور زیر برای درمان سریع گلو درد بسیار مؤثر است:

   در یک لیوان آب، مقداری نمک و جوش شیرین و نشاسته ریخته و آن را خوب مخلوط کنید و با آن هر روز سه مرتبه قرقره نمایید تا بهبودی سریعاً حاصل گردد.


درمان سرفه های قدیمی (بسیار مجرب)


   اگر به سرفه های مزمن دچار هستید یا سینۀ شما مرتب تحریک می‌شود یا بعد از سرماخوردگی شدید، هر از گاهی به سرفه می‌افتید، با این نسخه براحتی می‌توانید از آن خلاص شوید.

   کافیست مقداری چوب شیرین بیان (نه خود شیرین بیان) و انجیر خشک و پونۀ کوهی را در آب جوشانده و به مدت سه روز یا بیشتر، بر حسب نیاز، هر روز قبل از ناشتا یک لیوان بخورید. با کمی عسل هم می‌توانید آن را شیرین کنید و شاهد اثر فوق العادۀ آن باشید. شخصاً برای رفع سرفۀ قدیمی و یکسالۀ خودم استفاده کردم و بحمدلله یک روزه خوب شدم!
البته این دارو برای درمان مشکلات معده هم اثر فوق العاده ای دارد.درمان قطعی درد معده و نفخ (مجرب)


  اگر چه نسخه های زیادی برای درمان مشکلات معده وجود دارد اما اکثراً حالت مسکن دارند و درمان قطعی نیستند.
   نسخه ای را که خدمتتان ارائه می‌کنم مجرب است و در اکثر موارد نتیجۀ قطعی داده است که امیدوارم که در مورد شما هم نتیجۀ آن قطعی باشد:

نسخۀ اول :

   پوست بلوط را جدا کرده و همراه با خود بلوط جوشانده و صبح ناشتا به اندازۀ یک لیوان یا یک استکان همراه با عسل و بر حسب قدرت تحملتان بخورید. معمولاً این نسخه تا سه روز جواب می‌دهد.
البته مزۀ جوشانده بسیار تلخ و گس می‌باشد اما نتایج آن قطعی می‌باشد و ارزش خوردن دارد.

نسخۀ دوم :

   برای درمان و بهبودی سریع درد معده و نفخ می‌توانید از نسخۀ بسیار مجرب زیر استفاده نمایید.

عرق آویشن + عرق شیرین بیان + عرق زنیان

   هر سه عرق را به مقدار مساوی مخلوط کرده و بعد از هر غذا یک استکان یا بیشتر بخورید.
 
ضمیمه

ضمیمه

مجـــرّبات جنســـی و طـــــبی.

 

نکته:  برای تهیۀ مواد اولیۀ نسخه های ارائه شده به این نکته توجه داشته باشید که خواص گفته شده، در درجۀ اول در مورد مواد طبیعی و اصل منظور شده اند. از این رو در تهیۀ روغن ها، شیرها و سایر مواد گفته شده ، سعی کنید که از مواد مصنوعی و کارخانه ای استفاده نکنید و تا آنجا که ممکن است از محصولات دست ساز که به کیفیت اصلی نزدیکترند استفاده نمایید.

 

مجربات جنسی

 

حلوای سیر (بسیار قوی تر از قرص ویاگرا و بسیار بسیار مجرب)

این حلوا برای تقویت قوای جنسی مردان اعجاز می‌کند!! این حلوا، اکسیر تقویت جنسی می‌باشد و قدرت فوق‌العاده ای دارد. بنابراین اگر ظرفیت استفاده از آن را ندارید و یا زنتان ضعیف است، بهتر است از نسخه‌های دیگر استفاده نمایید که قدرت کمتری دارند. چون اگر زن شما نتواند در برابر قدرت جنسی شما جوابگو باشد، آنوقت مطمئن باشید که نیاز به زن های دیگر برای تخلیۀ جنسی خواهید داشت!


برای تهیّۀ این حلوا به مواد زیر نیاز دارید:


1-    سیر تازه (70 حبه یا کمتر بر حسب نیاز)                     
2-    روغن حیوانی (یک کیلو گرم)                                   
3-    هل آسیاب شده (یک قاشق چایخوری(                         
4-    عسل طبیعی (یک کیلو گرم(

5-    شیر گوسفند یا شیر شتر یا شیر گاومیش (یک کیلو گرم)

6-    زعفران آسیاب شده (یک قاشق چایخوری(

7-  میخک آسیاب شده (یک قاشق چایخوری(


طرز تهیه حلوا:


     ابتدا حبه های سیر را از وسط نصف کنید. سپس آن ها را در ظرف بزرگی ریخته و به اندازه ای شیر بریزید که ارتفاع شیر به اندازۀ دو انگشت چسبیده به هم (فاصله ای بین دو الی سه سانتیمتر) بالای سیرها برسد. حالا حرارت ملایمی را زیر ظرف روشن کنید تا شیر و سیر کاملاً با هم ممزوج شده و مقدار زیادی از شیر کم شود، به حدی که در ته ظرف، مایع زرد رنگی باقی بماند.
حالا روغـن حیـوانی را که اندازۀ آن به اندازۀ شـیر است، به آن اضــافه کرده و مرتب هم بزنید تا مواد کاملاً با هم مخلوط شوند. حالا عسل را اضافه کنید و به مدت دو دقیقه کاملا هم بزنید. دقت کنید که بیشتر از دو دقیقه طول نکشد تا عسل، خاصیت خود را از دست ندهد. سپس زیر آن را خاموش کنید . در مرحلۀ آخر و در حالیکه مواد هنوز گرم است، بلافاصله هل و زعفران و میخک آسیاب شده را به آن اضافه کرده و آنقدر هم بزنید تا همۀ مواد با هم ممزوج شوند. حلوای شما آماده است و می‌توانید هر روز یک قاشق غذاخوری، صبح یا شب، قبل از نزدیکی (جماع) بخورید و مدتی مداومت کنید تا شاهد اثر اعجاز انگیز این نسخه باشید!


نکات مهم :


1- شیر مورد استفاده حتماً باید شیر شتر یا شیر گوسفند یا شیر گاومیش باشد و از دیگر شیرها مثلا شیر گاو یا بز استفاده نشود.
2- این نسخه باعث گرمی بسیاری در بدن می‌شود. پس اگر طاقت تحمل گرمی زیاد را نداشتید، برای خنک کردن بدنتان از هرکدام از عرقیات کاسنی یا شاهتره یا بید (نه بیدمشک!) می‌توانید استفاده کنید. البته اگر این سه عرق را با هم مخلوط کنید و بخورید، نتیجۀ بهتر و سریعتری می‌گیرید.
حلوای شب عروسی (مجرب)

 

   این حلوای بسیار گرم برای تازه دامادها و نوعروسانی که می‌خواهند لذت جنسی کاملی داشته باشند، بسیار مجرب است. این حلوا بخاطر طبیعت گرمش از بهترین داروهای ضد ضعف جنسی و ضد لاغری و مقوی کمر و اعصاب می‌باشد. این حلوا برای متاهلین قویّا توصیه می‌شود، چون شما را از مصرف هرگونه داروی شیمیایی تقویت جنسی بی‌نیاز می‌کند.


مواد لازم برای تهیه حلوا:


   آرد جوانۀ گندم (500 گرم) آرد گندم (250 گرم) روغن حیوانی یا روغن کنجد (به مقدار لازم) زنجبیل + هل + فلفل سیاه + دارچین + پودر جوزبوا + میخک    (از هرکدام 20 گرم)پسته + مغز گردو + پودر نارگیل  (از هرکدام 50 گرم) شیرۀ انگور یا عسل به اندازۀ دلخواه  

                
طرز تهیۀ حلوا:

 

ابتدا آرد جوانۀ گندم و آرد گندم را خوب با هم مخلوط کرده و در ظرفی آن ها را خوب تفت داده تا به رنگ قهوه ای در آید، ولی مواظب باشید که نسوزد. حالا مقداری آب جوشانده را کم کم به آن اضافه کرده و مرتب به هم بزنید تا خوب مخلوط شوند و گلوله های آرد در آن کاملاً از بین بروند.
حالا روغن را به آن افزوده و پس از جذب روغن به خمیر بدست آمده، شیرۀ انگور یا عسل را اضافه نمایید تا شیرین شود و آنقدر هم بزنید تا روغن ِ جذب شده، شروع به دفع شدن نماید.اکنون می‌توانید سایر مواد پودر شدۀ دیگر را با هم مخلوط کرده و به آن اضافه کرده و خوب مخلوط کنید.
پس از سرد شدن، می‌توانید از این حلوای بسیار خوشمزه و مقوی، نهایت استفاده را ببرید.


منع سرعت انزال و تقویت عمومی بدن (مجرب(

 

نسخۀ اول:   هرروز هسته های مقداری خرمای مرغوب را جدا کرده و خرماها را با یک لیوان شیر گاو و یک یا چند زردۀ تخم مرغ خام مخلوط کرده و بر روی اتش گرم کرده و بخورید. کثرت استفاده از این نسخه باعث دیرانزالی و تقویت جماع می‌شود.


نسخۀ دو  2   :مثقال کندر + 2 مثقال سیاه دانه + 2 مثقال شکر سفید + 2 مثقال رازیانه + یک مثقال مصطکی
همۀ این مقادیر را پودر کرده و با هم مخلوط کرده و صبح و ظهر و شب، یک قاشق چایخوری از این معجون بخورید که اثر بسیار قوی دارد.

افزایش مدت نزدیکی جنسی (مجرب)

 

از خوردن غذاهای نامناسب و غیرطبیعی مثل سوسیس، کالباس، همبرگر، پیتزا، هات‌داگ و فست‌فود های جدید که باعث کاهش قدرت جنسی می‌شوند خود داری کنید و برای افزایش دادن مدت جماع، از این نسخۀ بسیار مؤثر استفاده نمایید:
مقدار یک قاشق غذاخوری زنجبیل را در دو لیوان آب بجوشانید. بعد از جوشیدن، آن را خاموش کرده و یک قاشق چایخوری زنجبیل بر روی آن بپاشید و به مدت ده دقیقه به آن دست نزنید تا تخمیر شود.
بعد از ده دقیقه، آن را با عسل به میزان دلخواه مخلوط کرده و بخورید.اوقات مصرف، صبح قبل از ناشتا و شب قبل از خواب می‌باشد.

مجربات طبی

 

نسخۀ تقویت مو، مژه و ابرو (بسیار مجرب و عالی(   اگر دچار کم مویی یا ریزش مو هستید یا ابروها و مژه هایتان کم پشت است و می‌خواهید پرپشت شوند، این نسخه بسیار مجرب است و بسیار عالی جواب داده است

.
نسخه: برای مدتی اقدام به مصرف پر زردآلو (طرشاله) نمایید و همزمان با آن از این ترکیب استفاده کنید:  دنبالچۀ مرغ + قرص ضد بارداری ال دی

طریقۀ استفاده : ابتدا دنبالچۀ مرغ را جدا کرده (پوست آنرا جدا نکنید) و در یک ظرف فلزی گذاشته و با حرارت خیلی کم آنرا ذوب نمایید تا بصورت روغن در آید. حالا مقداری قرص ضد بارداری ال‌دی را بر حسب نیاز و طبق قاعدۀ زیر کوبیده و با روغن بدست آمده مخلوط کرده و بمدت 20 دقیقه به محل مورد نظر بمالید. سپس آن را کاملاً شستشو دهید.و اما قاعدۀ میزان قرص مصرفی در این ترکیب بدین شکل است که اگر برای موهای سر می‌خواهید استفاده کنید باید نصف بسته قرص ال‌دی را کوبیده و استفاده کنید. اما برای ابروها باید دو عدد قرص بکار ببرید و برای مژه ها فقط یک عدد قرص استفاده کنید.
برای یک مدت کوتاه و بر حسب نیازتان به این نسخه ها عمل کنید و شاهد نتایج اعجاز انگیز آن ها باشید.

 

منبع : کتاب مجربات باقر

 

 


 تاريخ : 91/07/27 | 19:59 | نویسنده : یــگانه

اعمال ماهها - فصل ها در طب سنتی ماه فروردين(آزار)    در آن شب و روز پاك و زمين نرم مي‌شود واستيلاي بلغم از بين مي‌رود و خون به هيجان مي‌آيد بنابراين در اين ماه از غذاها، گوشت‌هاي لطيف و تخم مرغ و شربت رقيق شده به آب كه دستور امام عليه السلام است مي‌توان استفاده كرد. از خوردن سير و پياز ترشي پرهيز نمود، و خون‌گيري از رگ و حجامت پسنديده است. برخي از مسهل‌ها نيز استفاده مي‌شود. آمار سكته‌ها در اطراف بهار بيشتر مي‌شود و براي جلوگيري از آن به دستورات امام عليه السلام بايد توجه كرد و غلبه خون را كاهش داد. ماه ارديبهشت ( نيسان) در اين ماه روزها بلند مي‌شود و مزاج فصل بهار نيرومند مي‌گردد و بادهاي شرقي مي‌وزند خوردن كبابها و گوشت شكار( كه با سركه به عمل آمده) خوب است، عمل حجامت و ماساژ با روغن‌ها و بوئيدن گلها و عطر و گلاب پسنديده است و خوردن آب صبحگاهي صلاح نيست. خرداد ماه ( ايار) بادها در اين ماه صاف و لطيف مي‌شود. از خوردن غذاهاي شور و گوشت‌هاي سنگين مانند گوشت گاو و لبنيات خودداري بايد كرد. استحمام در اول روز خوب است فعاليت زياد با گرسنگي مناسبت ندارد و بهتر است قبل از فعاليت كمي غذا خورده شود. تيرماه( حزيران) در اين ماه غلبه بلغم و خون از بين مي‌رود و زمان غلبه صفرا است. در اين ماه از تلاش خسته كننده و گوشت چربي‌دار به مقدار زياد خودداري گردد. همچنين از بوئيدن مشك و غيره ( عطرهاي قوي) منع شده است. در اين ماه مصرف گياهان و ميوه‌جات سبز و خشك مثل خرفه، خيار ـ خيار چنبر و شيرخشت و ميوه‌جات مرطوب ( آبدار) و ترشيها و گوشت بره ( شش ماهه) و بزغاله (يكساله) و مرغهاي خانگي و طيهو و دراج و شير گاو و ماهي تازه و كاسني نافع است. مرداد ماه( تموز) گرمي هوا چون شديد مي‌شود آب بدن كم مي‌گردد. خوردن آب سرد ناشتا مفيد است. غذاهاي سرد و مايع و شراب مخصوص امام رضاعليه السلام ضروري است و از اغذيه با هضم آسان و گلها و شكوفه (عطر) خنك و مرطوب مانند ماه قبل استفاده مي‌شود. شهريور ماه ( آب) بادهاي مضر براي بدن شدت پيدا مي‌كند و زكام در شبها زياد مي‌گردد و باد ( خشن شمال) مي‌وزد بنابراين بايد از طريق خنكي‌ها و مايعات مزاج را اصلاح كرد. نوشيدن شير( جوشيده) و ماست(با زنيان) مفيد است و از مسهل و مجامعت بهتر است پرهيز نمود. ورزش و مشقت را بايد كم كرد و از بوئيدن گلهاي خنك بهره‌‌‌مند شد. مهرماه( ايلول) هوا پاكيزه‌تر مي‌شود و سودا( سردي و خشكي ) به مزاج غلبه مي‌نمايد. خوردن شربت مسهل مناسب و بهتر است بعد از ماهي، خرما و پس از آن همواره آب نوشيد به خصوص در طبع گرم به صلاح بدن است و شيريني جات و انواع گوشتهاي معتدل مانند بزعاله( يكساله) مفيد است. از كباب و سرخ كردني، و خيار و خربزه و گوشت گاو و حمام زياد بايد پرهيز كرد. عطرهاي معتدل بهتر است استفاده شود. آبان ماه‌( تشرين اول) در اين ماه بادهاي مختلف و باد صبا مي‌وزد مصرف دوا و گرفتن خون از رگ بهتر است انجام نشود، مجامعت خوب است، خوردن گوشتهاي چربي‌دار و انار ترش و ميوه‌جات ( هضم كننده) بعد از غذا مفيد است و خوردن گوشت در كنار سالاد و سبزي و غيره بر حسب مزاج خوب است. نوشيدن زياد آب خوب نيست، ورزش در اين ماه خوب است. آذرماه ( تشرين دوم) باران درشت فصلي فرو مي‌نشيند. از نوشيدن آب در شب و زياد حمام كردن بايد خودداري كرد، و هر صبح بهتر است يك جرعه آب گرم نوشيد. از خوردن سبزيها و غذاهاي حاوي كرفس و نعنا و تره‌تيزك   بهتر است جلوگيري شود. دي ماه( كانون اول) بادهاي تند دراين ماه با سرما زياد مي‌شود. از خوردن خوراكيهاي سرد بايد پرهيز كرد و بجاي آن آب ولرم صبحگاهي وغذاهاي‌گرم شده وگرمي‌ها استفاده مي‌شود. از فصد وحجامت بهتر است خودداري نمود. بهمن‌ ماه( كانون آخر) مزاج بلغم در اين ماه توآم با سردي و رطوبت است. گرمي مانند سير و پياز كوهي، كرفس و تره تيزك براي دستگاههاي داخلي مفيد است. استحمام در اول روز و ماساژ بدن با روغنهاي خوشبو( نسترن) و مجامعت خوب است، از شيريني‌جات و ماهي تازه و شير و لبنيات زياد بايد پرهيز كرد. اسفند ماه( شباط) در اين ماه بادهاي مختلف مي‌وزد و اواخر آن كم كم علفها سر از خاك بيرون مي‌آورند و باران افزايش مي‌يابد و در زير درختان جاري شده و آب در آنها جمع مي‌شود. در اين هنگام خوردن سير و پياز، گوشت پرندگان و صيد و ميوه‌جات خشك مؤثر است و از خوردن شيريني بايد كم كرد و حركت زياد و ورزش و مجامعت مفيد است.   فصول سال بهـار    اگر فصل را عبارت از موجود زنده فرض كنيم پائيز و زمستان و تابستان به منزله جسم و بهار جان و روان او است. در آغاز بهار همانطور كه طفل شروع به رشد مي‌كند زمين و پيكر انسان آماده تقويت و ترميم مي‌شود و با نشاط مي‌گردد. در بهار بر اثر كم شدن حرارت كافي از خورشيد بلغم افزايش مي‌يابد و منافذ بدن آماده تبادل يا جبران كمبود عرق مي‌شود باد به آرامي مي‌وزد، خوراكهاي اين ماه از سرخ كردني يا گوشت بريان بهتر است باشد. در آغاز گرما دستور بهداشتي مركب از بيست گرم رازيانه و پوست هليله زرد و شكر سفيد در سه روز ناشتا مصرف مي‌شود. تابستان    آغاز اين ماه استيلاي بلغم رفته و صفرا مي‌آورد و از عامل صفرازا مثل چربي، گرمي و عوامل خشكي‌زا بايد جلوگيري كرد. منافذ بدن باز مي‌شود و تعريق به سادگي انجام مي‌گيرد كه ورزش زياد بدن را لاغر مي‌كند. مصرف گوشت حيوان چون كيفيت آسان از نظر دفع سموم به واسطه عرق فراوان ندارد در اين زمان مناسب نيست. براي جبران دفع مايعات بدن از ميوه‌جات و سبزيهاي خنك و شيرخشت مي‌توان استفاده كرد. خوردن ترشيها نيز جهت دفع صفرا مفيد است. خيار چنبر( حامل اشعه راديواكتيو) ، آب سرد صبحگاهي سبب سرد شدن بدن به واسطه عكس‌العمل نسبت به معده مي‌شود و كمك به طبيعت در مبارزه با گرمي است و سبب تحريك غدد ترشحي مي‌گردد، در اثر خوردن آب بعد از غذا اشكال هضم ايجاد مي‌شود.  در اواخر تابستان به واسطه گرما اشتهاي زيادي به غذا پيدا نمي‌شود.     به جهت خنكي هوا اشتهاي زيادي به غذا پيدا مي‌شود، در شب به جهت خنكي هوا اشتها كاملاً مهيا است و هواي سرد شب زمينه سرماخوردگي را فراهم مي‌نمايد كه نياز به استراحت دارد و از بخور گشنيز و عناب استفاده مي‌گردد. به طور كلي در آخر اين فصل مزاج بدن در ضعف آشكار و اشتهاي زياد نياز بدن است و با غلبه خشكي مزاج ، اختلالات روحي و رواني افزايش‌مي‌يابد. پائيز    در اول فصل پائيز كه به واسطه برودت هوا بلغم كمي باقي مانده و صفرا از طغيان افتاده سودا غالب مي‌شود و به واسطه خنكي شبها و افزايش صفرا وارد خون مي‌شود. در اين فصل املاح وارد شده به بدن به صورت رسوب   (سودا) قليائي كه شور و تلخ است در مي‌آيد و ترشي خون كم مي‌شود. مصرف مسهل براي دفع مواد زائد خون ضرورت پيدا مي‌كند و به جهت حفظ تعادل خون و جبران كمبود ترشي آن خوردن شيريني‌ جات لازم است. ضرورت مصرف شير و تركيبات ويتامين ب در تجمع صفرا بيشتر است. با خوردن خيار چنبر و خربزه‌هاي شهري كه حامل اشعه هستند و چون مسامات ( منافذ) بدن بسته است اشعه ماوراء بنفش كمتر به بدن مي‌رسد، بدن مستعد تب و لرز مي‌شود و بر عكس غذاي لطيف و گوشت حيوان مفيد است. نيمه پائيز كه اعصاب بدن و گياهان در حال آرامش هستند خوردن چربي و تحريك بدن با غذاهاي چرب آن را از مصونيت برخوردار مي‌كند و از تأثير برودت هوا با گرمي بدن تا حدي جلوگيري مي‌نمايد. بطور كلي خوردن ميوه‌هاي ترش قبل از غذا و شيرين بعد از غذا مفيد است. خوردن آب زياد اعصاب را سست مي‌كند و مواد خواب‌آور هم مثل تره تيزك و كرفس برضعف مي‌افزايد. آشاميدن آب گرم در صبح ضربان قلب را زياد مي‌كند و اعصاب را تقويت مي‌نمايد و جريان خون را كم مي‌كند. احشاء را نرم و اشتها را زياد و هضم را آسان مي‌نمايد اين عمل در آخر پائيز تجويز‌مي‌شود. زمستان     درآغاز هم كه بادهاي شديد مي‌وزد عصبيت و فشار خون كمتر و زكام و امراض حاصل از سودا بيشتر مي‌شود، غذاهاي بالقوه گرم و ويتامين‌هاي ب مفيد است. تحريك جنسي يا تحريك هيپوفيز و اعصاب تمام بدن را مشغول مي‌سازد و با هر نزديكي ذره‌اي از بدن از نظر مادي و الكتريكي تغيير و تحول مي‌يابد و در صورت افزايش بلغم اگر جايگزيني آن مناسب باشد از سستي اواخر و نيمه زمستان و اوايل بهار جلوگيري مي‌كند و خود دافع بلغم است. مصرف مواد املاح‌دار مثل كرفس و محتوي فسفر و يد مثل شاهي و انواع تره از خشكي و سردي كاسته و ايجاد تعرق و تحريك ترشح غدد و افزايش حرارت سبب نرم شدن استخوانها و ضد عفوني كردن احشاء مي‌شود. ماليدن روغن و ماساژ شكم و استخوانها درحال استراحت با روغن‌هاي شب بو، زيتون،گل سرخ، به تقويت هاضمه و استخوان كمك مي‌كند. سير، نيز مصرفش هفته‌اي يكبار( شبهاي شنبه) مستحب است و درفصل افزايش بلغم و هنگام فشار خون تجويز مي‌شود مواد سرد در ماههاي آخر نافع است.   اسامي ماههاي سال :
هجري شمسي > هجري قمري > ميلادي > هخامنشي >  ه ش به عربي >  رومي >  تركي > سال فروردين >> محرم >>  ژانويه >>  چمن آرا >>  حمل (بره) >>  آزار >>  بيرنجي >>  سگ  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------ارديبهشت >>  صفر >>  فوريه >>  گل آور >>  ثور ( گا و) >>  نيسان >>  ايكنده >> خوك -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------خرداد >>  ربيع الاول >> مارس >> جان پرور >>   جوزا ( دوقلو) >>  ايتار >>  اوچنچي >>  گاو ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------تير >> ربيع الثاني >> آوريل >> گرما خيز >> سرطان (خرچنگ) >> حريزان >> درطونچي >> پلنگ  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------مرداد >> جمادي الاول  >>  مه  >> آتش بيشه >> اسد ( شير )  >>  تموز  >>  بشنچي  >>  موش ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------شهريور>> جمادي الثاني >> ژوئن >> جهان بخش >> سنبله ( خوشه گندم ) >> آساماه >> آلتنجي >> مرغ ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------مهر >> رجب >> ژوئيه >> دژخوي >> ميزان ( ترازو) >>  ايلول >> يدنجي >> ميمون  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------آبان >> شعبان >> اوت >> باران خيز >> عقرب >> تشرين اول >> سكنجي >> گوسفند ------------------------------------------------------------------------------------------------------------آذر >> رمضان >> سپتامبر >> اندوه خيز >> قوس ( كمان ) >>  تشرين آخر>> طوقونجي >> اسب ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ دي >> شوال >> اكتبر >> سرماده >> جوي( بزغاله )>> كانون اول >> اوئونجي >> نهنگ -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------بهمن >> ذيقعده >> نوامبر >> برف آزر >> دلو (ظرف آب ) >> كانون آخر >> اون بيرنجي >> مار -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------اسفند >> ذيحجه >>  دسامبر >>  مشكين فام >> حوت (ماهي) >>  شباط >> حفشاط >> خرگوش   بیدالحقیر : رضا یگانه  

تاريخ : 91/07/24 | 10:11 | نویسنده : یــگانه

 

 در زمان قدیم قلیان و چپق های طبی کاربرد درمانی داشتند 

 

    

  آیا می دانید که در دوران گذشته قلیان و چپق که بصورت طبی تجویز می شده کاربرد درمانی  داشتند! یکی از روش های درمانی که کاربرد زیادی در طب جامع ایران داشته است، هدایت دارو به موضعی است که درد و بیماری در آنجا ریشه دوانده است.این شیوه درمانی تا چندی پیش در کشور ما مرسوم بوده است و حکما برای بیماران تجویز می کردند.از جمله وسایلی که می توان از طریق آن چنین شیوه درمانی را پیاده سازی کرد، قلیان و چپق بوده است که استعمار پیر(انگلیس) با شناسایی آنها و استفاده از ترفند همیشگی و کاری خود، یعنی تغییر در ماهیت عناصر به جای رد موضوع، مورد مصرف این دو را عوض کرد و  تنباکو را که به عنوان سم استفاده می شد، جایگزین ماده اصلی و جوهره قلیان و چپق کرد.

    سوال اینجاست که ماده ای که فلسفه و قوام وجودی قلیان و علت پیدایشش به آن بسته است،چه ماده ای است؟چرا ما کوچکترین اطلاعی در این باره نداریم؟ در جواب باید گفت دانشمندان و حکمای ایران زمین برای عفونت ریه چاره اندیشی کردند و دریافتند که می توان از طریق مکش دارو هایی که در رفع عفونت ریه موثر است، دارو رابه آن قسمت سوق داده و عفونت را ریشه کن کنند.بدین منظور و با توجه به طبع فرد و این که ریه اش گرم و خشک یا سرد و تر باشد از یکی از این وسایل(قلیان و چپق) استفاده می کردند.

   چپق با توجه به خشک بودنش، طبیعت ریه را گرم و خشک می کند، اما قلیان طبیعتش را سرد و تر یا گرمایی که بیشتر به سردی متمایل است، می کند حکما با استفاده از این دو وسیله، داروها را به موضع مورد نظر در ریه می رساندند، به عنوان مثال جهت از بین بردن عفونت که می بایستی مرزنجوش به آن ناحیه برسد، مرزنجوش را به شکل تنباکو خیس کرده، فردی که طبیعت ریه اش به گرمی و خشکی می زد، مرزنجوش را با قلیان می کشید، اما اگر طبیعتش به سردی می زد، آن را با چپق می کشیده است. این ها تنها نمونه ای کوچک از هزاران مورد درمان از طریق ارسال دارو به موضع درد بوده است که در گذشته های نه چندان دور توسط حکمای ما به بیماران تجویز می شده است که متأسفانه استعمار پیر با تغییر ماهیت آن و جایگزینی آن توانست یکی از مهلک ترین سم ها را به بدن انسان وارد نماید. جای بسی شگفت است در حالی که قرن ها پیش بزرگان و حکمای ما این شیوه درمانی را به کار می بردند، امروزه سردمداران تکنولوژی غرب با افتخار اعلام می کند که علم و دانش بشری به این نتیجه رسیده است که باید یک سری از بیماری ها را  از طریق همان موضع درد و بیماری درمان نماید.مدعیان علم ودانش به کجا می روند؟!

   توصیه: برای تقویت ریه توصیه می شود عرق نعناع را به تنهایی درون قلیان بریزید و با مکیدن لوله هوای عرق نعناع را به ریه منتقل کنید. این کار هم یک ورزش سالم برای ریه شماست و هم یک روش درمانی موثر.شما بدون آن که نیاز داشته باشید مسافت زیادی را بدوید و دچار خستگی مفرط و مضرات دوندگی و پیاده روی های سنگین شوید، می توانید در محیط خانه با کشیدن قلیان به طریق مذکور، با یک تیر چند نشان بزنید. بدین منظور می توانید از عرق مرزنجوش به عنوان جایگزین عرق نعناع استفاده کنید.

 

                 این عکس جالب اینترنتی رو ببنید و به خلاقیت ایرانی جماعت ایمان بیارید 

 

عکس های اینترنتی, عکس سوژه, تصاویر سرگرم کننده, تصاویر جالب, funpic

                                                               گرد آورتده : غلامرضا یگانهحضرت استاد حسین خیراندیش

حضرت استاد حسین خیراندیش

دکتر مهدی رشیدی

استاد مهدی رشیدی

سلام دوستان عزیز و همیشه همراه

   این روزا ضمن مشغلات روزمره زندگی و انجام امورات اداره ، سخت مشغول گذراندن کلاسهای فشرده امداد و نجات درهلال احمر و آمادگی برای آزمون یکی دیگه از جلسات پر بار مرکز تحقیقات حجامت (طب سنتی و اسلامی) هستم.. باور کنید صبح زود ساعت شش و نیم میرم اداره و ساعت هفت و نیم شب میام خونه .. رو همین حساب درج موهبت زیارت و کسب فیض از محضر مبارک بزرگانی همچو استاد حاج حسین خیر اندیش و دکتر مهدی رشیدی که در روز جمعه ۲۱/۷/۹۱ شامل حال ما شد که واقعاً  شرح شیرین مفصلی هم دارد رو میذارم واسه یه وقت دیگه که هم وقت  و هم انرژی زیاد داشته باشم که بتونم اونطور که باید به نظر مبارک شما عزیزان برسانم ..

  پس با اجازه شما فعلاً به همین حد بسنده میکنم و شرح این مجمل رو موکول میکنم به وقتی دیگر ..

با آرزوی سلامت و تندرستی برای استاد خیراندیش ، دکتر رشیدی ،استاد طالقانی ، استاد خطیری ، شما عزیزان و جامعه انسانی..

غلامرضا یگانه

یاعلیتاريخ : 91/07/23 | 21:24 | نویسنده : یــگانه
 
جوابیه دکتر روازاده در مورد نعل آهنی و یون آهن

 دکتر حسین روازادهپاسخ دکتر حسین روازاده به شبهاتی در رابطه با نعل آهن و یون آهن؛ بدلیل درخواست دوستان و کاربران عزیز این جوابیه در سایت احیاگران درج گردید.

     جرجانی در ذخیره خوارزمشاهی می گوید آب معدن آهن همه احشاء را سود دارد و خاصه معده را و گرده ( کلیه را ) و باه ( نیروی جنسی ) را زیاد می کند. رازی طبیب نابغه ایرانی می گوید آب آهن خاصیت قبض دارد و اندکی ترش مزه است برای رفع قبض آن باید آنرا با آب عسل خورد . سپس منافع متعددی برای آن بر می شمارد .

    جوابیه دکتر حسین روازاده پیرامون شبهه ای در رابطه با نعل آهن و یون آهن و همچنین درمان زردی نوزادان با حجامت لاله گوش یا تیغ زدن لاله گوش :

    در جواب این نعل های آهنی و تیغ زدن گوش کودکان و نوزادان که امروزه مکرر در محافل مختلف مطرح شده است ، ما مستند به منابع اصلی و معتبر طب سنتی ایران سخن می گوئیم . فرهنگ غنی طب ایرانی در طول تاریخ توسط حکما ، با حکمت و دقت به مردم آموزش داده شده و در زندگی روزمره مردم وارد شده است ، نوعی آهن نعل که ساختار ویژه ای داشته است بطور گسترده ای در ایران بویژه در خطه شمال بکار می رفته است این قطعات آهنی را در داخل دیگ غذا قرار می دادند ، ظاهر قضیه برای خوشرنگ شدن بعضی از انواع خورش ها بوده است ( مانند فسنجان ) اما باطن قضیه نوعی درمان یا پیشگیری در این کار مد نظر بوده است ، کفگیر های آهنی یا حسوم نیز در دیگ ها به همین منظور بکار می رفتند .

دکتر حسین روازاده

    مقصود از کاربرد آهن در رژیم غذایی چه بوده است ؟ اگر منابع طب سنتی ایران را تورقی کنید در مبحث حدید یا آهن یا ماء الحدید یا آب آهن به نکات بسیار مهمی خواهیم رسید در یک دید کلی آبی که از معدن آهن می گذرد یا ظرف آهنی که در آن آب یا غذا می جوشد ، و آبی که در آن آهن تفته را خاموش می کنند ( آب آهن تفته ) در هفده مورد از انواع بیماریها به شرح ذیل تاثیر دارد :

1. ضعف طحال یا بزرگی آن (هر دو مورد می تواند ناشی از بیماری های متفاوت باشد)
2. ضعف معده(به علت شلی یا نقصان هضم)
3. ضعف کبد
4. جراحات یا زخم های سیستم گوارشی از دهان تا مقعد
5. بواسیر و جراحات احشائی به طور کلی جرحات داخلی
6. دردهای ناحیه مقعد و کف لگن
7. عفونت روده و اسهال ها و بخصوص اسهال های مزمن
8. عفونت هاری ناشی از سگ هار به خصوص در مرحله ترس از آب(هیدروفوبی)
9. زردی رخسار و رنگ پریدگی(ناشی از کم خونی فقر آهن در اکثر موارد)
10. هیضه اختلال گوارشی پس از پر خوری یا خوردن غذای نا مناسب با تهوع، استفراغ و اسهال
11. آب آوردن شکم یا آسیت(إستسقاء)
12. سلس البول یا آمدن ادرار قطره قطره و بدون کنترل فرد بیمار(dribbling)
13. در بیماری های قلبی و خفقان
14. در تقویت کلیه ها
15. تقویت نیروی جنسی
16. تقویت اشتهاء
17. موثر در اکثر امراض ناشی از سرد مزاجی(امراض بارده)
حکیم بزرگ ایرانی عقیلی خراسانی می گوید آب چه از معدن آهن برآید یا آنکه آهن تفتیده را در آن خاموش کنند در درمان اختلالات طحال نافع است (1)
جرجانی در ذخیره خوارزمشاهی می گوید آب معدن آهن همه احشاء را سود دارد و خاصه معده را و گرده ( کلیه را ) و باه ( نیروی جنسی ) را زیاد می کند(2)
رازی طبیب نابغه ایرانی می گوید آب آهن خاصیت قبض دارد و اندکی ترش مزه است برای رفع قبض آن باید آنرا با آب عسل خورد . سپس منافع متعددی برای آن بر می شمارد (3)
استفاده از قطعات آهنی از جنس نعل یا ظروف ویژه آهنی و حسوم با این حکمت بوده است.
در تعداد زیادی از منابع معتبر طب سنتی ترکیب آب آهن آمده است به جهت خودداری از اطاله کلام به آدرس های موجود در منابع معتبر که آخر این مقاله آمده است ارجاع داده می شود
به نظر می رسد که مساله مجاورت آب و آهن به آزاد سازی یون در آهن بیانجامد در آخرین مقالات از جمله تحقیقات اخیر ، مساله خوردگی یا حل شدن آهن در مقیاس یون مطرح شده است (4)
2H2O +Fe = Fe++ +2H+2OH
با احتمال افزایش جذب آهن در چنین شرایطی می توان به روش درمان کم خونی فقر آهن یا تعداد قابل توجهی از بیماریها امیدوار بود.

و اما در ارتباط با زردی نوزادان و حجامت لاله گوش یا تیغ زدن لاله گوش جزو موارد بسیار متداول در منابع طب سنتی است.
شیخ الرئیس در جلد سوم قانون در مبحث بیماریهای کیسه صفرا بروز یرقان را بجز اختلالات کبدی به انسداد مجاری صفراوی نسبت می دهد و خونگیری بصورت فصد را جزو روش های درمانی مطرح می کند و می گوید چنانچه فصد امکان پذیر نبود ( در اطفال منع شده است ) حجامت کنید (5)
در خلاصه الحکمه عقیلی شیرازی آمده است که حجامت در اطفال کم سن و سال به صورت تیغ زدن لاله گوش کفایت می کند (6)
در تمامی منابع فصد و حجامت به عنوان یک روش درمانی مطرح شده است و آنچه را که ما بیان داشته ایم مبتنی بر منابع معتبر بوده است با این حال ما آماده مناظره و مباحثه پیرامون موضوعات ادعایی خود هستیم مشروط بر آنکه در جوی علمی و بدور از پیش داوری صورت گیرد.

************************************************************

منابع :

1.عقیلی خراسانی شیرازی، محمد حسین خلاصه الحکمه جلد اول صفحه 462 انتشارات اسماعیلی سال 1385
2.جرجانی، محمد ابن احمد الحسینی جلد سوم صفحه 63 دوره چهارجلدی با مقدمه دکتر جلال مصطفوی چاپ بهمن
3.زکریای رازی محمد منافع الاغذیه و مضارها مذکور در پاورقی 5 تحت عنوان آبی که آهن دارد صفحه 44 همان منبع
4.عنوان مقاله اصول خوردگی فلز ( آهن ) در آب شیرین پرفسور Langelier به نقل از Shabboo.blogfa.com
5.ابن سینا حسین ابن علی القانون فی الطب المجلد الثالث ص 194 یرقان الاسود و الاصفر
6.عقیلی خراسانی محمد حسین خلاصه الحکمه جلد دوم ص 1038 مبحث اخلاط عفونی

سایر منابع معتبر مذکور در ارتباط با بحث مربوطه

1) ابن سینا. حسین بن علی. قانون در طب . کتاب سوم. جلد اول صفحه 540 ترجمه عبدالرحمن شرفکندی نشر سروش 1368
2) ابن سینا. حسین بن علی. قانون در طب . کتاب سوم. جلد اول صفحه 353 ترجمه عبدالرحمن شرفکندی نشر سروش 1368
3) ابن نفیس الشامل فی صناعه الطبیه جلد نهم صفحه 311 چاپ دانشگاه علوم پزشکی ایران
4) زکریای رازی، محمد "منافع الاغذیه و مضارها"
5) انطاکی داوود "تذکره فی العلاج بالاعشاب" چاپ دار ابن هیثم مصر قاره صفحه 150
6) عقیلی خراسانی میر محمد حسین مخزن الادویه تحقیق از سید مرتضی ابطحی نشر حبل المتین جلد دوم صفحه 397
7) حسینی مومن تحفه المومنین صفحه 289 با مقدمه آقای روضاتی نشر مهدوی سال 1376
8) دیباچه کتاب مربوط به دکتر محمد مهدی اصفهانی و ناشر موسسه مطالعات تاریخ پزشکی و طب اسلامی دانشگاه علوم پزشکی ایران
9) ارزانی حکیم محمد اکبر طب اکبری جلد اول مبحث هیضه صفحه 608 که هیضه را حرکت مواد فاسده که به قی و اسهال مندفع می شوند و در منبع دیگر میزان الطب ارزانی (همان مولف) هیضه را دفع مواد هضم ناشده و فاسده از معده به طریق قی و اسهال می گوید صفحه 256 چاپ 1380 نشر سما
10) عبارت ابن نفیس در الشامل این است" إذا اطفئ کراراً انفع دواء للمکلوب" جلد 9 صفحه 311
11) عبارت عقیلی و آب آهن تاب جهت رفع زردی رخسار نافع است همان منبع صفحه 397
12) ابن سینا، حسین بن علی، قانون در طب، کتاب سوم، جلد سوم، صفحه 236 ترجمه عبدالرحمن شرفکندی نشر سروش 1368
13) ابن سینا، حسین بن علی، قانون در طب، کتاب سوم، جلد اول صفحه 540 ترجمه عبدالرحمن شرفکندی نشر سروش 1368
14) عقیلی خراسانی، میر محمد حسین، مفردات مخزن الادویه، با تحقیق مرتضی موحد ابطحی جلد دوم صفحه 397 نشر حبل المتین

                                      منبع : سایت دکتر  روازاده تاريخ : 91/07/22 | 18:21 | نویسنده : یــگانه

لاغر کننده های گیاهی

 

داروهای گیاهی از سه طریق به کاهش وزن کمک می کنند:

۱) از طریق دفع سریع غذا و غیر قابل دسترس کردن غذا برای جذب بدن که می توان از داروهای (ملین ـ مسهل ـ مدر ) استفاده کرد مانند:سنا -زنیان ـ گل راعی ـ ختمی ـ گلسرخ و......

 ۲) از طریق سوخته شدن چربیها(بالا بردن کار غده تیروئید):انیسون ـ زیره ـ خرگوشک ـ سیاه دانه و.......

 ۳) مواد محلل چربیها و غیر قابل نفوذ آنها در بدن: سرکه(سیب) ـ چای سبز ـ ترشیجات و.....

  

نسخه های طلایی لاغری:


۵۰گرم سیاه دانه+۵۰گرم زیره سیاه+۲۵ گرم طباشیر+۲۵گرم تخم گشنیز+۲۵گرم هلیله سیاه+۲۵گرم لاک مغسول +۵۰ گرم زنیان

 مواد گیاهی فوق رااز عطاری مورد اعتمادخود خریداری نموده کاملا پودرکرده روزی نصف قاشق چایخوری باعسل وآب گرم میل کنید.اگر بد دارو هستید کپسولهای خالی از لوازم بهداشتی تهیه نموده آنها را پر کنید و روزی یک تا دو کپسول به فاصله ۸ساعت میل کنید.

 سرکه سیب را باروغن کرچک به مقدار کم روی شکم وناحیه ران ماساژ دهید(تا۳ماه)روزی یک بار به مدت ۱۰ دقیقه.

 سعی کنید مصرف مواد غذایی حاوی نشاسته را به حداقل ممکن برسانید.

 اگر مشکل یبوست ندارید از دم کرده چای سبز روزی یک تا دو فنجان استفاده کنید.

 سالاد سوزاننده چربی است فراموش نکنید! سالاد خود رابا کلم و کاهوی بیشترو سرکه سیب با روغن کنجد غنی کنید.

 قبل ازورزش نصف قاشق چایخوری پودر زیره سبز یا سیاه را داخل آب حل کرده میل کنید.

 ۵دقیقه قبل از مصرف غذا نفس عمیق کشیده یک شربت خنک و کم شیرین آب میل کنید.اشتهای شما نصف میشود.

 بعد از مصرف غذا سیب میل کنید.


احتیاط:

۱) اول رژیم غذایی بگیرید وبعد از کاهش وزن شروع به ورزش جهت کاهش بیشتر وزن کنید درغیراینصورت شما دچار دیسک و سیاتیک خواهید شد.

 ۲) در هنگام بارداری و شیردهی اصلا رژیم لاغری نگیرید چون به جنین و پوست وموی خود آسیب جدی می زنید.

                                    بر گرفته از وبسایت جناب دکتر مهدی رشیدی(استاد و همشهری عزیزم ) 

شش اصل ضروری برای زندگانی سالم (ستّه ضروریه)

 


از منظر طبّ سنّتی، برای داشتن زندگی سالم، ضروری است که شش اصل مورد مداقّه قرار گیرند. این شش اصل که در واقع، بنیان بهداشت در طبّ سنّتی را تشکیل می دهند؛ عبارتند از: 

 

 ۱ـ هوا

 ۲ـ خوردن و آشامیدن

 ۳ـ حرکت و سکون

 ۴ـ خواب و بیداری

۵ـ استفراغ و احتباس

 ۶ـ اعراض نفسانی

 

۱- هوا : طبع هوا نسبت به روح و روان انسان، بسیار سردتر است و دو عمل را برای آن انجام می دهد: ۱- تـرویـح و جـلوگیری از احتباس. ۲- پالایش.

* خصوصیات هوای مطلوب :

۱- آزاد باشد و بین سقف و دیوارها محبوس نباشد.(به شرط سلامت هوای بیرون.)

۲- صاف و پاکیزه باشد.

۳- عاری از موادّ خارجی باشد.(دود و بخار و …)

۴- بخار مسیل ها، جنگل ها، کشتزارها، گردشگاه ها و … با آن مخلوط نشده باشد.

۵- گاهگاهی نسیمی در آن بوزد.

۶- هوای زیر و اطراف درختهایی مثل گردو و انجیر و کشتزارهای کلم، برای تنفّس، بسیار نامناسب است.

۷- هوای زمین های پست و هوای محبوس بین درّه ها که به سرعت، گرم و به سـرعـت، سرد می شوند؛ نامطلوب است.

۸- هوای محبوس بین دیواره های نمناک که درآنها آهک به کار رفته است و نیز هوای بناهای نوساز، هوای بدی است.

۹- سالم ترین هوا، هوایی است که موافق مزاج و طبیعت آن فصل باشد. افراط(مثل سرمای بیش از حدّ معمول زمستان) یا تفریط( مثل گرم بودن زمستان)، هوا را ناسالم می کند.

* تأثیر هوا بر بدن :

۱- هوای گرم :

گرم معتدل: خروج خون به سمت بیرون بدن و سرخی پوست.

گرم غیر معتدل: گداختن خلط ها و سستی بدن.

گرم افراطی: گداختن شدید؛ زردی رنگ؛ تعریق زیاد؛ کاهش ادرار؛ ضعف هضم و تشنگی مفرط.

۲- هوای سرد: استواری بدن؛ تقویت هضم؛ نگهداری رطوبت ها در بدن؛ خشکی پوست؛ افزایش ادرار؛ کاهش مدفوع (به علّت انقباض ماهیچه های مقعد و تبدیل بخش آبکی مدفوع به ادرار)

۳- هوای مرطوب: نرمی پوست و طراوت و شادابی.

۴- هوای خشک : خشکی پوست و پژمردگی بدن.

* تأثیرات فصل ها :

۱- بهار : معتدل است و باعث اعتدال خون و سرخی رخسار می شود. در این فصل، خلط های راکد، به جریان می افتند و بیماری های مزمن بروز می کنند؛ به خصوص اگر فرد در زمستان، زیاد، خورده و کم، ورزش کرده باشد. این امر، باعث دگرگونی خون، خون دماغ، انواع ورم و دمل و جوش، خواب آلودگی و بعضی از انواع سرفه می شود. جنبش های مفرط بدنی و روانی و خوردن گرمی ها، این مسایل را تشدید می کند. بهترین کار در بهار، کم کردن خون(فصد، حجامت و …) و کم خوردن و کم نوشیدن است. برای کودکان و نوجوانان، بهترین فصل است امّا بلای جان دموی هاست که به خواب و خمیازه و کش آوردن بدن، گرفتارند. بهار برای سوداوی ها نیز، فصل خوشایندی است.

۲- تابستان : گرمای گدازنده آن، باعث کاهش نیرو و کم شدن کنش های طبیعی، زردی رخسار، بی خوابی و ضعف دسـتـگاه گـوارش می شود. در تابستان های بسیار گرم، لاغری و انواع تب ها شایع می شود. بیماری های تابستان، طولانی نمی شوند.( در افراد قوی، گرمی هوا به پختن و دفع سریعتر خلط فاسد کمک می کند و در افراد ضعیف، این گرما فرد را ضعیف تر نموده و می کشد.) تابستان، فصل شادابی پیران است امّا صفراوی ها( به خصوص صفراوی های جوان) در این فصل، به عذاب الیمی مبتلا می شوند. درمان درد تابستان، پرهیز از افراط در جنبش ها و پناه آوردن به خنکی های مرطوب معتدل(هندوانه، خیار و …) است.

۳- پاییز : در این فصل، طبع هوا تغییر می یابد؛ نیروی فرد از تابستان، تحلیل رفته است؛ خلط های سوخته در تابستان، به دلیل سرد شدن هوا، در بدن محبوس می شوند و مصرف میوه نیز افزایش می یابد؛ به همه این دلایل، پاییز، بیشترین بیماری ها را به ارمغان می آورد که از جمله انواع سرطانها، درد های مفصلی، مشکلات ادراری، دردهای سیاتیکی، کـنـدی حـرکات روده ها، بیماری های ریوی، درد کمر و رانها، ضعف نیروی هاضمه و دفع و در نتیجه افزایش شیوع کرم های گوارشی را می توان نام برد. این فصل باعث دردسر سوداوی هاست.

۴- زمستان : در این فصل، گرما به درون بدن می رود؛ مصرف میوه کم می شود؛ مردم، بیشتر غذاهای سبک می خورند؛ بعد از غذا استراحت می کنند و به وسایل گرمازا پناه می برند؛ لذا در زمستان، دستگاه گوارش، بهترین حالت را دارد. اکثر بیماری های این فصل، بلغمی هستند مثل ورم های سفید، زکام، ذات الرّیه، گلودرد، درد پهلو و پشت، سردرد، بیماری های عصبی( به ویژه افسردگی)، سکته و صرع. خشکی پوست در زمستان شایع است. این فصل مایه دردسر پیران و راحتی میانسالان است و بدترین فصل برای بلغمی مزاج هاست.

* مزاجها :

صفراوی ها ، نیازی همیشگی به هوای خنک و تازه دارند.

بلغمی ها ، هوایی کمی گرم و کمی خشک را می پسندند؛ لباس منـاسـب و گرمـای کـافـی به خصوص در هوای مرطوب توصیه می شود.

دموی ها ، باید در گرما به سرما و در سرما به گرما پناه ببرند و به ویژه از هوای گرم و مرطوب پرهیز نمایند.

سوداوی ها ، بیش از هر چیز،  باید به فکر درمان خشکی شدید پوستی زمستانه خود باشند و از هوا، محیط و فعالیتهایی که موجب افزایش سردی و خشکی می شوند خودداری کنند.

* دستور تنفس طبی

   در حالت نیمه دراز کشیده، نفس کاملا عمیق بکشید و سینه های خود را از هوای تمیز پر نمایید. به مدت ۵ ثانیه نفس خود را حبس نموده و سپس آرام آرام طی حدود ده ثانیه نفس را بیرون دهید. حدود یک ثانیه مکث نموده؛ سپس ده بار دستور فوق را تکرار نمایید. آرامش و احساس نشاط بر شما چیره خواهد شد. در شرایط تنش، می توانید روزانه چندین بار از این دستور بهره بگیرید حتی در حالات معمولی نیز به آرامش شما کمک خواهد نمود.

۲- خوردن و آشامیدن : به علّت اهمّیت این مبحث، در مقاله ای جداگانه به آن خواهیم پرداخت.

۳- حرکت و سکون :

۱- ورزش در حدّی که رنگ و روی انسان، سرخ شود و عرق او در بیاید کفایت می کند؛ بنابراین؛ تمام ورزش های سنگین و حرفه ای، برای سلامتی انسان، مضر هستند.

۲- نوع و میزان ورزش، باید بر اساس سن، جنس، مزاج، فصل و … تعیین شود.

۳- در ورزش، حرکات مفاصل باید دارای نیروی مقابل و کنترلی باشد و حرکت سریع مفصل تا انتهای دامنه حرکتی، بسیار خطرناک است.

۴- ورزش های غیر ایزومتریک(وزنه برداری، پرورش اندام و …) اصولا هیچ یک از اهداف ورزش طبّی را برآورده نمی کنند.

۵- نیاز بانوان به ورزش کردن، بسیار کمتر از آقایان است، به نحوی که اغلب، همان فعّالیت روزانه، برای سلامتی ایشان کفایت می کند. هرگونه فعّالیت سنگین ورزشی، به شدّت، سلامتی بانوان را به مخاطره می اندازد.

۴- خواب و بیداری:

* علّت نیاز به خواب : بر اثر حرکات آدمی در بیداری و گردش دائمی حرارت غریزی، به تدریج، روح( که لطیف تر از جسم است.) و نیز اخلاط بدن، دچار تحلیل می شوند که حاصل آن ضعف قوّت روح، درماندگی، سستی، تباهی اندیشه و رأی و … اسـت.( در بیداری طولانی مدّت، جسم نیز به تدریج دچار تحلیل می شود.) بنابراین، انسان نیاز به حالتی دارد که این مشکلات را جبران نماید.

* ماهیّت خواب : در طول بیداری، به تدریج، رطوبتی صاف و پاکیزه، از سوی جسم به سمت دماغ متصاعد می شود که بین این دو، حایل می شود و قوّت نفس را از کار کردن باز می دارد. این رطوبت، مشابه ابری است که از تـابـش خـورشید بر دریا به وجود می آید و مانع از رسـیـدن نـور  بـه دریا می شود. با درک ماهیّت این رطوبت، فهم مسایل و مشکلات خواب، بر ما آسان خواهد شد.(پـرخوابی در بهار، پـرخـوابی دمـوی هـا و بـلـغـمـی ها و کم خوابی صفراوی ها، خواب آور بودن غذاهایی مثل ماست، …)

* آثار خواب طبیعی :

۱- خواب ، حرارت غریزی را به درون بدن می برد و متوقف می کند و مانع از تحلیل آن می شود؛ بنابراین باعث قدرت گرفتن تمام قوای طبیعی بدن می شود.

۲- درونی شدن حرارت غریزی؛ سرد شدن سطح بدن و نیاز به پوشش در خواب را به دنبال دارد.

۳- درونی شدن حرارت غریزی باعث بهتر شدن هضم غذاها و نیز پختن خلط ها و موادّ موجود در بدن می شود. این مسأله از سویی سوخت بدن را فراهم و از سویی آن را برای دفع موادّ زاید آمـاده می کند. به عبارت دیگر، خواب، موادّی که آمادگی هضم یا پختن را دارند؛ گرم کرده، آنها را با خون، هم مزاج می کند؛ این گرمی در سراسر بدن پخش می شود و بدن با حرارت غریزی پر می شود.

۴- در خواب ، همه استفراغهای بدن( به جز عرق) کم می شوند ولذا قوای بدن، حفظ، و درماندگی از بین می رود. فقط تعریق در خواب زیاد می شود که ناشی از کامل بودن هضم است نه ناشی از استفراغ. تعریق بیش از حدّ در خواب نیز می تواند علل مختلفی داشته باشد که شایعترین آن، پرخوری است.

۵- به علّت تحلیل کمتر و هضم کاملتر، رطوبت بدن در خواب بالا می رود.

۶- بیشترین بهره را از خواب، دماغ می برد.

* خواب زیاد : خواب اگر از حدّ بیشتر شود؛ اثراتی معکوس خواهد داشت و با احتباس حرارت غریزی، قوّتها را کاسته، نیروی نفسانی را کند و کم احساس و مغز را سنگین می کند. خواب زیاد به ویژه برای افراد سرد مزاج و رطوبتی بسیار مضرّ است چرا که علاوه بر افزایش رطوبت ، به علّت کم شدن تحلیل موادّ و احتباس حـرارت غریزی، سـرمـا را نـیـز می افزاید و  بـیمـاری هـای ناشی از آنها را زیاد می کند.

* بی خوابی : به علّت زیاد بودن تحلیل و استفراغ، حرارت و خشکی بدن زیاد می شود و صفرا غلبه پیدا می کند و به ویژه برای مردم نحیف و خشک مزاج، بسیار مضرّ است.

* خواب بامداد : اگر انسان در بامداد و قبل از آن که حرکت یا ورزشی کند یا چیزی بخورد؛ بخوابد؛ به سستی، سردی، ماندگی و خشکی مبتلا خواهد شد.

* خواب روز : باعث افزایش بلغم، نزله(ترشّحات پشت حلق)، تباهی چهره، بزرگی طحال، کسالت و کم شدن اشتها خواهد شد.

* گرسنه خوابیدن : چون در وقت خواب، حرارت غریزی به سمت داخل میل می کند؛ باید غذایی باشد که آن را هضم نماید در غیر این صورت، به هضم خود بدن خواهد پرداخت که حاصل آن کاهش کلّی قوای بدنی، لاغری و ضعف حرارت غریزی و سردی بدن خواهد بود.

* خوابیدن با شکم پر : اگر در وقت خواب، شکم انباشته از غذا باشد و هضم دچار مشکل شود؛ به ویژه در مورد غذاهای دیرهضم و سنگین، بدن دچار سردی خواهد شد.

* خواب در طبایع مختلف :

صفراوی : ۷-۶ ساعت خواب شـبـانـه تـوصیه می شود. از بی خوابی و کم خوابی (کمتر از ۵ ساعت) و دیر وقت به رختخواب رفتن خودداری کنند. مصرف غذاهای سـرد و رطوبتی در مـواقـع بی خوابی، مفید است.

دموی : ۷-۶ ساعت خواب شبانه کافی است. همه افراد از زود به رختخواب رفتن و زود بیدار شدن بهره می بینند ولی افراد دموی مزاج حتی المقدور این دستور را اجرا نمایند.

بلغمی : سعی کنند از ۸ ساعت بیشتر نخوابند اگرچه کمتر شدن این میزان هم، مطلوب است. سعی کنند قبل از طلوع آفتاب از خواب برخیزند تا از تولید بلغم اضافه خودداری شود. خوابیدن در طی روز و همچنین یک ساعت قبل از غروب بسیار مضر است و موجب افزایش بلغم می گردد و سنگینی سر و التهاب سینوس ها و کند شدن رفتارهای مغزی را موجب می شود.

سوداوی : حدود ساعت ۱۰ شب به رختخواب رفته، ۷-۶ ساعت استراحت نمایند.

۵ - استفراغ و احتباس : استفراغ از ریشه فراغت می باشد و در طب به معنی آزاد و رها شدن بدن از دست مواد نامتعادل و غیرطبیعی می باشد؛ به عبارت دیگر استفراغ یعنی زدودن سموم و مواد زایدی که در هر یک از مراحل هضم و متابولیسم مواد غذایی ایجاد می شود. اگر فردی غذا به اندازه کافی بخورد ولی دفع مدفوع، ادرار و یا تعریق کافی نداشته باشد دیر یا زود دچار مشکل خواهد شد؛ همچنین اگر فردی غذای کافی بخورد ولی بیش از اندازه دفع مدفوع، ادرار و یا تعریق داشته باشد و به عبارت دیگر استفراغ بیش از اندازه داشته باشد نیز دچار مشکل می شود.

استفراغ ها به دو دسته طبقه بندی می شوند :

* استفراغ طبیعی : مانند دفع گازهای سمی از طریق ریه، دفع مدفوع، دفع ادرار، تعریق، عادت ماهیانه، عطسه، سکسکه، دفع باد، جمع شدن ترشحات در گوشه چشم هنگام بیدار شدن از خواب صبحگاهی، ترشحات واژن و دفع منی. این موارد هر کدام باید به اندازه متعادل انجام شود و افزایش و کاهش هرکدام می تواند به بیماری منجر شود. نوع دیگر استفراغ های طبیعی وقتی اتفاق می افتد که مواد زاید بیش از اندازه در بدن جمع شده است و بدن سعی می کند به طریقی این مواد زاید را دفع کند؛ مثل اسهال، خونریزی از بینی، سرفه، تب و آبریزش از بینی. در این نوع از استفراغ های طبیعی معمولا علائم خفیف و مدت آن محدود است. در این موارد بدن در حال تلاش برای حفظ تعادل خود می باشد و ضمن اینکه فرد و پزشک، گوش به زنگ هستند تا مشکلی بروز نکند، باید به قوای طبیعی بدن فرصت داد تا خودشان، مسأله را حل و فصل کنند و دفاع طبیعی خود را انجام دهند.

* استفراغ ایجاد شده توسط پزشک : در این مورد پزشک متوجه می شود که مواد زاید و سموم در بدن ذخیره شده اند و قوای طبیعی بدن نتوانسته اند به اندازه کافی آنها را دفع نمایند و در اینجا طبیعت نیاز به کمک طبیب دارد. طبیب با ایجاد اسهال، تعریق، افزایش ادرار، فصد، حجامت، سونا و یا تدابیر روحی و روانی و تدابیر دیگر به یاری طبیعت می شتابد و به سیر طبیعی دفع مواد زاید و سموم کمک می کند.

 ۶- اعراض نفسانی : حالات روحی و روانی مانند خشم، نگرانی، غم، خجالت و ترس نیز مانند بقیه اعمال طبیعی بدن، جزء اعمال طبیعی بدن می باشند و بروز هر یک از این حالات موجب تعادل در مزاج اصلی انسان می گردد و سلامتی و سعادت بشر را به ارمغان می آورد. افزایش و کاهش این حالات که مستقیم و غیرمستقیم روی متابولیسم، گردش خون، تنفس، ترشحات دستگاه گوارش و غدد داخلی و عضلات تأثیر دارند می توانند معضلات و مشکلات پیچیدۀ جسم و روان را برای انسان به وجود بیاورند. بنابر اصل استفراغ نباید با بروز طبیعی و منطقی این حالات روانی مقابله نمود و البته افراط و تفریط در این حالات روانی نیز پسندیده نمی باشد.

                            جاتون خالی امروزم یک جلسه کلاس" سته ضروریه " داشتیم

منابع : بر گرفته از سایت شفا طب (استاد معزز و بسیار گرانقدرم جناب اباذر کریمی طالقانی عضوموسسه تحقیقات حجامت ایران) و رئیس موسسه حجامت و مدرس و محقق طب سنتی و مسئول آموزش طب سنتی و ایرانی در استان گلستان و ...

بسم ا ... الرحمن الرحیم

 

استاد اباذر کریمی طالقانی

                                                                 

   

از اساتید کشور در زمینه طب اسلامی و اسلامی می باشند

ایشان در طول این مدت محضر اساتید زیادی را درک نموده اند

از آن جمله : میتوان به استاد خیر اندیش (پدر طب سنتی ایران) اشاره کرد

مختصر فعالیت های انجام شده توسط ایشان : برگذاری هشت دوره آموزشی

 طب سنتی و اسلامی در استان ، دو دوره تخصصی ، دوره های حجامت و ...

تاًلیف قریب به 7 کتاب در زمینه های مزاج شناسی ، ازدواج و زناشویی و...

                 ساخت بزرگترین نرم افزار تخصصی و چندرسانه ای آموزشی طب سنتی و اسلامی ..

                                                                                        رضا یگانهتاريخ : 91/07/17 | 13:43 | نویسنده : یــگانه

یا من اسمه دوا و ذکره شفا

با سلام و درود بی پایان به شما دوستان عزیزو همیشه همراه ..

   بی مقدمه عرض کنم که چندیست که بر وجود  یکی از بهترین دوستانم که حق بزرگی بر گردن حقیر دارند غم و اندوه بزرگی چیره شده که وظیفه دانستم جهت زوال محنت و هم و غم بزرگش  و رسیدن ایشان به آرامش  یک چله قرائت زیارت عاشورا بنمایم .. ولیکن از شما دوستان معزز استدعا دارم جهت از بین رفتن غم و پریشانی این دوست بسیار بسیار عزیزم اگر قرائت روزانه زیارت عاشورا برایتان وقت گیر است حداقل تا هفت روز این دعای رفع هم و غم را برای این عزیز بخوانید تا انشاء ا... از اینهمه فشارهای روحی ومتعاقباْ جسمی خلاصی یابد.. انشاء ا...

دعا برای رفع هم و غم :

یا حیُ و یا قیوم یا حی ُ لایموت یا حی لااله الا انت کاشف اللهم مجیبُ دعوه المضطرین اسالک بان لک الحمد لااله اله الا انت المنان بدیع اسموات والارض ذوالجلال و الاکرام رحمان الدنیا و الاخره و رحیمه رب ارحمنی رخمه تعنینی بها عن رحمه من سواک یا ارحم اراحمین .

اجرکم عندا...

***************

بسم ا... الرحمن الرحیم

    السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا أَبَا عَبْدِ اللَّهِ السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ‏(السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا خِيَرَةَ اللَّهِ وَ ابْنَ خِيَرَتِهِ) السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا ابْنَ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ وَ ابْنَ سَيِّدِ الْوَصِيِّينَ‏ ، السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا ابْنَ فَاطِمَةَ سَيِّدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِينَ‏ ، السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا ثَارَ اللَّهِ وَ ابْنَ ثَارِهِ وَ الْوِتْرَ الْمَوْتُورَ ؛ السَّلاَمُ عَلَيْكَ وَ عَلَى الْأَرْوَاحِ الَّتِي حَلَّتْ بِفِنَائِكَ عَلَيْكُمْ مِنِّي جَمِيعاً سَلاَمُ اللَّهِ أَبَداً مَا بَقِيتُ وَ بَقِيَ اللَّيْلُ وَ النَّهَارُ.


    يَا أَبَا عَبْدِ اللَّهِ لَقَدْ عَظُمَتِ الرَّزِيَّةُ وَ جَلَّتْ وَ عَظُمَتِ الْمُصِيبَةُ بِكَ (بِكُمْ) عَلَيْنَا وَ عَلَى جَمِيعِ أَهْلِ الْإِسْلاَمِ‏ وَ جَلَّتْ وَ عَظُمَتْ مُصِيبَتُكَ فِي السَّمَاوَاتِ عَلَى جَمِيعِ أَهْلِ السَّمَاوَاتِ‏ ، فَلَعَنَ اللَّهُ أُمَّةً أَسَّسَتْ أَسَاسَ الظُّلْمِ وَ الْجَوْرِ عَلَيْكُمْ أَهْلَ الْبَيْتِ‏ ، وَ لَعَنَ اللَّهُ أُمَّةً دَفَعَتْكُمْ عَنْ مَقَامِكُمْ وَ أَزَالَتْكُمْ عَنْ مَرَاتِبِكُمُ الَّتِي رَتَّبَكُمُ اللَّهُ فِيهَا ، وَ لَعَنَ اللَّهُ أُمَّةً قَتَلَتْكُمْ وَ لَعَنَ اللَّهُ الْمُمَهِّدِينَ لَهُمْ بِالتَّمْكِينِ مِنْ قِتَالِكُمْ‏ بَرِئْتُ إِلَى اللَّهِ وَ إِلَيْكُمْ مِنْهُمْ وَ (مِنْ) أَشْيَاعِهِمْ وَ أَتْبَاعِهِمْ وَ أَوْلِيَائِهِمْ‏.


    يَا أَبَا عَبْدِ اللَّهِ إِنِّي سِلْمٌ لِمَنْ سَالَمَكُمْ وَ حَرْبٌ لِمَنْ حَارَبَكُمْ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ وَ لَعَنَ اللَّهُ آلَ زِيَادٍ وَ آلَ مَرْوَانَ وَ لَعَنَ اللَّهُ بَنِي أُمَيَّةَ قَاطِبَةً وَ لَعَنَ اللَّهُ ابْنَ مَرْجَانَةَ وَ لَعَنَ اللَّهُ عُمَرَ بْنَ سَعْدٍ وَ لَعَنَ اللَّهُ شِمْراً (شَمِراً) وَ لَعَنَ اللَّهُ أُمَّةً أَسْرَجَتْ وَ أَلْجَمَتْ وَ تَنَقَّبَتْ لِقِتَالِكَ بِأَبِي أَنْتَ وَ أُمِّي‏ ، لَقَدْ عَظُمَ مُصَابِي بِكَ فَأَسْأَلُ اللَّهَ الَّذِي أَكْرَمَ مَقَامَكَ وَ أَكْرَمَنِي (بِكَ) أَنْ يَرْزُقَنِي طَلَبَ ثَارِكَ مَعَ إِمَامٍ مَنْصُورٍ مِنْ أَهْلِ بَيْتِ مُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ‏.


    اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي عِنْدَكَ وَجِيهاً بِالْحُسَيْنِ عليه السلام فِي الدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِ ، يَا أَبَا عَبْدِ اللَّهِ إِنِّي أَتَقَرَّبُ إِلَى اللَّهِ وَ إِلَى رَسُولِهِ وَ إِلَى أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ‏ وَ إِلَى فَاطِمَةَ وَ إِلَى الْحَسَنِ وَ إِلَيْكَ بِمُوَالاَتِكَ‏ وَ بِالْبَرَاءَةِ (مِمَّنْ قَاتَلَكَ وَ نَصَبَ لَكَ الْحَرْبَ وَ بِالْبَرَاءَةِ مِمَّنْ أَسَّسَ أَسَاسَ الظُّلْمِ وَ الْجَوْرِ عَلَيْكُمْ‏ وَ أَبْرَأُ إِلَى اللَّهِ وَ إِلَى رَسُولِهِ) مِمَّنْ أَسَّسَ أَسَاسَ ذَلِكَ وَ بَنَى عَلَيْهِ بُنْيَانَهُ‏ وَ جَرَى فِي ظُلْمِهِ وَ جَوْرِهِ عَلَيْكُمْ وَ عَلَى أَشْيَاعِكُمْ بَرِئْتُ إِلَى اللَّهِ وَ إِلَيْكُمْ مِنْهُمْ‏ وَ أَتَقَرَّبُ إِلَى اللَّهِ ثُمَّ إِلَيْكُمْ بِمُوَالاَتِكُمْ وَ مُوَالاَةِ وَلِيِّكُمْ‏ وَ بِالْبَرَاءَةِ مِنْ أَعْدَائِكُمْ وَ النَّاصِبِينَ لَكُمُ الْحَرْبَ وَ بِالْبَرَاءَةِ مِنْ أَشْيَاعِهِمْ وَ أَتْبَاعِهِمْ‏ ، إِنِّي سِلْمٌ لِمَنْ سَالَمَكُمْ وَ حَرْبٌ لِمَنْ حَارَبَكُمْ وَ وَلِيٌّ لِمَنْ وَالاَكُمْ وَ عَدُوٌّ لِمَنْ عَادَاكُمْ‏ ، فَأَسْأَلُ اللَّهَ الَّذِي أَكْرَمَنِي بِمَعْرِفَتِكُمْ وَ مَعْرِفَةِ أَوْلِيَائِكُمْ وَ رَزَقَنِي الْبَرَاءَةَ مِنْ أَعْدَائِكُمْ‏ ، أَنْ يَجْعَلَنِي مَعَكُمْ فِي الدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِ وَ أَنْ يُثَبِّتَ لِي عِنْدَكُمْ قَدَمَ صِدْقٍ فِي الدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِ وَ أَسْأَلُهُ أَنْ يُبَلِّغَنِي الْمَقَامَ الْمَحْمُودَ لَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ‏ وَ أَنْ يَرْزُقَنِي طَلَبَ ثَارِي (ثَارَكُمْ) مَعَ إِمَامٍ هُدًى (مَهْدِيٍّ) ظَاهِرٍ نَاطِقٍ بِالْحَقِّ مِنْكُمْ‏ وَ أَسْأَلُ اللَّهَ بِحَقِّكُمْ وَ بِالشَّأْنِ الَّذِي لَكُمْ عِنْدَهُ أَنْ يُعْطِيَنِي بِمُصَابِي بِكُمْ أَفْضَلَ مَا يُعْطِي مُصَاباً بِمُصِيبَتِهِ‏ مُصِيبَةً مَا أَعْظَمَهَا وَ أَعْظَمَ رَزِيَّتَهَا فِي الْإِسْلاَمِ وَ فِي جَمِيعِ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ(الْأَرَضِينَ) ، اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي فِي مَقَامِي هَذَا مِمَّنْ تَنَالُهُ مِنْكَ صَلَوَاتٌ وَ رَحْمَةٌ وَ مَغْفِرَةٌ ، اللَّهُمَّ اجْعَلْ مَحْيَايَ مَحْيَا مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ مَمَاتِي مَمَاتَ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ ، اللَّهُمَّ إِنَّ هَذَا يَوْمٌ تَبَرَّكَتْ بِهِ (فِيهِ) بَنُو أُمَيَّةَ وَ ابْنُ آكِلَةِ الْأَكْبَادِ اللَّعِينُ ابْنُ اللَّعِينِ عَلَى (لِسَانِكَ) وَ لِسَانِ نَبِيِّكَ (صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ) فِي كُلِّ مَوْطِنٍ وَ مَوْقِفٍ وَقَفَ فِيهِ نَبِيُّكَ (صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ) ، اللَّهُمَّ الْعَنْ أَبَا سُفْيَانَ وَ مُعَاوِيَةَ وَ يَزِيدَ بْنَ مُعَاوِيَةَ عَلَيْهِمْ مِنْكَ اللَّعْنَةُ أَبَدَ الْآبِدِينَ‏ وَ هَذَا يَوْمٌ فَرِحَتْ بِهِ آلُ زِيَادٍ وَ آلُ مَرْوَانَ بِقَتْلِهِمُ الْحُسَيْنَ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَيْهِ (عَلَيْهِ السَّلاَمُ) اللَّهُمَّ فَضَاعِفْ عَلَيْهِمُ اللَّعْنَ مِنْكَ وَ الْعَذَابَ (الْأَلِيمَ) اللَّهُمَّ إِنِّي أَتَقَرَّبُ إِلَيْكَ فِي هَذَا الْيَوْمِ وَ فِي مَوْقِفِي هَذَا وَ أَيَّامِ حَيَاتِي‏ بِالْبَرَاءَةِ مِنْهُمْ وَ اللَّعْنَةِ عَلَيْهِمْ وَ بِالْمُوَالاَةِ لِنَبِيِّكَ وَ آلِ نَبِيِّكَ (عَلَيْهِ وَ) عَلَيْهِمُ السَّلاَمُ‏


پس مى ‏گويى صد مرتبه‏ :

اللَّهُمَّ الْعَنْ أَوَّلَ ظَالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ آخِرَ تَابِعٍ لَهُ عَلَى ذَلِكَ‏ * اللَّهُمَّ الْعَنِ الْعِصَابَةَ الَّتِي (الَّذِينَ) جَاهَدَتِ الْحُسَيْنَ وَ شَايَعَتْ وَ بَايَعَتْ وَ تَابَعَتْ عَلَى قَتْلِهِ اللَّهُمَّ الْعَنْهُمْ جَمِيعاً


پس مى ‏گويى صد مرتبه‏ :

السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا أَبَا عَبْدِ اللَّهِ وَ عَلَى الْأَرْوَاحِ الَّتِي حَلَّتْ بِفِنَائِكَ‏ * عَلَيْكَ مِنِّي سَلاَمُ اللَّهِ أَبَداً مَا بَقِيتُ وَ بَقِيَ اللَّيْلُ وَ النَّهَارُ وَ لاَ جَعَلَهُ اللَّهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنِّي لِزِيَارَتِكُمْ * السَّلاَمُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلَى عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ (وَ عَلَى أَوْلاَدِ الْحُسَيْنِ) وَ عَلَى أَصْحَابِ الْحُسَيْنِ‏


پس مى ‏گويى‏ :

اللَّهُمَّ خُصَّ أَنتَ أَوَّلَ ظَالِمٍ بِاللَّعْنِ مِنِّي وَ ابْدَأْ بِهِ أَوَّلاً ثُمَّ (الْعَنِ) الثَّانِيَ وَ الثَّالِثَ وَ الرَّابِعَ‏ * اللَّهُمَّ الْعَنْ يَزِيدَ خَامِساً وَ الْعَنْ عُبَيْدَ اللَّهِ بْنَ زِيَادٍ وَ ابْنَ مَرْجَانَةَ وَ عُمَرَ بْنَ سَعْدٍ وَ شِمْراً وَ آلَ أَبِي سُفْيَانَ وَ آلَ زِيَادٍ وَ آلَ مَرْوَانَ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ


پس به سجده مى ‏روى و مى ‏گويى‏ :

اللَّهُمَّ لَكَ الْحَمْدُ حَمْدَ الشَّاكِرِينَ لَكَ عَلَى مُصَابِهِمْ الْحَمْدُ لِلَّهِ عَلَى عَظِيمِ رَزِيَّتِي‏ * اللَّهُمَّ ارْزُقْنِي شَفَاعَةَ الْحُسَيْنِ يَوْمَ الْوُرُودِ وَ ثَبِّتْ لِي قَدَمَ صِدْقٍ عِنْدَكَ مَعَ الْحُسَيْنِ وَ أَصْحَابِ الْحُسَيْنِ الَّذِينَ بَذَلُوا مُهَجَهُمْ دُونَ الْحُسَيْنِ عليه السلام‏.

این بنده عاصی از همه شما عزیزان التماس دعای خیر دارم .. و عاجزانه تقاضا دارم وقتی به حرمین ائمه اطهار علیها سلام  بالاخص حرم مطهر و شش گوشه ولی نعمتم آقا امام حسین علیه السلام مشرف می شودید در همان نگاه اول به گنبد حرم که دلتان منقلب و وجودتان روحانی تر میشود و اشک  .. در چشمانتان حلقه میزند برای حقیر دعا کنید .

التماس دعا

غلامرضا یگانه

یاعلیتاريخ : 91/07/17 | 2:1 | نویسنده : یــگانه

 

                           تقویم طب سنتی و ساعات مزاج ها

   اگر اصل طب را واكنش بدن در مقابل بيماري بدانيم كه به كمك پزشك ايجاد مي‌شود و بدن به اجازه پروردگار در از بين بردن آن بيماري نقش اساسي را دارد ، وارد درياي گسترده‌اي مي‌شويم كه همطراز فقه و سنت اسلامي است. در اين صورت خود را در يك حوزه حركت علمي احساس مي‌كنيم كه درك آن براي طبيبان حاذق و متعهد ميسر است. سؤال اين است كه چگونه يك قانونمندي از تشريح، فيزيولوژي، بيماري‌زايي در هر زمان مي‌تواند تغيير كند.اولاً واقعيت عقلاني و مشاهده ظاهري هر دو دليل اثرات محيط و شب و روز و تابستان و زمستان در بدن است. ثانياً كتاب و سنت ما براي هر ساعت، روز و فصل و سال و مقاطع مختلف عمر برنامه‌هائي را قايل است. همچنانكه در سفر نماز شكسته مي‌شود در فصول سرد و مرطوب مصرف مايعات كم مي‌گردد و بدنهاي سرد به افزايش كالري يا گرم كردن و پوستها و بدنهاي خشك به مرطوب كردن نياز دارند.( در هر حال به طور خلاصه بايد گفت: ممكن است در يك لحظه بخصوص عملي خاص صورت گيرد كه به نتيجه بدي ‌انجامد.) طبق نظر دانشمندان روابطي بين صور ماه و وضع الكتريكي هوا و تغيير مزاج و كم و زياد شدن مايعات بدن و ميزان ترشح شير پستان، حملات صرع و حالات روحي و اثر بر روي گياهان وجود دارد. مثلاً از اول تا نيمه ماه، نشاطهاي رواني و عصبي افزايش پيدا مي‌كنند و در نيمه دوم رو به كاهش مي‌گذارد همچنين در ايام وسط ماه تجمع خون درسطح بدن بيشتر است همانطور كه در وسط، اول و آخر ماه جزر و مد حداكثر مي‌شود. به عكس، در هفتم و بيست و يكم، فصل تابستان و زمستان امتداد جاذبه ماه و خورشيد بر هم عمود مي‌شوند. ساعات از نظر مزاج به قول برخي از حكما در سه ساعت اول روز غلبه خون، و سه ساعت گرم بعدي غلبه صفرا سپس سودا و تا قبل از صبح غلبه بلغم است. بهترين ساعات شبانه روز بين الطلوعين يعني از اذان صبح تا طلوع آفتاب است، نسيم صبحگاهي مي‌وزد كه بيداري در اين ساعات سبب سلامت است. ملائك نازل مي‌شوند، ارزاق تقسيم مي‌گردد، خواندن قرآن مستحب است و دعا اجابت مي‌شود. سحر خيزي در سلامت انسان تأثير بسزايي دارد و موجب تعادل مزاج مي‌شود بهترين ساعات تغذيه صبح زود و شب بعد از نماز عشاء است. از ساعات 10 شب تا 2 بعد از نيمه شب)

   بجز ايام احياء) و شبهاي جمعه و شنبه، بخصوص براي مطالعه و درك حفظيات چندان مناسب نيست و علت آن را به تشعشعات كيهاني نسبت مي‌دهند. استراحت قبل يا بعد از ظهر( در روزهاي خنك) براي بيداري آخر شب و در حافظه اثر مثبت دارد. بايد توجه داشت عالم با ذكر رب العالمين شروع مي‌شود و حكيم كريم هم براي ساعات به همان نسبت نمازها را واجب كرده است مثلاً از اذان صبح تا ظهر چهار ركعت نماز واجب شده است،‌همانطور براي عصر 4 ركعت، اول شب به ترتيب 3 و 4 ركعت؛ براي بقيه شب نمازهاي نافله پيشنهاد مي‌شود( نيمه شب ساعت يازده و ربع است)، اگر ما عصرها را بخوابيم روز را به غفلت و شب را به سستي تا دير وقت بيداري بكشيم، صبح را به تلاش و علم و حكمت مشغول نشويم و نمازها را سروقت به جاي نياوريم قطعاً در زندگي خويش عقب مانده‌ايم. ساعاتي كه منسوب به ائمه معصومين عليهم‌السلام است: بين الطلوعين (اذان صبح تا طلوع آفتاب) ـ مربوط به علي‌بن ابيطالب امير‌المومنين عليه السلام، از طلوع خورشيد تا از بين رفتن شعاع منسوب به امام حسن عليه السلام، از رفتن شعاع خورشيد تا ارتفاع نهار به امام حسين عليه السلام، از ارتفاع نهار تا زوال شمس مربوط به امام سجاد عليه‌السلام، و از زوال شمس تا مقدار 4 ركعت نماز مربوط به امام باقر عليه السلام، از 4 ركعت بعد از زوال تا نماز ظهر به نام امام صادق عليه السلام، از نماز ظهر تا 4 ركعت قبل از عصر منسوب به امام موسي‌كاظم عليه السلام، از 4 ركعت بعد از ظهر تا نماز عصر مربوط به امام رضا عليه السلام، از نماز عصر تا 2 ساعت بعد منسوب به امام جواد عليه السلام، از 2 ساعت بعد از نماز عصر تا پيش از زرد شدن آفتاب به امام‌‌هادي عليه السلام، و از زرد شدن آفتاب تا زرد شدن كامل آن به نام امام عسكري عليه السلام و از زرد شدن آفتاب تا غروب منسوب به امام عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف است. غير از بين الطلوعين سه ساعت از وقت چاشت تا ظهر و سه ساعت شب كه ثلث آخر آن است بهترين ساعات مي‌باشدشناخت شب و روز

روز شنبه: روز خلق جنيان، مكرو خدعه، روز خريد و فروش و شستشوي لباس، روزي كه انسان بايد به دنبال روزي برود.

روز يكشنبه:  خلق آدم و خوبي‌ها، روز باغباني و خانه‌سازي است، حجامت در اين روز شفاي هر دردي ذكر شده است و معصومين عليهم السلام حجامت مي‌نمودند.

 

  روز دوشنبه:  روز خلق چارپايان، خشكي، دريا، روز سفر كردن ; روز رفع حوائج، روزي كه پيامبر حجامت مي‌كرد و آغاز تقدير شدن اعمال نزد امام زمان عليه السلام است. چون پيامبر اكرم در اين روز رحلت فرمودند روز حزن مسلمين است.

 

 روز سه شنبه:  روز دعا و جنگ و شروع كارهاست.حجامت در سه شنبه پانزدهم و هفدهم و چهاردهم و بيست و يكم هر ماه شفاي هر دردي است.

 

روز چهارشنبه: روز خلق پرندگان، روز خلق جهنم و درندگان وحشي، روز شروع كارها و مداوا كردن بيماري‌ها، روزي كه نوره كشيدن ايجاد برص مي‌كند.

 

 روز پنج‌شنبه: روز خلق آسمان، بهشت و ملائكه مي‌باشد. روز گرفتن ناخن، طلب ارزاق و قضاي حوائج شخصي، روز بالا رفتن اعمال و عرضه آن به امام زمان عليه السلام است. از عصر پنج‌شنبه غسل جمعه مستحب است. روزه پنج‌شنبه اول و آخر هر ماه و چهارشنبه بين آنها سنت رسول خدا بوده است. حجامت اول روز در آخرين پنج شنبه هر ماه علاج همه دردها است. در پنج‌شنبه كه مصادف است با (15-17-21) حجامت نمودن از طغيان خون جلوگيري مي‌كند.

 

 شب جمعه:  احياء آن و افزايش روزي استحباب دارد. امام صادق عليه السلام انار ميل مي‌نمود. از عصر پنج شنبه آمادگي براي انجام نماز جمعه مي‌باشد. در يك ششم بعد از نيمه شب آن، دعاي فرزندان يعقوب مستجاب شده است. روز جمعه روز قيام صاحب زمان است. 6 ساعت بعد از روز، خلقت آدم اتفاق افتاده است. گرفتن ناخن و سبيل در اين روز باعث مي‌شود در همه هفته از جذام و درد انگشتان پيشگيري شود. كشيدن نوره( داروي نظافت) در اين روز بطور مداوم باعث برص مي‌شود. صبح آن حمام كردن و غسل جمعه و عصر آن جهت خطبه ازدواج تأكيد شده است. روز سفر رسول خدا( بعد از ظهر) بوده است.

 

   امام صادق عليه السلام حجامت در زوال( ظهر) روز جمعه را منع فرموده‌اند، اگر حجامت در غير اين ساعات انجام شود بايد همراه خواندن آيه‌الكرسي باشد. حجامت در اين روز تب را از بين مي‌برد. در اين روز حضرت آدم عليه السلام به زمين فرستاده شد و قبض روح شد و اگر ساعات استجابت دعا را درك كنند دعايشان حتماً مستجاب مي‌شود و به طور كلي روز عبادت است و همه كائنات نگرانند كه در اين روز قيامت بر پا شود. صبح آن مخصوص دعاي ندبه و عصر آن دعاي سمات و صبح و ظهر آن زيارت عاشورا و جامعه وارد شده است. حضرت سجاد عليه السلام فرموده‌اند: هر كه صبح جمعه ناشتا انار بخورد تا چهل صباح دل او نوراني مي‌شود و وسوسه شيطان از او دور مي‌شود و گناه نمي‌كند.

 

   روزهاي ماه قمري هر يك اثراتي در جهت درمان دارند. مثلاً اوائل ماه براي فصد (خونگيري از رگ) و اواسط آن براي حجامت استحباب دارد بقيه روزهاي ماه حجامت در آن چنين است:

   16 ماه جلوگيري از جذام و برص، 17 ماه از بين بردن ضعف در بدن و رفع مشكل در خون مي‌باشد 18 ماه از هفتاد بيماري ايمني ايجاد مي‌نمايد. 19 ماه جبران كم خوني است، 20 ماه گفتار را فصيح مي‌كند، 21 ماه قوت و شجاعت را مي افزايد، 22 ماه از هفتاد عارضه و علت جلوگيري مي‌كند، 23 ماه سبب بركت مي‌شود 24 ماه كمر و معده را قوت مي‌بخشد 25 ماه بوي بدن را دفع مي‌نمايد 26 ماه سبب دفع فقر و اندوه وعلت بيماري مي‌شود، 27 ماه عافيت و بازگشتن به سلامت است، 28 ماه صورت را باز، روزي را افزايش مي‌دهد و انسان را با نشاط و جسم را پاك مي‌نمايد، 29 ماه به وسيله‌اي دست يافته كه از غم و اندوه رهائي مي يابد، 30 ماه رأس طبابت است.

 

   روز عرفه با عرفان و شناخت كامل و منشاء فوايد و درك هدف خلقت و آئين زندگي است كه در دعاي اباعبدالله الحسين عليه السلام بسيار زيبا بيان شده است در اولين ماه قمري روز دهم و نهم يعني عاشورا و تاسوعا جلوه‌گر تاريخ مبارزه حق و باطل است كه نتيجه پيكار و تبليغ همه پيامبران مي‌باشد و با همه صحنه‌هايش مي‌تواند هميشه يادآور زندگي شيعيان باشد.

 

   عيد غدير بزرگترين پيوند شكفتگي و تكميل دين است و عيد قربان مظهر از خود گذشتگي مسلمين در طريق حق است كه با مراسم قرباني تظاهر مي نمايد. عيد فطر خاتمه و ثمره عبادات مسلمين و نمونه انفاق در اسلام و ثمره آن عافيت است. مبعث نمايش‌گر تحول در انسان و تظاهر جامع مكتب ما مي‌باشد.

 

                                               بر گرفته از مقالات مزاج شناسی

                                                        گرد آورنده : یگانه

 تاريخ : 91/07/16 | 5:2 | نویسنده : یــگانه

بیوگرافی شیخ الرئیس ابوعلی سینا ؛ مرجع جهان پزشکی

   ابن سینا (شیخ الرئیس ابوعلی سینا) یا پور سینا دانشمند، فیلسوف و پزشک ایرانی، 450 کتاب در زمینه‌های گوناگون نوشته‌است که تعداد زیادی از آن‌ها در مورد پزشکی و فلسفه‌است. جرج سارتون او را مشهورترین دانشمند سرزمین‌های اسلامی می‌داند که یکی از معروف‌ترین‌ها در همه ی زمان‌ها و مکان‌ها و نژادها است. کتاب معروف او کتاب "قانون" در زمینه پزشکی است.

   ابن سینا به نام حسین پسر عبدالله در سال 370 هجری قمری متولد شد و در سال 428 هجری قمری درگذشت. نام او را به تفاریق ابن سینا، ابوعلی سینا و پور سینا گفته‌اند. در برخی منابع نام کامل او با ذکر القاب چنین آمده: حجة‌الحق، شرف‌الملک، شیخ الرئیس، ابوعلی، حسین بن عبدالله، ابن سینا و البخاری. وی صاحب تألیفات بسیاری است ومهم‌ترین کتاب‌های او عبارت‌اند از: " شفا " در زمینه فلسفه و منطق؛ و " قانون" در زمینه پزشکی.

   «ابوعلی سینا را باید جانشین بزرگ فارابی و شاید بزرگ‌ترین نماینده حکمت در تمدن اسلامی بر شمرد. اهمیت وی در تاریخ فلسفه اسلامی بسیار است، زیرا تا عهد او هیچ‌یک از حکمای مسلمین نتوانسته بودند تمامی اجزای فلسفه را که در آن روزگار حکم دانشنامه‌ای از همه علوم معقول را داشت در کتب متعدد و با سبکی روشن مورد بحث و تحقیق قرار دهند و او نخستین و بزرگ‌ترین کسی است که از عهده این کار برآمد.»(آموزش و دانش در ایران، ص125)

   «وی شاگردان دانشمند و کارآمدی به مانند ابوعبید جوزجانی، ابوالحسن بهمنیار، ابو منصور طاهر اصفهانی و ابوعبدالله محمد بن احمد المعصومی را که هر یک از ناموران روزگار خود بودند، تربیت نمود.»(خدمات متقابل اسلام و ایران، ص493)

بخشی از زندگی نامه او به گفته خودش به نقل از شاگردش ابوعبید جوزجانی بدین شرح است:

   پدرم عبدالله از مردم بلخ بود. در روزگار نوح پسر منصور سامانی به بخارا درآمد. بخارا در آن عهد از شهرهای بزرگ بود. پدرم کار دیوانی پیشه کرد و در روستای خُرمیثن به کار گماشته شد. به نزدیکی آن روستا، روستای اَفشنه بود. در آنجا پدر من، مادرم را به همسری برگزید و وی را به عقد خویش درآورد. نام مادرم ستاره بود. من در ماه صفر سال 370 از مادر زاده شدم .نام مرا حسین گذاشتند. چندی بعد پدرم به بخارا نقل مکان کرد. در آنجا بود که مرا به آموزگاران سپرد تا قرآن و ادب بیاموزم. دهمین سال عمر خود را به پایان می‌بردم که در قرآن و ادب تبحر پیدا کردم، آنچنان‌که آموزگارانم از دانسته‌های من شگفتی می‌نمودند.

   در آن هنگام مردی به نام ابوعبدالله به بخارا آمد. او از دانش‌های روزگار خود چیزهایی می‌دانست. پدرم او را به خانه آورد تا شاید بتوانم از وی دانش بیشتری بیاموزم. وقتی که او به خانه ما آمد، من نزد آموزگاری به نام اسماعیل زاهد فقه می‌آموختم و بهترین شاگرد او بودم و در بحث و جدل که شیوه دانشمندان آن زمان بود تخصصی داشتم.

   ناتلی به من منطق و هندسه آموخت و چون مرا در دانش اندوزی بسیار توانا دید به پدرم سفارش کرد که مبادا مرا جز به کسب علم به کاری دیگر وادار سازد و به من نیز تاکید کرد جز دانش آموزی شغل دیگر برنگزینم. من اندیشه خود را بدانچه ناتلی می‌گفت می‌گماشتم و در ذهنم به بررسی آن می‌پرداختم و آن را روشن‌تر و بهتر از آنچه استادم بود فرامی‌گرفتم تا اینکه منطق را نزد او به پایان رسانیدم و در این فن بر استاد خود برتری یافتم.

   چون ناتلی از بخارا رفت، من به تحقیق و مطالعه در علم الهی و طبیعی پرداختم. اندکی بعد رغبتی در فراگرفتن علم طب در من پدیدار گشت. آنچه را پزشکان قدیم نوشته بودند همه را به دقت خواندم. چون علم طب از علوم مشکل به شمار نمی‌رفت، در کوتاه‌ترین زمان در این رشته موفقیت‌های بزرگ بدست آوردم تا آنجا که دانشمندان بزرگ علم طب به من روی آوردند و در نزد من به تحصیل اشتغال ورزیدند. من بیماران را درمان می‌کردم و در همان حال از علوم دیگر نیز غافل نبودم. منطق و فلسفه را دوباره به مطالعه گرفتم و به فلسفه بیشتر پرداختم و یک سال و نیم در این کار وقت صرف کردم. در این مدت کمتر شبی سپری شد که به بیداری نگذرانده باشم و کمتر روزی گذشت که جز به مطالعه به کار دیگری دست زده باشم .

    بعد از آن به الهیات رو آوردم و به مطالعه کتاب ما بعد الطبیعه ی ارسطو اشتغال ورزیدم، ولی چیزی از آن نمی‌فهمیدم و غرض مؤلف را از آن سخنان درنمی‌یافتم. از این رو دوباره از سر خواندم و چهل بار تکرار کردم، چنان‌که مطالب آن را حفظ کرده بودم اما به حقیقت آن پی نبرده‌بودم. چهره مقصود در حجاب ابهام بود و من از خویشتن ناامید می‌شدم و می‌گفتم مرا در این دانش راهی نیست... . یک روز عصر از بازار کتابفروشان می‌گذشتم. کتابفروش دوره گردی کتابی را در دست داشت و به دنبال خریدار می‌گشت. به من اصرار کرد که آن را بخرم. من آن را خریدم که کتاب اغراض مابعدالطبیعه نوشته ابونصر فارابی بود. هنگامی که به در خانه رسیدم، بی‌درنگ به خواندن آن پرداختم و به حقیقت مابعدالطبیعه که همه آن را از بر داشتم پی بردم و دشواری‌های آن بر من آسان گشت. از توفیق بزرگی که نصیبم شده بود بسیار شادمان شدم. فردای آن روز برای سپاس از خداوند که در حل این مشکل مرا یاری فرمود، صدقه فراوان به درماندگان دادم. در این موقع سال 387 بود و تازه 17 سالگی را پشت سر نهاده بودم.

   وقتی من وارد سال 18 زندگی خود می‌شدم، نوح پسر منصور سخت بیمار شد. اطباء از درمان وی درماندند و چون من در پزشکی آوازه و نام یافته بودم مرا به درگاه بردند و از نوح خواستند تا مرا به بالین خود فرا خواند. من نوح را درمان کردم و اجازه یافتم تا در کتابخانه او به مطالعه پردازم. کتاب های بسیاری در آنجا دیدم که اغلب مردم حتی نام آنها را نمی‌دانستند و من هم تا آن روز ندیده بودم. از مطالعه آنها بسیار سود جستم .

   چندی پس از این ایام پدرم در گذشت و روزگار، احوال مرا دگرگون ساخت. من از بخارا به گرگانج خوارزم رفتم. چندی در آن دیار به عزت روزگار گذراندم. نزد فرمانروای آنجا قربت پیدا کردم و به تالیف چند کتاب در آن شهر توفیق یافتم. پیش از آن در بخارا نیز کتاب‌هایی نوشته بودم. در این هنگام اوضاع جهان دگرگون شده بود. ناچار من از گرگانج بیرون آمدم. مدتی همچون آواره‌ای در شهرها می‌گشتم تا به گرگان رسیدم و از آنجا به دهستان رفتم و دوباره به گرگان بازگشتم و مدتی در آن شهر ماندم و کتاب هایی تصنیف کردم. ابوعبید جوزجانی در گرگان به نزدم آمد.

   ابوعبید جوزجانی گوید: این بود آنچه استادم از سرگذشت خود برایم حکایت کرد. چون من به خدمت او پیوستم تا پایان حیات با او بودم. بسیار چیزها از او فرا گرفتم و بسیاری از کتاب های او را تحریر کردم. استادم پس از مدتی به ری رفت و به خدمت مجدالدوله از فرمانروایان دیلمی درآمد و وی را که به بیماری سودا دچار شده بود درمان کرد. از آنجا به قزوین و از قزوین به همدان رفت و مدتی دراز در این شهر ماند و در همین شهر بود که استادم به وزارت شمس‌الدوله دیلمی فرمانروای همدان رسید. در همین اوقات استادم کتاب قانون را نوشت و تالیف کتاب عظیم " شفا " را به خواهش من آغاز کرد. چون شمس الدوله از جهان رفت و پسرش جانشین وی گردید، استاد وزارت او را نپذیرفت و چندی بعد به او اتهام بستند که با فرمانروای اصفهان مکاتبه دارد و به همین دلیل به زندان گرفتار آمد. چهار ماه در زندان بسر برد و در زندان سه کتاب به رشته ی تحریر درآورد. پس از رهایی از زندان مدتی در همدان بود تا با جامه درویشان پنهانی از همدان بیرون رفت و به سوی اصفهان رهسپار گردید. من و برادرش و دو تن دیگر با وی همراه بودیم. پس از آنکه سختی های بسیار کشیدیم، به اصفهان در آمدیم. علاءالدوله فرمانروای اصفهان استادم را به گرمی پذیرفت و مقدم او را بسیار گرامی داشت و در سفر و حضر و به هنگام جنگ و صلح استاد را همراه و همنشین خود ساخت. استاد در این شهر کتاب " شفا "را تکمیل کرد. این کتاب مهم‌ترین و جامع‌ترین اثر ابوعلی سینا در فلسفه، مشاء و مبین آرای شخصی اوست. به سال 428 در سفری که به همراهی علاءالدوله به همدان می‌رفت، بیمار شد و در آن شهر در گذشت و همان جا به خاک سپرده شد.

آثار ابن سینا :

    به دلیل آنکه در آن عصر، عربی زبان رایج آثار علمی بود، ابن سینا و سایر دانشمندان ایرانی که در آن روزگار می‌زیستند ‏کتابهای خود را به زبان عربی نوشتند. بعدها بعضی از این آثار به زبانهای دیگر از جمله فارسی ترجمه شد.‏

   افزون بر این، ابن‌سینا در ادبیات فارسی نیز دستی قوی داشته‌است. بیش از ۲۰ اثر فارسی به او منسوب است که از میان ‏آن‌ها انتساب دانشنامه علائی و رساله نبض بدو مسلم است. آثار فارسی ابن‌سینا، مانند سایر نثرهای علمی زمان وی، با ‏رعایت ایجاز و اختصار کامل نوشته شده‌است

   آثار فراوانی از ابن‌سینا به جا مانده و یا به او نسبت داده شده که فهرست جامعی از آن‌ها در فهرست نسخه‌های مصنفات ‏ابن سینا آورده شده‌است. این فهرست شامل شامل ۱۳۱ نوشته اصیل از ابن سینا و ۱۱۱ اثر منسوب به او است. ‏

 

 ‏

از مصنفات او :

 

   كتاب المجموع در یك جلد

 كتاب الحاصل و المحصول در بیست جلد

 كتاب البرّ و الاثم در دو جلد

 كتاب الشفاءدر هجده ‏جلد

 كتاب القانون فى الطب در هجده جلد

كتاب الارصاد الكلیه در یك جلد

 كتاب الانصاف در بیست جلد

 كتاب النجاه در ‏سه جلد

كتاب الهدایه در یك جل

كتاب الاشارات در یك جلد

 كتاب المختصر الاوسط در یك جلد

 كتاب العلائى در یك ‏جلد

 كتاب القولنج در یك جلد

 كتاب لسان العرب فى اللغه در ده جلد

 كتاب الادویة القلبیه در یك جلد

 كتاب الموجز در ‏یك جلد

كتاب بعض الحكمة المشرقیه در یك جلد

كتاب بیان ذوات الجهه در یك جلد

 كتاب المعاد در یك جلد

 كتاب المبدأ ‏و المعاد در یك جلد.‏

 رساله‏هاى او :‏

   رسالة القضاء و القدر

 رسالة فى الآلة الرصدیه

 رسالة عرض قاطیغوریاس

 رسالة المنطق بالشعر

 قصائد فى العظة و ‏الحكمه

 رسالة فى نعوت المواضع الجدلیه

 رسالة فى اختصار اقلیدس

 رسالة فى مختصر النبض به زبان فارسى

 رسالة فى ‏الحدود

رسالة فى الاجرام السماویة

 كتاب الاشاره فى علم المنطق

 كتاب اقسام الحكمه

 كتاب النهایه

 كتاب عهد كتبه ‏لنفسه

 كتاب حىّ بن یقطان

 كتاب فى انّ ابعاد الجسم ذاتیة له

 كتاب خطب

 كتاب عیون الحكمه

 كتاب فى انّه لا یجوز ان ‏یكون شى‏ء واحد جوهریا و عرضیا

 كتاب انّ علم زید غیر علم عمرو

 رسائل اخوانیه و سلطانیه و مسائل جرت بینه و بین ‏بعض العلماء.‏

boalisina.jpg

فلسفه:

• شفا ‏

• نجات ‏

• الاشارات والتنبیهات ‏

• حی بن یقظان ‏

 

ریاضیات:

• زاویه ‏

• اقلیدس ‏

• الارتماطیقی ‏

• علم هیئت ‏

• المجسطی ‏

• جامع البدایع ‏

 

طبیعی:

• ابطال احکام النجوم ‏

• الاجرام العلویة واسباب البرق والرعد ‏

• فضا ‏

• النبات والحیوان ‏

 پزشکی:

• قانون ‏

• الادویة القلبیه ‏

• دفع المضار الکلیه عن الابدان الانسانیه ‏

• قولنج ‏

• سیاسة البدن وفضائل الشراب 

• تشریح الاعضا ‏

• الفصد ‏

• الاغذیه والادویه ‏

   کتاب قانون یک دایره المعارف پزشگی است که در ان تمام مبانی اصلی طب سنتی مورد بحث قرار کرفته‌است مانند : مبانی ‏تشریح / اناتومی / مبانی علامت شناسی/ سمیولوجی/ داروشناسی وداروسازی و نسخه نویسی/فارماکولوجی/وغیره.کتاب ‏قانون در سال ۱۳۶۰ توسط مرحوم شرفکندی هژار از زبان عربی به زبان فارسی امروزی ترجمه شد وتوسط انتشارات ‏سروش منتشرگردید وتاکنون چندین بار تجدید چاپ شده‌است. کتاب قانون در دانشگاه‌های اروپایی وآمریکایی تادو قرن ‏پیش مورد استفاده پزشگان بوده وبه اکثر زبانهای دنیا ترجمه شده‌است. وبعد از انجیل بیشترین چاپ را داشته‌است. ‏افلاطون مغز و قلب و کبد رااز اعضای حیاتی بدن انسان ذکر کرده بود و لذا این اعضارا مثلث افلاطون /تریگونوم پلاطو/ ‏مینامیدند.ابن سینااعلام نمود که دوام وبفائ نسل انسان وابسته به دستگاه تولید مثل است ولذا جمع چهار عضو مذکور را ‏مربع ابن سینا/کوادرانگولا اویسینا / نامیدند. وی همچنین علاقه مند به تاثیرات اندیشه بر جسم بود و آثاری نیز در باب ‏روانشناسی دارد.‏

 موسیقی

   پورسینا تئوری‌دانی دارای دیدگاه‌های موسیقایی است. او مرد دانش و نه کنش در موسیقی بود ولی آنچنان از همین ‏دانش نظری سخن می‌راند که گویی در کنش نیز چیره دست است. گمان می‌شود پورسینا و فارابی بنیادگذاران نخستین ‏پایه‌های دانش هماهنگی(هارمونی) در موسیقی بوده‌اند. آثار موسیقایی پور سینا روی هم رفته پنج اثر مهم اوست که در ‏بخش‌هایی از آنها به موسیقی پرداخته شده:‏

• شفا ‏

• جوامع علم موسیقی ‏

• المدخل الی صناعة الموسیقی ‏

• لواحق ‏

• دانشنامه علایی ‏

• نجات ‏

• اقسام العلوم ‏

و از آنجائیکه موسیقی در میان سنین مختلف خصوصاْ جایگاه خاصی برخوردار است گزینه موسیقی را برگزیدم که شاید به فیض مجمل برسید و بنوعی با موسیقی اصیل ایرانی و موسیقیدانان أشنایی ضمنی بیشتری پیدا نمائید

ابن سینا و موسیقی

    حسین ابن سینا ابن عبدالله معروف به ابن سینا دانشمند، فیلسوف و پزشک بزرگ ایرانی قرن چهار و پنجم هجری قمری از بزرگان و علمای موسیقیدان زمان خود بوده است. او مباحث اصلی موسیقی را با نهایت دقت تشریح نموده و در این مباحث پیرو فارابی است، عقاید او را تشریح می‌کند و در بسیاری موارد دارای ابداعات و ابتکار است. ابن سینا در تالیفات موسیقی خود در جستارهای گوناگون وارد شده و آنها را مختصر، مفید و با دلایل منطقی بیان کرده که نه تنها به اصول فیزیکی و ریاضی تکیه می‌کند بلکه دامنه بحث را به فلسفه و علم‌النفس نیز می‌کشاند.

  تالیفات موسیقی ابن سینا

    ابن سینا سه کتاب موسیقی دو عدد به زبان عربی و یکی به زبان دری دارد که از همه مبسوط تر و مهم تر بیست هزار کلمه از فصل دوازدهم از بخش ریاضی کتاب الشفا و بعدی سه هزار کلمه در کتاب النجات است که خلاصه‌ای از همان کتاب شفا است و سومی به فارسی در کتاب دانش نامه که خلاصه‌ای از کتاب النجات است. از کتاب دانشنامه دو نسخه خطی در موزه بریتانیا است و از "شفا" هفده نسخه خطی به این قرار موجود است: یکی در کتابخانه سپهسالار، دو نسخه در کتابخانه مجلس، یک نسخه در کتابخانه حاج سید نصرالله تقوی، دو نسخه در کتابخانه مشکوه، یکی در کتابخانه استان رضوی، دو نسخه در کتابخانه بودلیان آکسفورد، یک نسخه در مکتب هندی لندن، یک نسخه دیگر در جامعه لید در هند، یک نسخه در کتابخانه جون رایلندز در منچستر، دو نسخه در کتابخانه مصری در قاهره، یک نسخه در کتابخانه جمعیه الملکیه السیویه در لندن و بالاخره یکی هم در کتابخانه اوبسالا در سوئد.

  موسیقی شفای ابن سینا:

 این کتاب شامل شش بخش به قرار زیر است:

 بخش اول ۵ فصل به این ترتیب :

 1. مقدمه درباره روش تحقیق و تعریف صدا
 2. تعریف موسیقی و علل ایجاد صوت و زیر و بمی وعلل آن
 3. شناسایی ابعاد موسیقی
 4. ابعاد ملایم مرتبه اول
 5. ابعاد ملایم مرتبه دوم

 بخش دوم ۲ فصل به این ترتیب :

 1. جمع و تفریق اعداد
 2. مضاعف و نصف کردن ابعاد

بخش سوم ۳ فصل به این ترتیب :

 1. راجع به اجناس
 2. شماره اجناس
 3. اجناس قوی

بخش چهارم ۲ فصل به این ترتیب :

 1. جمع یا دستگاه
 2. ایجاد اهنگ از نت‌های موسیقی

بخش پنجم ۵ فصل به این ترتیب :

 1. نت‌های موسیقی
 2. علم اوزان
 3. وزن خوانی
 4. اوزان چهار تایی و پنج تایی و شش تایی و اوزان معمولی
 5. شعر و اوزان شعری

بخش ششم ۲ فصل به این ترتیب :

 1. ترکیب یا تالیف آهنگ
 2. اسباب‌های موسیقی

 مفاهیم موسیقی از نظر او

    تعریف موسیقی : " موسیقی یکی از علوم ریاضی است که منظور آن مطالعه صداهای موسیقی و بحث در ملایمت و عدم ملایمت و همچنین کشش آنها و قواعد ساختن قطعات آن است. بنابراین علم موسیقی شامل دو بخش است و علم ترکیب نغمات مربوط به صداهای موسیقی و علم اوزان مربوط به زمانهایی که صداهای یک نغمه را از یکدیگر جدا می‌نماید. پایه این دو قسمت بر اصولی استوار است از علومی خارج از موسیقی اخذ می‌شوند که بعضی از این اصول از ریاضی و بعضی دیگر از فیزیک و علوم طبیعی و برخی از هندسه گرفته می‌شوند. "

    تعریف صدا: " میگویم صدا یکی از پدیده‌های خارجی است که حواس ما درک می‌کند و احساس آن ممکن است خوشایند باشد و در این مورد صفتی از صدا در نظرم است که آن را به گوش مطبوع یا نامطبوع می‌کند و نه اثری که در نتیجه شدت غیر عادی آن حاصل می‌شود و تنها خاصیتی از اجسام مادی است که در همه امتدادها ظهور می‌کند. "


    قوانین ارتعاش : " در شرح علل زیری و بمی صدا، قوانین ارتعاش را در اجسام روشن میسازد، علل زیری و بمی صدا عبارت‌اند از: اتصال شدید ذرات جسم و سختی آن (معرف به قابلیت ارتجاع) و کوچکی ابعاد آن و زیادی نیروی کشش درجه زیری و بمی با زیاد و کم شدن علل ان بستگی دارد و مثلا" تاری با کشش ثابت با تغییر طول، صداهایی با زیری و بمی متفاوت ایجاد می‌کند و هر چه طویل تر باشد صدا بم تر است. "


    تعیین به عدد و صدا : " این مورد با اندازهگیری مقادیر خواصی که به ان اشاره شد میسر است و همچنین مقایسه مقادیر خواص مشابه آن انجام می‌شود (یعنی از میان مولفه‌های موثر، همه بجز یکی ثابت اند) که این بیان در حقیقت راهی برای یافتن قوانین ارتعاشی سیمها در فیزیک کلاسیک است. "

    شناسایی ابعاد : " هر گاه بعدی در نظر گرفته شود ممکن است اختلاف دو صدا آنچنان باشد که یکدیگر را برانند و به زحمت مجتمع شوند یا به هم بپیوندند و هم را نرانند که در این حالت بعد را ملایم و در حالت اول ناملایم گویند. لذا اختلافی که سبب ملایمت شده با اختلافی که موجب عدم ملایمت می‌شود فرق دارد و هر گاه بین دو صدا یک بعد شباهتی باشد، ملایمت مسلم است. "

    درجه ملایمت ابعاد : ابعاد ملایم (consonant) و غیر ملایم (dissonant) را با نسبتهای مشخص معرفی می‌کند. ابعاد ملایم را آنهایی می‌داند که صداهای آن بالفعل یا بالقوه مشابه باشند انهایی که بالفعل مشابه‌اند که بانسبتهایی از اکتاو معرفی شوند و انهایی بالقوه مشابه‌اند که نسبتهایی به صورت یا به اصطلاح (superpariels) باشند.

    جمع و تفریق ابعاد : در این مورد به پیروی از روش فارابی ضرب و تقسیم نسبتهای معرف آنها را به کار می‌برد و این عمل در حقیقت مبدا اختراع لگاریتم است.

    ملودی و هارمونی : در تقسیم اجناس اهمیت مخصوصی به جنس قوی مرکب از دو پرده ۹ تقسیم به ۸ و بقیه ۲۵۶ تقسیم به ۲۳۴ از نیم پرده می‌دهد و مخصوصا" گوشزد می‌کند که ۲۵۶:۲۳۴ از نیم پرده کمتر است وبا وجود اینکه این بعد به خودی خود جز ابعاد غیر ملایم است (که ان را با عنوان مقدمه‌ای بر فیزیک فاصله‌های مطبوع و نامطبوع به طور کامل شرح دادیم) ولی وجود آن در دنباله دو بعد ملایم مطبوع است چنانکه میدانیم این جنس معرف گام ماهور ایرانی و ماژور موسیقی غربی است (هر چند این دو با هم فرق دارند). همچنین بین اجناس ملایم تر آنها را از نوعی می‌دانند که ابعاد آن به ترتیب ۱۰ به ۹ و ۹ به ۸ و ۱۶ به ۱۵ باشد و چنانکه مشهود است گام هارمونی از فواصل فوق ساخته می‌شود.

    هارمونی : ابن سینا وجود هارمونی را به معنای امروزی می‌دانسته "صداها ممکن است با هم یا پی در پی نواخته شوند چنانکه میدانیم برای ساختن آهنگ صداهایی به کار می‌روند که پی در پی دنبال هم واقع شوند، وقتی چندین صدا با هم نواخته شوند در حکم یک صدا می‌گردند ولی چنانکه اختلاط انها با اصول صحیح باشد باعث تقویت ملودی می‌گردد.

 شاگردان ابن سینا :


   ابن سینا علاوه بر آثار خود چند شاگرد نیز تربیت کرد که هر کدام دانشمند بزرگی در زمان خود شدند. از میان شاگردان او این چندتن سرشناسترند.

   ابوالحسن بهمنیار بن مرزبان شاگرد بسیار معروف ابن سینا است که برخی از آثار او در دست است. وی از زردشتیات آذربایجان بود.ولی بعدها مسلمان شد و کنیهٔ ابوالحسن را برگزید. .چنانکه بسیاری از اراب تواریخ به این مطلب تصریح کرده اند و از نوشته‌های خود ابوالحسن بهمنیار از جمله التحصیل چنین مطلبی تایید می‌شود. یکی از کتاب‌های ابن سینا به نام المباحث بیشتر شامل جواب سؤالات او است.

   ابوعبیدالله عبدالواحد بن محمد جوزجانی از سال ۴۰۳ هجری تا هنگام مرگ ابن سینا پیوسته در خدمت او بوده‌است و پس از مرگ او به گردآوری و تألیف آثار او پرداخت. تبحر او در ریاضیات بود.

   ابوعبدالله محمد بن احمد المعصومی یکی دیگر از شاگردان مشهور ابن سینا است که رسالةالعشق را ابن سینا به نام او نوشت.وقتی نزاع علمی بوعلی سینا و ابوریحان بیرونی بر اثر برخی گفتارهای ابوریحان منقطع شد معصومی ادامهٔ بحث با ابوریحان را به عهده گرفت. مطالب معصومی به همراه اجوبه ابن سینا و سوالان و ردود ابی ریحان در کتابی به نام اسئله و اجوبه در ایران و لبنان چاپ شده است.

   شیخ علی نسائی خراسانی یکی دیگر از شاگردان ابن سینا که ناصر خسرو هم در سفرنامه اش از وی نام می‌برد.

 منابع :
- پور فندق بیهقی، تتمه صوان الـحكمه، بخش زندگی‌نامه خودنوشت و اضافات ابوعبید جوزجانی

- مرتض مطهری، خدمات متقابل اسلام و ایران

- آموزش و دانش در ایران

گردآورنده : یگانهتاريخ : 91/07/16 | 4:26 | نویسنده : یــگانه

 

دنیا


دنیا را بغل گرفتیم گفتند امن است هیچ کاری با ما ندارد خوابمان برد بیدار شدیم دیدیم آبستن تمام دردها یش شده ایم 
 
اینجا در دنیای من گرگ ها هم افسردگی مفرط گرفته اند**دیگر گوسفند نمیدرند**به نی چوپان دل میسپارند و گریه میکنند.
 
ميداني ... !؟ به رويت نياوردم ... !  از همان زماني كه جاي " تو " به " من " گفتي : " شما " فهميدم پاي" او "در ميان است
 
اجازه ... ! اشک سه حرف ندارد ... ، اشک خیلی حرف دارد

می خواهم برگردم به روزهای کودکی آن زمان ها که : پدر تنها قهرمان بود .عشــق، تنـــها در آغوش مادر خلاصه میشد بالاترین نــقطه ى زمین، شــانه های پـدر بــود ... بدتـرین دشمنانم، خواهر و برادر های خودم بودند . تنــها دردم، زانو های زخمـی ام بودند. تنـها چیزی که میشکست، اسباب بـازیهایم بـود و معنای خداحافـظ، تا فردا بود.

این روزها به جای" شرافت" از انسان ها  فقط" شر" و" آفت" می بینی

راســــــتی،دروغ گـــــفتن را نیــــــــز، خـــــــــوب یاد گـــرفتــه ام...!"حــــال مـــن خـــــــوب اســت" ... خــــــوبِ خـــــــوب 

می‌دونی"بهشت" کجاست ؟ یه فضـای ِ چند وجب در چند وجب ! بین ِ بازوهای ِ کسی که دوسـتش داری.

وقتی کسی اندازت نیست , دست بـه اندازه ی خودت نزن..

 
این روزها "بــی" در دنیای من غوغا میکند!

بــی‌کس ، بــی‌مار ، بــی‌زار ، بــی‌چاره، بــی‌تاب، بــی‌دار ، بــی‌یار ،بــی‌دل ، بـی‌ریخت،بــی‌صدا ،بــی‌جان ، بــی‌نوا، بــی‌حس ، بــی‌عقل ، بــی‌خبر ، بـی‌نشان ، بــی‌بال ، بــی‌وفا  ، بــی‌کلام،بــی‌جواب ، بــی‌شمار ، بــی‌نفس ، بــی‌هوا ، بــی‌خود،بــی‌داد ، بــی‌روح، بــی‌هدف ،
بــی‌راه ، بــی‌همزبان

 

( شادروان   حسین پناهی )

http://tebbolarsh.blogfa.com

رضا یگانه

لطفاْ به ادامه مطلب رجوع کنیدادامه مطلب

آیا باور می کنید این عکس سوپراستار دهه 70 سینمای ایران , ابوالفضل پور عرب باشد ؟
ابوالفضل پورعرب که به دلیل بیماری سرطان مدت‌ها خانه‌نشین بود، در یک مراسم عمومی مقابل دوربین رسانه‌ها ظاهر شد

عکس ابوالفضل پور عرب بعد بیماری

ابوالفضل پورعرب پس از بیماری سرطان/عکس

   ابوالفضل پورعرب که به دلیل بیماری سرطان مدتها خانه نشین بوده است، پس از ماه ها در مراسم تجمع هنرمندان برای محکومیت اهانت به پیامبر اسلام(ص) در برابر دوربین رسانه ها قرار گرفت.

عکس ابوالفضل پور عرب بعد از بیماری

  عکس ابوالفضل پور عرب بعد از بیماری

عکس ابوالفضل پور عرب بعد از بیماری

 آن‌‌طور که گفته می‌شود، این هنرمند به دلیل سرطان وضعیت جسمانی‌اش نامناسب است. او با فیلم «زخمه» به کارگردانی خسرو ملکان در سال ۱۳۶۲ وارد سینما شد و در ادامه در فیلم «دزد و نویسنده» به عنوان دستیار کارگردان فعالیت کرد. ابوالفضل پور عرب به عنوان جوان اول فیلم‌های دهه ۷۰ نقش‌های زیادی را بازی کرد که از جمله آنها می‌توان به «قربانی» ، «آواز تهران» ،‌ «نرگس» ، «رابطه پنهانی» ، «مهاجران» ، «سوء ظن» ، «دوروی سکه» ، «نیش» ، «چهره» ، «مرضیه» ، «بهشت پنهان» ، «در کمال خونسردی » ، « بی‌قرار »،« مردی شبیه باران » ، « قاصدک » ، « حماسه قهرمانان »،«غریبانه»،«بادوشقایق»،«جوانی»،«مردی ازجنس بلور»،«عشق کافی نیست»،«معصوم»،«دست‌های آلوده»،«رقص شیطان»،«همسر دلخواه من»،«تیک» و «زندانی ۷۰۷» اشاره کرد.

لطفا برای سلامتی ابوالفضل پورعرب دعا کنید

 چهارمين همايش ملی طب كل‌نگر در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

   سلام دوستان عزیزهمیشه همراه و حامیان مصمم طب سنتی و ایرانی ..

    همانطور که در پست قبلی به اطلاع انورعالی تان رساندم که چهارمين همايش ملی طب كل‌نگر در مشهد برگزار خواهد شد بنده نیز توفیق اجباری نصیبم شد که به نیابت از شما بزرگواران در کنار دیگر پزشکان / پیراپزشکان و فعالان درپیشبرد طب سنتی و ایرانی در همایش روز جمعه چهاردهم مهر ماه ۹۱ در مشهد مقدس دانشگاه فردوسی در این رویداد بزرگ تاریخی و بیاد ماندنی شرکت داشته و وجود تشنه ام را از سرچشمه پاک و زلال طب سنتی در جوار پدر طب سنتی اسلامی وایرانی حضرت استاد حاج حسین خیراندیش (که به نیابت از شما بر دستان پرمهر و انرژی اش  بوسه زدم ) سیراب نمایم و مهمتر اینکه : توفیق حضور در این همایش علمی سعادت پابوسی آقا علی ابن موسی الرضا "ع" را نیز برایم مهیا نمود و دراین سفر سه روزه چندین بار پا به آستان مقدس گذاشتم و ضمن دعای خیر برای مسلمین و مسلمات .. گره در کاری داشتم که چندین ماه بود پیچ خورده بود و اصلاْ و ابداْ وا نمی شد . و من که غلام حلقه بگوش آقام در همان اول کار حاجت روا شدم و...

    اجازه بدین به گوشه ای ازاین کرامت آقا اشاره کنم که اگر خدای ناکرده کسی بر لطف وعنایت و کرم آقا علی ابن موسی الرضا "ع" شک و شبهه ای دارد انشاء ا.. شک اش برطرف گردد و بوجود معنوی و عنایت مادی آقا ایمان بیاورد ..

   چون توی این سفر علمی معنوی تعدادی از بستگان رو همراه داشتم همه حواسم شش دانگ به اونا بود که معذب نباشند و... رو همین حساب زیارت اولیه ام زیاد با روح نبود .. لذا ضمن گشت و گذاردر بازارها اونقدر وایستادم که آخر شب بشه که تنهایی خدمت آقا مشرف بشم.. ساعت دوازده شب به بعد تنهایی رفتم حرم . با دلی شکسته وروانی خسته بدون اینکه اینبار زیارت نامه ای بدست بگیرم روبروی حرم ایستادم و خیلی ساده و صمیمی گفتم آقا : تو میدونی چه گره ای به کارم افتاده ؟ تومیدونی که .... تو رو جان جوادت قسمت میدم خودت این گره رو وا کن و منو از اینهمه دغدغه های خاطر و ... برهان و... اونقدر سماجت بخرج دادم اونقدرملتمسانه  ناله کردم و اشک ریختم که شرمنده زائران اطرافم شدم .. اومدم نماز زیارت بجا آوردم و بعد از نماز هم سرم روی مهر گذاشتم و بازالتماس کردم و....

   شاید باورتون نشه : صبح که از خواب بیدار شدم پیامکی ازیکی از کسانی که گره در کارم انداخته بود بر روی گوشیم آمده بود که باهاش تماس بگیرم ... منم که بیصبرانه منتظر همچین زمانی بودم بیدرنگ تماس گرفتم و به لطف خدا و توجه آقا امام همام "ع" این گره کور در صبح روز بعد یعنی جمعه چهاردهم مهرماه ۹۱باز شد و این بنده عاصی بیش از پیش بوجود روحانی آقام پی بردم و باز به این امر ایمان آوردم که این دنیا صاحب داره و ... صلی ا.. علیک السلطان ابالحسن علی ابن موسی الرضا علیه آلاف تحیه و اثناء .

غفلت از یار گرفتار شدن هم دارد

 از شما دور شدن زار شدن هم دارد

هر که از چشم بیفتاد محلش ندهند

 عبد آلوده شده خار شدن هم دارد

  عیب از ماست که هر صبح نمی بینیمت

  چشم بیمار شده تار شدن هم دارد

 همه با درد به دنبال طبیبی هستیم

 دوری از کوی تو بیمار شدن هم دارد

 ای طبیب همه انگار دلت با ما نیست

 بد شدن حس دل آزار شدن هم دارد

 آنقدر حرف در این سینه ی ما جمع شده

این همه عقده تلنبار شدن هم دارد

 از کریمان فقرا جود و کرم می خواهند

 لطف بسیار طلبکار شدن هم دارد

 نکند منتظر مردن مایی آقا ؟!

 این بدی مانع دیدار شدن هم دارد

 ما اسیریم اسیر غم دنیا هستیم

 غفلت از یار گرفتار شدن هم دارد

 

و اما چگونگی سین برگزاری برنامه های چهارمين همايش ملی طب كل‌نگر در دانشكده علوم پايه دانشگاه فردوسی مشهد به قلم گروه انديشه:     

   به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه خراسان رضوی، چهارمين همايش ملی طب كل‌نگر، 14 مهرماه در دانشكده علوم پايه دانشگاه فردوسی مشهد با حضور بيش از 200 نفر پزشک و فعال عرصه سلامت و دو هزار و 200 مخاطب در فضای مجازی برگزار شد.

   اين مراسم با صلوات خاصه حضرت رضا (ع) آغاز شد و با خير مقدم محمدرضا كريمی، رئيس ستاد برگزاری چهارمين همايش طب كل‌نگر ادامه يافت.

   وی با بيان اينكه در طب اسلامی برای درمان هر بيماری 70 درمان يا به تعبير ديگر 70 روش وجود دارد، اظهار كرد: طب كل‌نگر شامل 300 نوع روش درمان گياهی و شيميايی برای بيماری‌‎های مختلف وجود دارد كه از پتانسيل موجود برای سلامت سطح جامه استفاده می‌شود.

   رئيس ستاد برگزاری چهارمين همايش طب كل‌نگر ادامه داد: از آنجايی كه دين مبين اسلام از هزار و 400 سال قبل بسياری از نكات و دانستنی‌ها را در مورد انسان بيان كرده به كامل‌ترين مكتب در ميان مكاتب شهرت دارد از اين رو بسياری از دانشمندان حتی دانشمندان اروپايی اذعان داشته اند مكتب اسلام تاثير والايی در ارتقای سطح سلامت بشری داشته است.

   كريمی شعار چهارمين همايش ملی طب كل نگر را «طب كل نگر، راهی به سوی تحول» عنوان كرد و گفت: اميدواريم با بسيج همگانی پزشكان و فعالان عرصه سلامت و ارائه مطالب و نظرات در قالب مقالات كاربردی اين شعار در پنجمين همايش كه دی ماه سال جاری برگزار می‌شود، محقق شود.

   محسن قديمی، دبير اجرايی چهارمين همايش طب كل نگر در ادامه، برگزاری اين همايش را گام كوچكی در ترويج طب اسلامی كه برگرفته از علم الهی و وجود پيغمبران و امامان معصوم (ع) است، عنوان كرد.

   وی با اشاره به برداشت ذهنی مردم از سلامت گفت: برداشت مردم اين است كه نظام بهداشت در كشورهای درحال توسعه و جهان سوم دچار مشکل است درحالي‌كه كشورهای پيشرفته حتی نظام امريكا هم در زمينه سلامتی مشكل دارند كه می‌تواند به يك بحران تبديل شود.

   دبير اجرايی چهارمين همايش ملی طب كل نگر خاطرشان كرد: سلامتی، رفاه كامل جسمانی، روانی و اجتماعی است كه وزارت بهداشت و سازمان‌های مختلف بايد وظايف خوددرا باهم همكاری هم در راستای اجرا شدن سلامت در جامعه انجام دهند.

   قديمی با اشاره به اين سخن وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی كه مشهد پايگاه طب اسلامی است، ابراز كرد: مشهد را با وجود برگزاری بيش از 43 همايش طب اسلامی در يك سال می‌توان پايگاه طب اسلامی در كشور ناميد كه توانسته هدف‌های آرمانی طب اسلامی در نظام را احيا كند.

   وی با بيان اينكه چهارمين همايش ملی طب كل نگر با همكاری 21 سازمان و نهاد خصوصی و دولتی برگزار شد، گفت: برگزاری اين همايش‌ها ادمه دارد و پنجمين همايش ملی طب كل نگر دی ماه سال جاری برگزار می‌شود.

   سپس نويد كمالی، دبير كميته فناوری اطلاعات در ترويج و توسعه طب سنتی و اسلامی اظهار كرد:

   روند رشد كمی توليدات علمی ايران در كليه گرايش‌های علوم در سال 2011 بسيار بالا بوده است به طوری كه بيشترين مقالات علمی را در منطقه توليد كرده است.

 وی علم را بهره گيری از دانش و مديريت ابزارهاو رسانه‌های اطلاعات محور در راستای افزايش بهره‌وری و كاركرد سيستم و سازمان عنوان كرد و افزود: مقالات دانشمندان ايرانی اگر كاربردی شوند در افزايش كارايی سازمان‌ها تاثير بسزايی دارند.

   در ادامه حسين خيرانديش، رئيس دپارتمان طب اسلامی ارمنستان با بيان اينكه طب سنتی قبل از اينكه يك علم باشد يك باور است، اظهار كرد: طرفداران طب سنتی در كشور فراوان هستند از اين رو راه شبكه مجازی و سايبری در جهت ارتباط با مخاطب و پاسخگويی به صورت شبانه روزی از راه دور به كمك صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران به زودی راه اندازی می‌‎شود.

   ابراهيمی، رئيس انجمن طب هندی نیز به ارائه مطلبی تخصصی در خصوص يكی از شاخه‌های مكمل پرداخت و در پايان نيز از 25 نفر از پژوهشگران و محققان فعال عرصه طب سنتی و اسلامی تقدير شد .

با آرزوی توفیقات روز افزون برای یکایک عزیزانی که در جهت احیاء و شناساندن این علم غریب و مهجور متحمل زحمات طاقت فرسا میشوند ..

در آخر ازجناب دکتر محمدرضا كريمی که در این همایشدر جایگاه رئيس ستاد برگزاری چهارمين همايش طب كل‌نگر بودند بابت  زحماتی که از خیلی قبل برای برگزاری این دوره متحمل شدند و نیزاینکه در تکاپو بودن مشکل اسکان حقیرو خانواده ام را در شهر مشهد مقدس فراهم نمایند بی نهایت سپاسگزارم و بهترین اجرهای دنیوی و اخروی را از درگاه خداوند لایزال برای ایشان مسئلت دارم ..

حضرت استاد حاج حسین خیر اندیش

 

توضیح اینکه : عکس ها رو حقیر با موبایل گرفتم

و از کیفیت خوبی برخوردار نیستند .

دفتر دکتر کریمی : بلوار شهید کامیاب - شهید کامیاب9

دکتر کریمی: تلفن تماس : 6035028-0511—  7319076-0511        

    خوب عزیزان حقیقتاْ تازه یکی دوساعتی میشه که از سفر برگشتیم و خیلی احساس خستگی و خواب آلودگی می کنم و اگه قرار باشه عکس یا فیلمی از همایش درج کنم انشاءا... باشه برای روز بعد.

شبتون بخیر و التماس دعا

عکسهای کارگاهی طب سنتی در پائیز سال ۹۰

 حیات طیبه مشهد مقدس

 

 اهدای جایزه به استاد خیراندیش

از طرف برو بچه های طب سنتی استان گلستان

توسط استاد اباذر کریمی طالقانی

صحن حرم آقا علی ابن موسی الرضا ع همراه استاد حسین خیر اندیش

  
رئیس ستاد طب کل‌نگر شرق کشور:
همایش طب کل‌نگر در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می‌شود.

   خبرگزاری فارس : رئیس ستاد برگزاری همایش ملی طب کل‌نگر شرق کشور گفت: چهارمین همایش طب کل‌نگر با حضور 500 نفر از پزشکان و پیراپزشکان و فعالان طب سنتی 14مهر ماه 91، در دانشگاه فردوسی برگزار می‌شود.

خبرگزاری فارس: همایش طب کل‌نگر در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می‌شود

   به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، محمدرضا کریمی عصر امروز در جلسه هیئت علمی چهارمین همایش ملی طب کل‌نگر در مشهد اظهار کرد: در راستای دغدغه‌های مقام معظم رهبری در تهیه الگوی ایرانی ـ اسلامی پیشرفت، موسسه تحقیقات حجامت خراسان رضوی در آموزش اقشار مختلف جامعه در مبحث بهداشت جسم و روح اهتمام دارد. وی با بیان اینکه ستاد همایش طب کل‌نگر در این موسسه تاسیس شده، ادامه داد: در این ستاد، در واقع با هدف آموزش الگوی صحیح زندگی از دیدگاه اسلام برای اقشار مختلف هستیم.

   دبیر علمی چهارمین همایش ملی طب کل‌نگر درباره محورهای مختلف این همایش یادآور شد: تعریف و تشریح ابعاد مختلف طب اسلامی، تشریح طب روحانی و جایگاه آن در درمان‌های طب اسلامی، اهمیت و جایگاه روش‌های پیشگیری از بیماری در طب ایرانی و تشریح روش‌های مختلف تشخیص بیماری و مراحل درمانی در طب ایرانی و اهمیت پژوهش در منابع طبی و تالیف مقالات علمی و ارائه به جوامع بین‌المللی را محورهای چهارمین همایش طب کل‌نگر عنوان کرد.

کریمی گفت: چهارمین همایش طب کل‌نگر با حضور 500 نفر از پزشکان و پیراپزشکان و فعالان طب سنتی 14مهرماه 91، در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می‌شود.

رئیس انجمن طب سنتی خراسان رضوی یادآور شد: این همایش با همکاری علمی 21 موسسه و سازمان دولتی و خصوصی و بین‌المللی برگزار می‌شود.

 تاريخ : 91/07/12 | 11:30 | نویسنده : یــگانه

 

گرمی و سردی‌ مزاج از طب سنتی تا پزشکی مدرن

   یکی از پژوهشگران پزشکی کشورمان در تحقیقاتی بی‌سابقه با بررسی و مقایسه خصوصیات فیزیولوژیک و ایمونولوژیک افرادی که در طب سنتی از آنها به عنوان سرد مزاج و گرم مزاج یاد می‌شود نشان داد، این تقسیم‌بندی که صدها سال پیش انجام شده دارای پایه‌ای کاملا علمی است که می‌توان از آن در تشخیص و درمان بیماری‌ها و برگرداندن تعادل به عملکرد بدن بهره گرفت.
   دکتر شهرام شهابی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و مجری طرح که در تحقیقات خود دریافته افراد گرم‌مزاج دارای فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک محیطی بیشتر و فعالیت سمپاتیک فوق کلیوی، کورتیکوستروئید فوق کلیوی و سیستم عصبی پاراسمپاتیک (عصب واگ) کمتری نسبت به افراد سرد مزاج هستند با اشاره به اینکه انواعی از طب‌های سنتی موجود در دنیا از جمله طب سنتی ایرانی (Traditional Iranian Medicine)، افراد را به دو گروه کلی سرد مزاج و گرم مزاج تقسیم می‌کنند، اظهار کرد: از نظر طب سنتی، از آنجا که انسان معتدل به طور مطلق به ندرت وجود دارد، بیشتر افراد گرفتار غلبه کم و بیش یکی از مزاج‌های گرم یا سرد هستند. وی با بیان این مطلب که بر اساس مطالب کتاب‌های مربوط به طب سنتی ایرانی از جمله کتاب قانون ابن سینا و نیز انواع دیگری از طب های سنتی مانند طب سنتی یونانی، طب سنتی چینی، طب سنتی عربی و…، افراد به چهار مزاج گرم و خشک، گرم و مرطوب، سرد و خشک و سرد و مرطوب تقسیم می شوند که از این بین دو مزاج گرم و سرد مزاج های اصلی را تشکیل می دهند، تصریح کرد: افراد گرم مزاج معمولا افراد پرانرژی، پرکار، فعال و برونگرا هستند که احساسات خود را سریع بروز می‌دهند به طوریکه افراد گرم و خشک تحریک پذیری فوق‌العاده‌ای دارند وخیلی زود خشمگین می‌شوند. در افراد گرم مزاج معمولا سوزش اندامها واحساس حرارت ناگهانی بدون علت مشاهده می‌شود. نبض افراد گرم مزاج سریع می زند و رگ‌ها، برجسته و فراخ است به طوری که افراد گرم و مرطوب، رنگ چهره‌شان به دلیل فراوانی خونی که در رگ‌ها وارد می شود به سرخی گرایش دارد. بدن افراد گرم مزاج در هوای سرد به راحتی با عوامل فیزیکی و فیزیولوژیک گرم می‌شود اما خنک شدن بدن آنها در هوای گرم به راحتی قابل انجام نیست. افراد گرم مزاج معمولا غذاهای گرم مزاج (از نظر طب سنتی) را به خوبی تحمل نمی کنند.
   این پژوهشگر افزود: از طرف دیگر در بین افراد دارای مزاج سرد، سستی، ناتوانی، کمبود انرژی و احساس ضعف شایع است؛ به طوری که افراد سرد و مرطوب، کند، بی حال و بی حوصله بوده و تمایل چندانی به انجام کار ندارند و افراد سرد و خشک به ندرت تا پایان روز انرژی کافی برای انجام کار دارند. به طور کلی افراد سرد مزاج درون‌گرا بوده و احساسات خود را کمتر بروز می‌دهند . افراد سرد و مرطوب تحریک پذیری پایین دارند و بی خیال و غیر حساسند. نبض درآنها آرام بوده ورگها باریک است، خون اندکی در آنها جریان دارد به طوری که سفیدی و رنگ پریدگی در افراد دارای مزاج سرد و مرطوب کاملا مشهود است. بدن افرادی که دچار غلبه سردی مزاج هستند در هوای سرد به راحتی با عوامل فیزیکی و فیزیولوژیک گرم نمی‌شود و سرما تا مدت زیادی در بدن این افراد باقی می ماند. افراد سرد مزاج معمولا غذاهای سرد مزاج (از نظر طب سنتی) را به خوبی تحمل نمی کنند.
   این متخصص ایمونولوژی در ادامه با بیان تعریفی که از این مزاج‌ها در طب های سنتی از جمله طب سنتی ایرانی انجام شده است، تاکید کرد: دراین پژوهش سعی شده مشخص شود آیا افرادی که از لحاظ طب سنتی به گرم مزاج و سرد مزاج تقسیم بندی می‌شوند از نظر علم جدید و مدرن امروز نیز با هم تفاوتی دارند یا نه! از آنجا که پاسخ بدن به استرس‌ها از طریق سه سیستم یعنی اعصاب سمپاتیک، اعصاب پاراسمپاتیک وغدد فوق کلیوی صورت می‌گیرد که تحریک هر کدام از این سیستم‌ها اثرات متفاوتی روی هوموستاز (حفظ تعادل اعمال بدن) در بدن داشته و عملکرد آنها نقش مهمی در حفظ تعادل اعمال بدن دارند، در این پژوهش سعی شد نشان داده شود که فعالیت این سیستم ها در بدن افراد گرم مزاج و سرد مزاج چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند . وی گفت: منبع اصلی ترشح هورمون نوراپی نفرین، سیستم عصبی سمپاتیک و منبع اصلی ترشح هورمون‌های اپی نفرین و کورتیزول، غدد فوق کلیوی است؛ از طرف دیگر، سیستم عصبی سمپاتیک به دو بخش سیستم عصبی سمپاتیک مربوط به اعصاب محیطی سمپاتیک وسیستم عصبی سمپاتیک مربوط به غدد کلیوی تقسیم بندی می‌شود. سیستم عصبی پاراسمپاتیک نیز مربوط به تحریک اعصاب واگ است.
   عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه توضیح داد: از طرفی پاسخ‌های ایمنی نیز که نقش مهمی در حفظ تعادل اعمال بدن دارند به دو دسته کلی T Helper ۱) TH۱) و T Helper ۲ )TH۲) تقسیم می‌شوند که انحراف پاسخ ایمنی به سمت TH۱ باعث تقویت پاسخ ایمنی سلولی و انحراف پاسخ ایمنی به سمت TH۲ باعث تقویت پاسخ ایمنی هومورال، تولید آنتی بادی و همچنین واکنش‌های آلرژیک می‌شود.
   دکتر شهابی افزود: در این طرح فعالیت سیستم های یاد شده (سیستم عصبی سمپاتیک محیطی، سیستم عصبی سمپایتک غدد فوق کلیوی، سیستم عصبی پاراسمپاتیک و ترشح کورتیزول توسط غدد فوق کلیوی و همچنین انحراف پاسخ‌های ایمنی به سمت TH۱ و TH۲ در افراد گرم مزاج و سردمزاج مورد بررسی قرار گرفت . وی خاطر نشان کرد: نتایج این مطالعه که برای نخستین بار در دنیا روی افراد گرم مزاج و سرد مزاج جهت ارزیابی سیستم نورواندوکرین و الگوی سایتو کاینی (TH۱/TH۲) پاسخ‌های ایمنی انجام شد، دلالت بر این داشت که که افراد گرم‌مزاج دارای فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک محیطی بیشتر و فعالیت سمپاتیک فوق کلیوی، فعالیت کورتیکوستروئید فوق کلیوی و فعالیت سیستم عصبی پاراسمپاتیک (عصب واگ) کمتری نسبت به افراد سرد مزاج هستند. همچنین تمایل الگوی سایتوکاینی در آنها نسبت به افراد سرد مزاج، بیشتر به سمت TH۲ می باشد.
   دکتر شهابی اظهار کرد:علاوه بر آن، با افزایش نسبت شدت گرمی مزاج به شدت سردی آن، فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک محیطی افزایش می یابد. همچنین هنگامی که مزاج به سمت شدیدا گرم یا شدیدا سرد میل می‌کند، انحراف سیستم ایمنی به سمت پاسخ های TH۲ افزایش می یابد اما این افزایش هنگام میل به سمت مزاج شدیدا گرم بسیار بیشتر از هنگامی است که مزاج به سمت شدیدا سرد میل می کند.
   وی افزود: این پژوهش اولین تحقیقی است که در مورد اساس علمی تقسیم بندی افراد به گرم مزاج و سردمزاج نه تنها در طب سنتی ایرانی، بلکه در تمامی طب‌های سنتی که به این تقسیم بندی باور دارند، انجام شده است. متاسفانه در این زمینه تا به حال کارعلمی صورت نگرفته بود و برای توجیه تفاوت افراد گرم مزاج و سرد مزاج، تنها یک سری پیشنهادهای تئوریک مطرح شده بود. در حالی که مشخص شدن اساس علمی تفاوت افراد سرد مزاج و گرم مزاج (مانند مشخص شدن اساس علمی دیگر اصول طب سنتی ) این امکان را فراهم می کند تا طب مدرن در تشخیص و درمان بیماری‌ها و برگرداندن تعادل به عملکرد بدن از طب سنتی نیز کمک بگیرد.
   دکتر شهابی با اشاره به اینکه متاسفانه امروزه موضوع تقسیم بندی افراد به گرم مزاج و سردمزاج در کتاب‌های مرجع پزشکی جایگاهی ندارد و با عنوان نداشتن اساس علمی، تعدادی از پزشکان، وجود این تفاوت را رد می کنند، ابراز امیدواری کرد که این بررسی بتواند شروعی برای انجام کارهای تحقیقاتی دیگر در این زمینه و از طرفی باعث معرفی طب سنتی ایرانی در جهان شود و این طب سرنوشتی مانند طب سوزنی چینی پیدا کند که با مشخص شدن میزان قابل توجهی از اساس علمی و مکانیسم عمل طب سوزنی توسط تحقیقات علمی، این طب ازحالت منطقه‌یی خود به یک علم پزشکی مدرن و جهانی تبدیل شد وبی‌تردید جایگاه امروز خود را در جهان مدیون تحقیقات علمی است که روی آن انجام شده است.
   به گفته وی، عدم مشخص شدن اساس علمی مزاج های گرم و سرد (مانند دیگر مفاهیم طب سنتی ایرانی) از یک سو باعث شده است که درمان‌های طب سنتی ایرانی هنوز بر پایه تجربه، آزمون و خطا و مراجعه به متون باقی‌مانده از گذشته‌های بسیار دور باقی بماند و از سوی دیگر باعث بی اعتنایی طب نوین به توانایی های درمانی طب سنتی ایرانی شده است.
   گفتنی است، بودجه این طرح تحقیقاتی توسط مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم وآلرژی دانشگاه علوم پزشکی تهران فراهم شده و نتایج آن برای چاپ در مجله معتبر علمی Journal of Alternative and Complementary Medicine مورد پذیرش قرار گرفته است.
============================

انواع مزاج آدمي و نشانه‌هاي آن
   بدن انسان از عناصر چهارگانه ساخته شده است، همچنان كه چهار نوع خلط به نام اخلاط اربعه در بدن هر شخصي وجود دارد. اخلاط اربعه عبارتند از: صفرا، خون، بلغم، و سودا.
   اين اخلاط در بدن افراد بايد به حالت تعادل باشد، در غير اين صورت، هر كدام از آنها كه غلبه نمايد، مشخص كننده‌ي نوع مزاج غالب در آن فرد است؛ به عنوان مثال، اگر در فردي صفرا غلبه نمايد، او را صفراوي مزاج، و اگرخون غلبه كند، او را دموي مزاج، و اگر بلغم غلبه نمايد، او را بلغمي مزاج مي‌نامند؛ همچنان كه اگر در شخصي سودا غلبه نمايد، او را سوداوي مزاج مي‌نامند.
نشانه‌هاي غلبه صفرا
   نشانه‌هاي غلبه صفرا عبارتند از: تشنگي و سوزش جگر، زبري پوست صورت، زردي چشم، كدورت ادرار، عصبي شدن، ناراحتي معده، تلخي دهان، كم اشتهايي، حالت تهوع، سردرد و درد شقيقه، سياهي رفتن چشم، سرگيجه، خشكي پوست، ترك خورد پوست دست و پا، گرمي بدن يا داشتن تب، جوشش فم‌المعده، ديدن خواب‌هاي هولناك، مانند جنگ و ستيز، پوسته پوسته شدن پوست سر (شوره‌ي سر) نمايان شدن لكه‌هاي سفيد يا قهوه‌اي در صورت و يا ديگر اعضاي بدن، ريزش مو، ابتلا به بيماري آلوپسي (=ريزش موضعي مو)، علاقه به نوشيدن آب و يخ و خوردن يخ، يبوست مزاج، بهانه‌جويي و تندخويي. اين گونه افراد را صفراوي مزاج گويند. همه و يا اكثر نشانه‌هاي ياد شده در بيشتر افراد صفراوي مزاج ديده مي‌شود. البته ميزان بروز اين ننشانه‌ها به مقدار غلبه‌ي صفرا بستگي دارد.

نشانه‌هاي غلبه خون
   اگر در بدن فردي خون غلبه نمايد و خون كثيف شود و يا بهتر بگوئيم سوخته شود علامت آن سنگيني سر، خميازه كشيدن، چرت زدن، كندي حواس، شيرين شدن دهان، لزج بودن آب دهان، سرخي رنگ بدن، قرمزي زبان، خارش بدن، بروز دمل و جوش‌هاي ريز در بدن به خصوص در پيشاني و پشت سر و در قسمت كتف و شانه‌ها و گاه خون آمدن از بين دندان‌ها و در نهايت كسالت و خمودگي مداوم است.
   افرادي را كه خون در آنان غلبه مي‌كند دموي مزاج گويند. مهمترين علت غلبه خون، پرخوري و زياده‌روي در مصرف انواع غذاهاي سرخ شده و تند و تيز است. افراد دموي مزاج اغلب از آرامش نسبي برخوردار نيستند.

نشانه‌هاي غلبه بلغم
   سفيدي، نرمي. و سردي پوست بدن، مانند مردم اروپا، دير هضم شدن غذا، آروغ ترش زدن، ميل به بسيار به خواب داشتن، جاري شدن آب از دهان، رقيق بودن آب بيني، كم حواسي، زيادي بول، دفع بول با فشار زياد و حجم بسيار، سستي و بي حالي، بي حس بودن بدن، سفيد شدن موي سر و ريزش آن قبل از موعد پيري، درد معده و درد پشت، گرفتگي ماهيچه‌هاي پشت، كمر درد، گردن درد، پادرد، زانو درد، نقرس، فلجي، لك و پيس (ويتيليگو) لقوه (كج شدن دهان و صورت، رعشه (پاركينسون)، ضعف مثانه، ترش شدن دهان، بوجود آمدن لك سفيد در چشم، ضعف بينايي، تنگي نفس، تپش قلب، به خصوص بهنگام بيدار شدن از خواب. توليد كرم‌هاي كدو يا كرمك در انتهاي روده بزرگ، اينگونه افراد را بلغمي مزاج گويند. غلبه اين خلط فوق العاده خطرناك است و انسان را دچار بيماري‌هاي صعب‌العلاجي مي‌كند از اين رو لازم است هر چه سريعتر در به تعادل در آوردن اين خلط كوشيد. از جمله بيماريهايي مانند: آرتريد روماتوئيدژ، بيماري خطرناك ام‌اس (MS)، بيماري لاعلاج لك و پيس و يا برص، و برخي ديگر از بيماري‌هاي صعب‌العلاجي كه امروزه از نظر علم پزشكي علت آن مشخص نيست و آنها را «اتوايميون» مي‌نامند.
سلامتي هديه‌اي است از جانب خداوند متعال كه بايد قدر آن را دانست و هميشه شكرگذار الطاف الهي بود.
نشانه‌هاي غلبه سودا
نشانه‌ي غلبه‌ي سودا كه ناشي از رسوبات خون و مركز طحال است؛ عبارتند از: خستگي و كوفتگي بدن، لاغري، پژمردگي روح و جسم، بي نشاطي و افسردگي، يبوست مزاج، خودخوري، احساس سوزش در هنگام دفع بول، تيره رنگ بودن ادارار، مدفوع و قي، سياه و قيري شكل بودن مدفوع، شور بودن دهان، بوي بد دهان، تاريكي چشم، تيرگي رنگ صورت، شب كوري، سوزش معده، فكر بسيار ديدن خواب‌هاي آشفته (=كابوس) اخلاق تند و زشت، دلتنگي و بي‌قراري، بوجود آمدن لكه‌هاي سياه در بدن، جذام، بيماري‌هاي پوستي(=سودا) زخم شدن پوست به سبب خارش زياد، قلنج شدن روده (=بيماري كوليت) نسيان و فراموشي يا آلزايمر، حرص خوردن زياد.افراد سوداوي مزاج اكثراً دچار بيماري‌هاي روحي و رواني مي‌شوند و معمولاً تا اواخر عمر از داروهاي روان گردان استفاده مي‌كنند.

غذاهاي مضر براي افراد دموي مزاج
   غذاهاي سرخ شده، چرب و پرحجم، شيريني‌جات قنادي و مصنوعي، پرخوري، ادويه‌جات تند، غذاهاي شور (كلم شور، خيارشور و غيره) گوشت زياد كره و خامه، غذاهاي نشاسته‌اي، آب يخ، دوغ، نوشابه، تخم مرغ، نوشيدن مايعات، همراه با غذا و يا بلافاصله بعد از آن خرما، رطب، توت خشك، كشمش، سُس، رُب، ترشي‌جات، سركه، سير، چاي، قهوه، نسكافه، ماست، بادمجان و غذاهاي ساندويچي.

غذاهاي مفيد براي افراد دموي مزاج
   نوشيدن روزي شش ليوان آب خنك نيم ساعت قبل و دو ساعت و نيم بعد از غذا، زرشك، كاهو، خيار، ميوه‌جات به خصوص سيب درختي همراه با پوست و دانه‌هاي آن، انار، سبزيجات، پوست جو، ليموترش تازه، استفاده از سالاد فصل قبل از غذا؛‌روغن زيتون، ‌حبوبات و غلات جوانه زنده (مثل گندم، جوي دوسر، ماش و عدس) بذرهاي ملّين (مانند خاك شير، اسفرزه، تخم ريحان، بالنگو، بارهنگ، تخم مرو) عسل به مقدار كم، غذاهاي خام ، ميوه‌جات و سبزيجات، انواع توت، بخصوص شاه توت، كدو خورشتي، نوشيدن 2 تا 3 ليوان آب زرشك كه سريعاٌ خون را به حالت طبيعي باز مي‌گرداند. كم خوري، استفاده از غذاهاي ساده و كم كالري مانند سبزيجات بخار پز، به افرادي كه دموي مزاج هستند نيز نرمش و ورزش سبك توصيه مي‌شود.

غذاهاي مضر براي افراد صفراوي مزاج
   چاي، قهوه، نسكافه، لبنيات، تخم مرغ و غذاهاي فريز شده، زودپز شده و سرخ شده، سُس و رُب، غذاهاي چرب و پرحجم، ماكاراني، آش رشته، سير و كليه‌ي غذاهاي گرم، ادويه‌جات تند، آب يخ، نوشابه، نوشيدن مايعات همراه با غذا يا بلافاصله بعد از آن، شيريني‌جات و قنادي و مصنوعي، آجيل شور، گوشت قرمز، بريده بريده غذا خوردن يعني اينكه انسان مداوم در حال خوردن باشد مانند تخمه شكستن و خوردن تنقلات، خوردن بادمجان، موز، كليه‌ي غذاهاي ساندويجي، مانند سوسيس، كالباس، كوكتل، سمبوسه، فلافل، پيتزا، همبرگر و خوردن خربزه، آناناس و طالبي.
   علت ممنوع بودن اين غذاها براي افراد صفراوي مزاج اين است كه PH اين غذاها ونيز پي اچ (PH) كبد بالاست. استفاده از اين مواد باعث افزايش دماي كبد و ترشح زياد صفرا و در نتيجه ايجاد راه‌بندان در مجاري كبد مي‌شود اين حالت موجب تشكيل سنگ‌هاي صفراوي در كيسه صفرا مي‌شود و علائمي نظير يبوست، زرد شدن چهره، و دردهاي شديد در ناحيه‌ي سمت راست بدن در زير دنده‌هاي راست را در پي دارد.

غذاهاي مفيد براي افراد صفراوي مزاج
   همه انواع مركبات، انار، شاه توت، خيار، سيب، گلابي، آلبالو، گيلاس، آلو، گوجه سبز و زرشك براي افراد صفراوي مزاج مفيد هستند، بهترين دارو براي اين افراد هندوانه، گرمك، كدو خورشتي، هويج فرنگي، روغن زيتون، سوپ جو با پاچه‌ي گوسفند و همراه با تعدادي آلو بخار و سبزيجات مانند اسفناج و گشنيز و ليمو ترش تازه و روغن زيتون است. همچنين سيب زميني بخارپز، قارچ، باميه‌ي خورشتي، پياز، برگ هلو، برگه زردآلو، مغز بادام خام، برنج سفيد با روغن زيتون، كدوحلوايي، نخودفرنگي، عدس، ماش، جوي دوسر، مخمرآبجو، ليمو عماني، براي كبد و افراد صفراوي مزاج بسيار مفيد است. نوشيدن روزانه يك تا سه ليوان آب زرشك، نيم ساعت قبل از غذا و دو ساعت و نيم بعد از آن نيز فوق العاده مفيد است.
   بذرهاي مليّن، مانند خاكشير، اسفرزه، تخم ريحان، تخم مرو، بارهنگ، بالنگو، ترشي‌جات طبيعي، مغز فلوس، شيرخشت، ترنجبين، عسل به مقدار كم و همراه با ليمو ترش تازه و به صورت شربت شده كه به آرامي ميل شود، انگور، كاهو، مغز خيار، تخم كدوي خام، تخم خيار، مغز تخم هنداونه، تخم كاهو، از هر كدام به مقدار مساوي مخلوط كرده آسياب شود و روزي دو بار، و هر بار يك قاشق غداخوري در يك ليوان آب مخلوط گرديده و ميل شود.

غذاهاي مضر براي افراد بلغمي مزاج
   تمام مواد لبني، مانند شير، ماست، دوغ، كره، سرشير، خامه، پنير و كشك براي افراد بلغمي مزاج مضر است. ترشي‌جات، سركه، شور، برنج سفيد، عدس، سيب زميني، آب يخ، انواع نوشابه‌هاي گازدار، چاي، قهوه، نسكافه، سوپ جو، آش‌جو، ميوه‌جات ترش و كال، نارنگي، كيوي، گرمك، خيار پوست كنده، قارچ، آش، جو، گوشت گاو و گوساله، انواع گوشت سفيد، سس، رب، گوجه فرنگي، پرخوري، غذاهاي فريز شده و غذاهاي زودپزشده، كدو خورشتي، كليه‌ي غذاهاي سردي بخش، استفاده از چند نوع غذا باهم، نوشيدن مايعات همراه با غذا و يا بلافاصله بعد از آن، آش رشته، ماكاروني و كليه‌ي تنقلات مصنوعي، مانند: پفك، شكلات، آدامس، بيسكويت، يخمك، نوشمك، چيپس، و. .. مصرف اين نوع موادغذايي خلط بلغم را فعال مي‌كند و آن را افزايش مي‌دهد.
   بلغم همان سيستم ايمني بدن است كه با اين نوع تغذيه ضعيف مي‌شود و در نتيجه، بدن آدمي در مقابل اتواع پارازيت‌ها آسيب پذير مي‌شود. در واقع، سيستم ايمني بدن عليه خود وارد عمل مي‌شود كه در اصطلاح پزشكي آن را اتوايميون مي‌نامند. غذاهاي ياد شده باعث اين نوع بيماري‌ها مي‌شود كه از نظر پژشكي براي آن‌ها درماني وجود ندارد. بهترين درمان براي اين گونه افراد استفاده نكردن از غذاهاي نامبرده است. يكي از مهمترين دلائل علمي استفاده نكردن از اين نوع غذاها، پايين بودن PH آن هاست كه در بدن ايجاد اسيدوز مي‌كنند. اسيدوز روي اعصاب مركزي اثر مخربي مي‌گذارد و اين سيستم را به مرور فلج مي‌كند.


غذاهاي مفيد براي افراد بلغمي مزاج

   تمامي غذاها‌ي گرمي بخش از قبيل گوشت شتر، گوسفند، كبوتر، سار، گنجشك، بوقلمون كباب شده و از ميوه‌جات: همه‌ي ميوه‌هاي رسيده و شيرين، از ادويه جات: هل، دارچين، زعفران، جوزهندي، فلفل سياه و سفيد، و دانه‌ي فلفل، دانه‌ي خردل، سير، موسير، از ريشه‌ها: چغندر، شلغم، هويج، كلم قمري، ترب سياه و سفيد،

از سبزيجات : كليه‌ي سبزيجات گرم: مانند: انواع كلم، ساقه‌ي كرفس، نعنا، ريحان، جعفري، مرزه، ترخون، تره و شويد. از حبوبات: نخود، گندم، لوبيا چيتي، لوبيا كشاورزي و يا كپسولي، دال، عدس و لپه. در صورت استفاده از ساير حبوبات و غلات، بهتر است از ادويه‌جات گرم مانند: زيره‌ي سياه، زيره‌ي سبز، زنجبيل، دارچين، هل، زعفران، و كمي زردچوبه استفاده شود.

 از بذرهاي مليّن مانند: تخم ريحان، تخم شربتي، قدومه‌ي شيرازي، خاكشير و بارهنگ نيز مي‌توان استفاده كرد. از خشكبار: بادام، گردو، فندق، پسته، كنجد، ارده مفيد است و از عسل و شيره‌ي خرما مي توان مصرف كرد. استفاده از اين نوع مواد غذايي بسياري از بيماري‌ها‌ي اتوايميون، مانند: بيماري‌هاي رماتيسم، پاركينستون، و ساير بيماري‌هاي صعب‌العلاج را درمان مي‌كند. اكثر افراد مبتلا به اين بيماري‌ها از طبع سرد برخوردارند.
غذاهاي مضر براي افراد سوداوي مزاج
   بادمجان، غذاهاي نمك سود، مانند: ماهي دودي، ماهي شور، خيارشور، نمك زياد، پنيرشور، گوشت گاو و گوشت حيوانات پير همچنين غذاهاي مانده و بيات، ماست پنير، چاي شيرين، شيريني جان قنادي و مصنوعي، ترشي‌جات، سركه، شور، گوجه فرنگي، سس، رب، كليه‌ي غذاهاي ساندويچي، آب يخ، ‌مرغ، تخم مرغ ماشيني، ماهي، برنج سفيد، ‌خوراك عدسي (=عدسي)، نوشيدن مايعات همراه با غذا، غذاهاي سرخ شده، غذاهاي فريز شده، غذاهاي زودپز، تنقلات مصنوعي، مانند: شكلات، پفك، بيسكويت، يخمك، چيپس، كاكائو، و. .. افراد سوداوي مزاج از نوشيدن چاي به خصوص چاي شيرين و همچنين از مصرف نسكافه، ‌قهوه و دوغ جداً بايد خوداري كنند. معمولاً افراد سوداوي مزاج علاقه فراواني به نوشيدن چاي، دوغ و ماست پيدا مي‌كنند كه بايد از مصرف آن‌ها پرهيز نمايند.

غذاهاي مفيد براي افراد سوداوي مزاج
   كليه‌ي غذاهاي گرمي بخش: مانند«گوشت گوسفند، گوشت شتر، گوشت كبوتر، گوشت گنجشك، گوشت سار». در صورت مصرف برنج، ‌حتماً از شويد و زيره‌ي سياه استفاده شود.

   سبزيجات گرم مانند: نعنا، ريحان، ترخون، مرزه، جعفري، تره، انواع كلم، ساقه‌ي كرفس، عسل، توت، كشمش، انجير، خرما، هل، ‌دارچين، زنجبيل، زعفران، زيره و استفاده از بذرهاي ملين، مانند : قدومه‌ي شيرازي، ‌تخم شربتي، و ساير مليّن‌هاي ملايم از جمله خواركي‌هاي مفيد افراد سوداوي مزاج است.

============================
چند نوع مزاج وجود دارد ؟

شناخت مزاجها روى هم رفته به قرار زير است :
1 - مزاج گرم ، مزاج سرد، مزاج تر، مزاج خشك ، كه اين چهار مزاج را مزاجهاى ساده و منفرد گويند.
2 - مزاجهاى ساده و مركب ، كه عبارتند از مزاج گرم و تر گرم و خشك ، سرد و تر و مزاج سرد و خشك .
3 - مزاج دموى يا (ريوى ) يا مزاج صفراوى يا (كبدى ) مزاج بلغمى يا (هاضمه اى ) مزاج سوداوى يا (عصبى ) اين چهار مزاج را مزاجهاى مادى گويند و يك مزاج معتدل نيز شناخته شده است كه با اين توصيف جمعا 13 مزاج وجود دارد.
مزاجهاى مادى مانند مزاجهاى ساده ، مركب هم مى باشند از اين رو مزاج بلغمى خونى و مزاج صفراوى عصبى مزاج خود به دو قسمت تقسيم مى شود، عصبى ضعيف و عصبى قوى . نيز گفته اند.

علائم مزاجها
مزاج صفراوى : شخصى كه مزاجش صفراوى باشد علائمى مثل گرمى و خشكى پوست ، زردى رنگ چهره يا زيتونى داشته و خون اينگونه افراد داراى املاح صفراوى است . نسوج بدن آنها آغشته از ترشحات كبدى است و داراى نسوجى سفت و سخت و لاغر و رشته هاى عضلانى آنها واضح و پيدا است استخوانهاى بدنشان برجسته و خطوط چهره اشان نمودار است ، تنفس و نبض آنها سريع ، خوابشان كوتاه و همراه با آشفتگى است حركات آنها سريع و تند و عجول در كارها و حسود و خشمگين در امور مى باشد.

علائم مزاجى بلغمى ( لنفاوى )
   صاحبان مزاج لنفاوى عموما داراى چربى زياد، پوستشان سرخ ، بدن آنها سرد و نرم ، عضلاتشان مثل اعمالشان عموما كند و افراد تنبلى هستند. خواب آنها سنگين و عميق و حركاتشان آهسته و آرام ، دستها و اندامشان مثل دست مرده ، كوشش و فعاليت آنها كم و با بى قيدى همراه است .

علائم مزاج دموى ( پرخونى )
در اين اشخاص گردش خون خيلى تند و سريع ، پوست بدنشان سرخ و رنگين و گرم است ، مخاطهاى آنها قرمز (مثل چشمان و زبان ) عروق بدنشان باز و متسع نبض كامل و پر، اشتها فراوان خواب عميق و راحت حركاتشان وسيع ، دستها چاق و كف دستهايشان گرم است .

علائم مزاج سوداوى (عصبى )
همچنان كه گذشت اين مزاج به سوداوى قوى و سوداوى ضعيف تقسيم مى شود علائم سوداوى ضعيف عبارت است از كندى عكس العمل (به علت ضعف اعصاب ) و كندى كار قلب و ريه ، پريدگى رنگ چهره و افتادگى خطوط صورت ، غمگين و غصه دار بودن ، خودخور، متنفر و فرارى از كار و كوشش اما در نهاد افرادى ثابت قدم و پابرجا هستند.

علائم سوداوى قوى
   تندى و با فشار عصبى يعنى عكس العمل شديد حركات سريع و خشن ، قلب و ريه تند و سريع چشمها درخشان براق ، فعاليت خيلى زياد و افرادى بى ثبات و قابل تحريك و خيالاتى و تحت سريع عوامل قرار مى گيرند و با خوابهاى ناراحت كننده و مهيج و مضطرب هم آغوشند.
   دو گونه مزاج ديگر تشخيص داده شده است كه به نام مزاج رطب و يا تر و ديگرى مزاج يابس يا خشك ناميده مى شوند، در اينجا گرمى و سردى مزاج در كار نيست اينگونه مزاجها را سازج رطب يعنى ساده تر و سازج يابس ‍ يعنى ساده خشك گويند. براى آشنا شدن به اين دو مزاج بايستى به مثال زير توجه نمود :
   اگر به دو شخص سالم كه هيچگونه ضايعات و اختلافى در اعضاى بدن خود نداشته و از نظر سن ، وزن ، قد و ساير مشخصات ظاهرى با هم يكسان بوده و تفاوتى نداشته باشند، ادرنالين به مقدار كم تزريق كنيم يا بخورانيم يكى از اين دو نفر ادرنالين را به خوبى تحمل كرده و ديگرى ممكن است به طپش قلب و ناراحتى مبتلا گردد، شخصى كه حساسيت نشان داده است داراى اعصاب حساس در مقابل ادرنالين است در صورتى كه دومى اين حساسيت را ندارد. حال اگر به همين دو نفر ازرين به مقدار كم تزريق كنيم يا بخورانيم يكى از آنها حساسيت نشان داده در صورتى كه ديگرى از ازرين در امان است . نمونه اين اشخاص در هر محيطى زياد ديده مى شود
(مثل تفاوت ويار در خانمهاى آبستن ، همه آبستند اما در يكى يا چند نفر آنها ويار ديده مى شود).
   حكماى قديم از جمله ابو على سينا، آنها را كه تحريك پذيرند، داراى مزاج رطب يا تر و دسته اى كه حساس نيستند داراى مزاجهاى يابس يا خشك مى دانند.

تقويت كننده ها
گرمى و سردى
چنانچه قبلا اشاره شده است هر دارو يا غذا و يا هر عاملى كه بتواند سوخت و ساز بدن را زياد كرده يعنى متابوليسم بازال را بالا برد آنرا گرم مى نامند.
گرمى بخش هاى جسم آدمى عبارتند از:
1- غذاهائى كه از لحاظ مقدار در حد اعتدال باشد.
2- حركات معتدل ، ورزش معتدل .
3- ماساژ اندامهاى بدن در حد اعتدال .
4- حركت و جنبش حتى اگر خارج از اعتدال باشد ولى نه در حد افراط و تفريط.
5- غذاها و خوراكيها و داروهاى گرم .
6- استحمام در حد اعتدال .
7- كارهاى شغلى كه با حركت و جنب و جوش تواءم باشد.
8- تماس بدن با گرم كننده هاى معتدل مثل هوا، ضماد، مرهم و غيره .
9- حالت خشم چه در حد اعتدال و چه در حال افراط.
10- غم و اندوه كه خيلى بيشتر از حد طاقت نباشد زيرا زياد شدن آن باعث سردى بدن است .
12- عفونت از انواعى كه گرمى غيرطبيعى به وجود آورد.
13- تراكم در سطح بدن كه موجب تجمع و توقف بخار مى شود.
14- (گشادى عروق ) كه در درون بدن موجب گسترش بخار(7) در بدن مى گردد.

سست كننده هاى بدن
   آنچه باعث كم شدن متابوليسم بازال باشد يعنى بتواند كار غده تيروئيد را كمتر از معمول نمايد سردى ناميده مى شود.
سردى بخشها عبارتند از:
1- هر گونه جنبش و حركات شديد زيرا باعث كم شدن حرارت غريزى و تحليل رفتن آن مى گردد.
2- آرامش در حد افراط زيرا حرارت غريزى بر اثر افراط در آرامش خفه مى شود.
3- امساك در خوردن و نوشيدن .
4- غذا و داروهاى سرد، كم انرژى .
5- تخلخل (ديلاتسيون يا گشاد شدن عروق ) زياد در بدن كه در حرارت غريزى ايجاد آشفتگى مى نمايد.
6- برخورد به چيزهائى كه از كنش آنها سردى حاصل مى شود.
7- زياده روى در احتباس يعنى نگهداشتن مواد بيرونى راندنى از جسم كه بر اثر آن حرارت غريزى جمع و متوقف مى شود.
8- تخليه در حد افراط زيرا نيروى بدن به دنبال تخليه كم مى شود (مثل اسهال ).
9- اندوه زياد و ترس مفرط.
10- شادى بيش از حد.
11- شغلهائى كه سردى بخش هستند مثل كسانى كه در آب كار مى كنند.

رطوبت بخشها (زياد شدن مايعات بدن )
عوامل رطوبت بخش عبارتند از:
   آرامش ، خواب ، مانده گارى موادى كه بايد تخليه شوند، صرف زياد مايعات ، پرخورى ، غذاى رطوبت بخش ، داروى رطوبت بخش ، تماس با مواد رطوبت زا به ويژه استحمام با شكم سير، تماس با سردى دهنده ها كه رطوبت را متوقف و جمع مى كند.

خشكى دهنده ها (زياد شدن املاح بدن )
عوامل زير باعث خشكى مزاج مى گردد.

   جنبش ، شب زنده دارى زياد، تخليه زياد، زياده روى در نيروى جنسى ، كمى غذا و غذاى خشك داروهاى خشكى دهنده حركات زياد نفسانى از هر نوع بطور متوالى و به حد افراط، تماس با خشكى دهنده ها شستشو با آبهاى قابض ، سردى يخ ‌زننده كه نمى گذارد غذا به اندام برسد تماس با هر چيز بسيار گرم زيرا تحليل رفتن بيش از حد مى دهد، شستشوى زياد بدن .

===================
افراد از نظر نوع مزاج به چهار دسته تقسیم می شوند:

 1)افراد صفراوی مزاج

2) افراد سوداوی مزاج

 3) افراد بلغمی مزاج

 4) افراد دموی مزاج
صفراوی
صفرا ترشحات كبد است که رنگ آن زرد كه جزء آتش بوده گرم و خشك است و گرما زیاد تولید می كند.ph~8.5  است
بیماری صفرا
   كسانی كه صفرا زیاد تولید می كنند - سر درد – شقیقه نبض میزند -زردی سفیدی چشم – سیاهی رفتن چشم – سرگیجه - طعم دهانشان تلخ شده  ترش كردن گلو وقتی صفرا داخل معده بیاید –تشنگی- سوزش جگر زیر دنده راست آنها خیلی گرم است و حداقل دو درجه تب دارند و لبهای آنها دچارخشکی بوده پوست سرشان ترك خورده و می سوزد و بعنوان شوره و حتی ریشه مژه و دور پلك سوخته و پوسته پوسته می شود – پوست زبر – رنگ ادرار زرد تیره –ابرو میریزد – علاقه زیاد به آب یخ و یخ – تند خو بهانه گیر -موها تکه تکه میریزد. – دیدن خواب هولناك افتادن از بلندی جنگ و ستیز
علت :
غذاهای چرب و شیرین صفرا را زیاد می كند.
غذای مضر برای صفرا مزاج ها :
   پرخوری – بعد از غذای مختصر دوباره غذا خوردن – آش رشته – ماكارونی سیر (مطلقا نخورید مزاج كبد گرم و تر است و سیر تبدیل به آتش شده و بیمار حالش بد می شود)-شیرینی
درمان :
   انار و شاتوت بهترین دارو است – زرشك – تمشك – زردآلو – هلو – خیار كاهو – هویج – روغن زیتون – كنجد – سیب – گلابی – سوپ جو – كدو خورشتی – خوراك قارچ – كدو حلوایی – اسفناج – گشنیز – نخود فرنگی – عدس - ماش - جو دو سر – لیمو عمانی .

سوداوی
سودا سرد و خشك از جنس خاك و رسوب خون است و PH=6 است و در طحال تولید می شود و طحال را فعال می كند. PH  خون باید بالای 7 باشد و اگر به 7 برسد به حالت اغماء و غش می رود) اگر سودا زیاد شود طعم دهان شور می شود – بوی عفونت دهان و كابوس می بیند و دچار افسردگی و خستگی – خود خوری – فكر زیاد بدون آنكه بداند – لاغری – بی نشاطی – یبوست شدید هفته ای یك بار– مدفوع قیری و سیاه – سوزش هنگام دفع ادرار – ادرار تیره خاكستری می شود – حالت تهوع– حس تاریكی چشم و شب كوری – تیرگی رنگ پوست و صورت – سوزش معده– خارش زیاد بدن وترك خوردن پوست – قلنج معده
علت :
غذا های مانده و بیات و شور و نمك سود سودا را زیاد می كند
غذای مضر برای سوداوی مزاج ها
عدس - نوشابه با غذا - ماهی دودی – غذای مانده و بیات – نمك سود – خیار شور – گوشت پیر (رنگ قرمز تیره) – پنیر نباید بخورند
درمان
خوردن غذای گرم و تر – ملین – سوپ جو (با پاچه گوسفند – كمی زنجبیل   زعفران) بعد از سلامتی عسل و قدومه شیرازی مرتب استفاده كنید – توت با آب گرم طهارت کند- –انجیر – خرما – كشمش – هل – دارچین – زیره  زعفران
بلغمی
   بدن علیه خودش انقلاب می كند و رماتیسم مفصلی می آورد .مثل كشك و آب یا سفیده تخم مرغ است ومربوط به سیستم لنفاوی یا سیستم ایمنی یا است.از جنس آب وسرد و تر است و كسانی كه سردی زیاد بخورند (ماست ترشی)بلغم فعال می شود. وزیر چشم پف كرده - مزه دهانشان ترش می شود – پوست شل و ول و سفید و آبكی می شود – پوست مقطعی سفید می شود (برص) و موها زود سفید می شود و مو – لك قهوه ای در سفیدی چشم و سردی دست وپا و پا درد و زانو درد – لرزش دست و پا (پاركینسون) دیر هضم شدن غذا – درد معده – تنگی نفس موقع خوردن غذا - قلنج می كنند و دوست دارند ماساژ بدهند و درد كمر و بین شانه ها و گرفتگی ماهیچه پشت گردن - كسل و خواب آلود – جاری شدن آب از دهان در خواب – دچار تپش قلب وقتی از خواب بیدار می شود - رقیق بودن آب بینی – ترشح بینی – سرفه زیاد - فراموشی – دفع ادرار زیاد همراه با فشار ضعف مثانه .
علت :
غذاهای لبنیات و ترشی و سركه بلغم را زیاد می كند .
غذای مضر برای بلغمی مزاج ها :
   لبنیات – ترشی – لیته – شور – سیب زمینی – عدس – قارچ – گوشت گاو و گوساله – گوشت سفید(برای رماتیسمی ها بد بوده و درد را زیاد می كند)- چای – قهوه – نسكافه – میوه ترش و كال – نارنگی – كیوی – گرمك(سرد است) – خیار پوست كنده – لیمو شیرین – سوپ جو با زنجبیل
درمان :
  گوشت (شتر – گوسفند - كبوتر – سار – گنجشك) – ادویه جات (هل – دارچین – زنجبیل – زیره – زعفران – زنیا – سرنجان – خولنجان – سیر- موسیر – خردل) - سبزیجات(كرفس – نعناع – ریحان – جعفری – ترخون – مرزه) - كلم – مارچوبه – هویج - كدوحلوایی - لیمو ترش – گندم – نخود – گردو هندی – قدومه شیرازی
دموی
   از جنس هوا و گرم وتر است وبرای رساندن غذا واكسیژن به سلولها است.و اگر زیاد شود مزه دهان شیرین می شود- سر سنگین شده – – چرت زدن  كم حواس –كش آمدن آب دهان – زبان قرمز می شود مثل آنكه رب انار یا زرشك خورده باشد و بدن دچار خارش و دمل و جوش ریز بیشتر در گردن بین كتف شده از لثه خون می آید و مضطرب میشود.
علت :
پرخوری وخوردن بیش از حد خون را زیاد می كند
غذای مضر برای دموی مزاج ها :
  پر خوری - بادنجان – غذای نشاسته ای – آب یخ –شیرینی - غذای ممنوعه
درمان :
   ناشتا (خاك شیر - بالهنگ – تخم ریحان – تخم مل – قدومه شیرازی – بالنگو – اسفرزه) یكی از اینها را در آب بریزید حجمش زیاد می شود و بخورید حركات دودی روده را زیاد كرده و روده براحتی كار می كند – استفاده از ترشی طبیعی فصل (شاتوت - زرشك – لیمو ترش – آب نارنج – مركبات) – سوپ جو – نان جو - سالاد با روغن زیتون و آب لیمو قبل از غذا – جوانه ها – سبزی – میوه
  .

برگرفته از دوره های آموزش مزاج شناسی استاد خیراندیش

گرد آورنده : یگانهتاريخ : 91/07/11 | 15:2 | نویسنده : یــگانه

هوالفتاح العلیم

  پیشگفتار :

   این پست رو برای طبیب نمایانی میگذارم که به خیال خودشان یک شبه ره صد ساله را رفتند و خم هم بر ابرو نمی آورند و پیوسته درصدد فریب مردم بر می آیند .. ولی غافل از اینکه : "خود خرند فکر می کنند مردم خرند" کسانی که هنوز استاد ندیده ادای استادان در می آورند واستاد نما شده اند و برای خود دکان و دستگاه باز کرده اند ، کسانی که مثل کبک سرشان را توی برف کرده اند و متوجه خریت های خود و نگاههای تیز بین اطرافیانی که بدلایلی درمقابل کردار این ابلهان عاقلانه سکوت می کنند  نیستند .. کسانی که متاسفانه حقیر باید به عناوینی با ایشان در ارتباط باشم و زجر بکشم (بقول داریوش کبیر : کاشکی هوشیاری نصیبم نمی شد ، باعث رنج و عذابم نمی شد ، آخه هوشیاری غم بزرگیه ....) ، کسانی که هرلحظه بر تعدادشان مثل ویروس افزوده می شود بطوری که وقتی به جمع مثلاً کوچکشان میروم برای شمردنشان انگشتانم را کم می آورم ، کسانی که در جهالت و نادانی هر لحظه در صدد  سبقت دیگرانند ،  کسانی که بجای خداوند ستارالعیوب فقط و فقط جنبه مالی طب را در نظر میگیرن ... بگذریم .. و متاسفانه این دردی نیست که درمان داشته باشد و علاجش فقط مرگ است.. ولی گاه گاهی درشرایط مختلف بزبان میآورم تا بلکه کمی آرام گیرم .. مگر میشود  برای این نمکان گندیده مرحمی یافت ؟؟؟؟؟؟؟؟ فقط میشود افسوس خورد که این مفلسان که خودشان را خراب کرده اند  بیم آن میرود که طب را نیز خراب کنند .. 

از خدا برگشتگان را کار چندان سخت نیست

سخت کـار ما بـود کـز ما خـدا برگشته است

آداب طبابت و وظايف طبيب از منظر اسلام

سخنرانی های اولین همایش ملی حجامت در ایران


درآمد
   حرفه پزشكى ، از آن رو كه با جان ، ناموس و اسرار زندگى مردم سر و كار دارد، علاوه بر مقررات اسلامى ، در همه حرفه ها داراى آداب و احكام ويژه اى است كه رعايت آن براى پزشك مسلمان ، لازم و ضرورى است . در اين جا اشاره اى كوتاه به مهم ترين آداب آن خواهيم كرد.

1 - احساس مسئوليت
   احساس مسئوليت ، از مهم ترين و اصلى ترين آداب پزشكى است ؛ زيرا اين احساس است كه پزشك را به رعايت وظايف اخلاقى ، قانونى و شرعى خود در مورد درمان بيمار، وادار مى سازد.
امام صادق (عليه السلام )، سخنى سخت تكان دهنده درباره مسئوليت پزشك حضرت مسيح (عليه السلام ) نقل فرموده است :مسيح (عليه السلام ) مى گفت : ان التارك شفاء المجروح من جرحه شريك لجارحه لا محالة ...؛آن كه درمان كردن زخم زخمديده اى را واگذارد، ناگزير، شريك كسى است كه زخم را بر بدن وى نشانده است .اين سخن ، متكى بر منطق روشنى است كه نه تنها پيروان اسلام و مسيحيت ، بلكه هيچ پزشك با وجدانى نمى تواند آن را انكار كند. از اين رو، شايسته است همه پزشكان ، آن را قاب كنند و در مطب خويش ‍ بياويزند.بر اساس اين منطق ، كوتاهى پزشك در درمان بيمار، به معناى سهيم بودن او در بيمارى و گاه ، هلاكت بيمار است . لذا پزشك ، مسئول است با همه توان براى درمان بيمار، تلاش كند و با هيچ بهانه اى نمى تواند از زير بار مسئوليت ، شانه خالى نمايد.بر همين اساس ، معتقديم يكى از وظايف مهم دانشگاههاى علوم پزشكى ، برنامه ريزى براى پرورش حس مسئوليت شناسى در دانش پژوهان اين دانش است .

2 - تقواى پزشكى
   تقوا در هر حرفه اى به معناى رعايت قوانين الهى در انجام دادن آن است . بنابراين ، تقواى پزشكى ، شامل همه آداب و احكام اسلامى در مورد اين حرفه است ؛ ليكن در تقواى پزشكى ، دو نكته اهميت فوق العاده اى برخوردار است : يكى خيرخواهى براى بيمار، و ديگرى تلاش براى درمان او. از اين رو، امام على (عليه السلام )، پس از توصيه پزشكان به تقوا، بلافاصله به اين دو مصداق بارز تقواى پزشكى اشاره مى فرمايد:من تطبب فليتق الله ولينصح وليجتهد.(64)هر كس طبابت پيشه كند، بايد كه از خدا پروا بدارد و خيرخواهى و جديت به خرج دهد.((نصح )) كه در اين سخن بدان اشاره شد، به معناى خير خواهى و ((اجتهاد))، به معناى به كارگيرى همه توان است . بنابراين ، تقواى پزشكى بدين معناست كه پزشك براى حسن انجام وظيفه ، اولا بايد سود بيمار را در نظر بگيرد نه سود خود را. ثانيا بايد از همه توان فكرى و عملى خود براى درمان وى استفاده كند و پزشك با تقوا، كسى است كه در صرف وقت براى تشخيص بيمارى ، در تجويز دارو، در چگونگى درمان و طول آن ، به چيزى جز سود بيمار نينديشد.

3 - پاك دامنى
   يكى از مصاديق مهم تقواى پزشكى ، عفت جنسى و پاك دامنى است . پزشك با تقوا، به خود اجازه نمى دهد از بيمار، سوء استفاده جنسى كند و حتى در نگاه كردن براى معاينه ، حدود اسلامى را رعايت مى نمايد، بدين معنا كه اگر از طريقى بجز نگاه كردن به مواضعى كه نگاه كردن به آن در اسلام ممنوع است ، بتواند بيمارى را تشخيص دهد، مبادرت به نگاه نامشروع نمى ورزد و در صورت نياز به اين كار نيز، به اندازه ضرورت ، اكتفا مى كند.

4 - اهتمام به تشخيص بيمارى
   يكى از نكات آداب پزشكى كه در احاديث اسلامى بر آن تاكيد شده ، اهميت دادن به تشخيص بيمارى است . پيامبر اسلام (صلى الله عليه و آله و سلم ) به يكى پزشكان معاصر خود، چنين توصيه مى فرمايد:لا تداو اءحدا حتى تعرف داءه .(65)هيچ كس را درمان مكن ، مگر آن گاه كه بيمارى او را بشناسى .
   مكرر شنيده مى شود كه به دليل تشخيص نادرست طبيب و داروى نامناسب ، بيمارى تشديد شده و گاه بيمار، هلاك شده است . رعايت اين ادب ، اقتضا مى كند كه پزشك ، همه توان خود را براى تشخيص بيمارى به كار گيرد و پيش از تشخيص آن ، اقدام به تجويز دارو نكند و اگر فرصت لازم براى تشخيص ندارد يا خسته است و يا به هر دليل ديگر، آمادگى لازم را براى اظهار نظر ندارد، معاينه بيمار و دادن دارو، به طور جدى خوددارى كند.

5 - تلاش براى شناخت داروهاى طبيعى
  احاديث باب سوم از فصل اول تاءكيد دارند كه همه بيمارى ها به استثناى مرگ ، در نظام آفرينش ، دارو دارند و قابل درمان اند. برخى تصريح مى كنند كه خداوند براى همه بيمارى ها دارو نازل كرده است .
ظاهر اين دو تعبير اين است كه داروى همه بيمارى ها در طبيعت وجود دارد. بى ترديد، داروهاى طبيعى ، زيان كمتر و سود بيشترى براى درمان دارند. با عنايت به اين واقعيت است كه گياه درمانى ، به تدريج در كشورهاى پيشرفته رايج مى گردد.بنابراين ، يكى از مسئوليت هاى مراكز علمى پزشكى ، تلاش براى كشف داروهاى طبيعى و آشنا كردن جامعه پزشكى با اين داروهاست .

6 - رعايت ضرورت در تجويز دارو
   در روايات فراوانى اهل بيت (عليهم السلام )(66) تاءكيد شده است كه تا آن جا كه بدن ، قدرت تحمل بيمارى را دارد، بيمار نبايد به پزشك مراجعه كند؛ زيرا مصرف دارو بدون ضرورت براى سلامت انسان ، زيانبار است . امام على (عليه السلام ) مى فرمايد: امش بدائك ما مشى بك .با درد خويش تا آن هنگام كه با تو مدارا مى كند، مدارا كن .و از امام كاظم (عليه السلام ) روايت شده است :ادفعوا معالجة الاطباء ما اندفع الداء عنكم ؛ فانه بمنزلة البناء قليله يجر الى كثيره ..تا زمانى كه بيمارى به جد با شما درگير نشده است ، درگير معالجه طبيبان نشويد، كه درمان ، به مانند ساختمان است كه مقدار كمى از آن ، شخص را به مقدار فراوانش مى كشاند.طبق دلالت التزامى اين احاديث ، بر فرض ، اگر بيمارى اين رهنمودها را ناديده گرفت و به پزشك مراجعه كرد، پزشك متعهد و با تقوا، كسى است كه پس از معاينه ، اگر تشخيص داد بيمارى او جزئى است و نيازى به دارو ندارد، اقدام به نوشتن نسخه و تجويز دارو نمى كند، و اگر تشخيص داد كه مصرف دارو ضرورت دارد، بيش از انده لازم ، دارو تجويز نمى نمايد تا كيسه توليد كنندگان دارو را پر كند.

7 - حفظ اسرار بيمار
يكى از آداب مهم پزشكى ، رازدارى است . برخى از بيمارى ها، راز بيمار محسوب مى شوند و او مايل نيست ديگران از آن مطلع شوند. روايات اسلامى ، از يك سو به بيمار توصيه مى كنند كه بيمارى پنهان خود را از پزشك ، كتمان نكند، چنان كه امام على (عليه السلام ) مى فرمايد:من كتم مكنون دائه عجز طبيبه عن شفائه ...هر كس درد نهفته خويش را پنهان بدارد، طبيبش از درمان وى ناتوان مى ماند.
و از سوى ديگر، به پزشك تاكيد مى كنند كه امانتدار باشد و با افشاى راز بيمار، به او خيانت ننمايد. در حديث نبوى آمده است :المجالس بالامانة وافشاؤ ك سر اءخيك خيانة فاجتنب ذلك .(70)نشستن ها به امانت است و افشاى راز برادرت نيز خيانت . پس از اين كار، بپرهيز.

8 - ايجاد اميدوارى در دل بيمار
ياءس و نوميدى ، موجب تشديد بيمارى است و بيش از بيمارى براى بيمار، رنج آور است . به گفته امام على (عليه السلام ):اعظم البلاء انقطاع الرجاء...سخت ترين بلا، گسستن اميد است .
بلكه گاه نوميدى ، سبب مرگ بيمار مى گردد، چنان كه امام على (عليه السلام ) مى فرمايد:قتل القنوط صاحبه ...نوميدى ، آن كس را كه دامنگيرش بشود، مى كشد.
به عكس ، اميد به درمان ، از رنج بيمارى مى كاهد و به بيمار، قدرت غلبه بر بيمارى مى دهد و درمان را تسريع مى نمايد. از اين رو، يكى از وظايف مهم پزشكى ، بويژه در مورد بيمارى هاى خطرناك ، تقويت روحيه بيمار و ايجاد اميد در اوست .گفتنى است كه بهترين راه اميدوار كردن بيمار، تقويت حس مذهبى ، توكل به خدا و اعتقاد به اين حقيقت است كه طبيب واقعى اوست و درمان هيچ دردى براى خداوند متعال ، دشوار نيست و چه بسا دردهاى بى درمان كه با دعا شفا يافته و به هر حال ، خداوند متعال ، چيزى جز خير و صلاح و سود انسان را نمى خواهد.

9 - جلوگيرى طبابت افراد غير متخصص
از نظر اسلام ، طبابت افراد غير متخصص ، ممنوع و نظام اسلامى موظف است از كار آنان جلوگيرى كند و در صورت سرپيچى ، آنان را مانند روحانى نمايان فاسق ، زندانى كند. امام على (عليه السلام )، در اين باره مى فرمايد:يجب على الامام اءن يحبس الفساق من العلماء والجهال من الاءطباء...بر امام ، لازم است عالمان تبهكار و پزشكان ناآگاه را به زندان درافكند.
مقدم داشتن ضرورت زندگى كردن علماى فاسق بر پزشكان جاهل ، از آن جهت است كه خطر طبيب نمايان روحانى براى جامعه اسلامى بيش از طبيب نمايان جسمانى است .بارى ، پزشك غير متخصص ، در صورتى كه اقدام به طبابت كرد و موجب زيان بيمار گرديد، علاوه بر اين كه مرتكب گناه شده ، براساس قانون ((ضمان )): ضامن است ، چنان كه از پيامبر اسلام (صلى الله عليه و آله و سلم ) روايت شده :من تطبب ولم يعلم منه طب قبل ذلك ، فهو ضامن ...هر كس بدون سابقه (و تخصص لازم ) به كار طبابت دست يازد، ضامن است .همچنين ، طبيب متخصص ، اگر در انجام دادن وظيفه خود، كوتاهى كند و اين كوتاهى به فساد بينجامد، ضامن خواهد بود.

2/1
- احساس مسئوليت
31 - امام صادق (عليه السلام )به نقل ازمسيح (عليه السلام ) مى فرماید: ((آن كه درمان كردن زخم زخمديده اى را واگذارد، ناگزير، شريك كسى است كه زخم را بر بدن وى نشانده است ؛ چه ، آن كه زخم رسانده ، تباهى مجروح را خواسته است و آن كه درمان وى را واگذارد، بهبود او را نخواسته است . پس اگر كه بهبود وى را نخواسته ، ناگزير، تباهى او را خواسته است ))

2/2 - تقواى پزشكى
32 - امام على (عليه السلام ):هر كس طبابت پيشه كند، بايد از خدا پروا بدارد و خير خواهى و جديت به خرج دهد.
2/3 - اهتمام به شناخت بيمارى


33 - پيامبر خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ):- خطاب به شمردل طبيب -: هيچ كس را درمان مكن ، مگر آن گاه كه بيمارى او را بشناسى .


34 - امام سجاد (عليه السلام ):كسى كه بيمارى اش تشخيص داده نشود، دارويش او را تباه مى سازد.
2/4 - حرام بودن طبابت توسط ناآگاهان
35 - امام على (عليه السلام ):بر امام  لازم است عالمان تبهكار و پزشكان ناآگاه را به زندان درافكند.
2/5 - مسئول بودن پزشك در صورت به بار آوردن خسارت

36 - پيامبر خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ):هر كس (بدون تخصص لازم ) به كار طبابت دست يازد، (شرعا) ضامن است .
37 - پيامبر خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ):هر كس در حالى كه به طبابت شناخته شده نيست ، عهده دار آن گردد و موجب فوت كسى يا صدمه اى كمتر از آن شود، ضامن است .


38 - امام باقر (عليه السلام ):على (عليه السلام )، ختنه گرى را كه سر آلت پسركى را بريده بود، ضامن دانست .


39 - دعائم الاسلام :(امام على (عليه السلام )) زنى ختنه گر را كه دخترى را ختنه كرده و او در نتيجه آن ، خونريزى كرده و مرده بود، ضامن دانست و به او فرمود: ((واى بر تو! چرا هيچ اندكى از آن (عضو) باقى نگذاردى ؟)). سپس به ضامن بودن او نسبت به ديه حكم كرد و اين ديه را بر عاقله ختنه كننده دانست .


40 - امام صادق (عليه السلام ):هر كارگر (و صاحب حرفه اى ) كه به وى براى اين كه كارى را درست كند، مزدى دهيد، اما آن را خراب كند، ضامن است .
2/6 - مسئول نبودن پزشك در صورت برخوردارى از مهارت و گرفتن برائت.


41 - المصنف : به نقل از ضحاك بن مزاحم -: على (عليه السلام ) براى مردم سخن گفت و در سخنان خويش فرمود: ((اى جماعت پزشكان ، دام پزشكان و كسانى كه به كار پزشكى دست مى يازيد! هر كدام از شما كه انسانى يا حيوانى را معالجه مى كند، بايد براى خويش برائت بگيرد؛ چرا كه هر كس در حالى كه براى خويش برائت نگرفته ، به معالجه چيزى بپردازد و آن چيز هلاك شود، ضامن خواهد بود)).

42 - امام على (عليه السلام ):هر كس به كار طبابت انسان يا حيوان دست مى يازد، بايد از ولى آن (انسان يا حيوان ) براى خويش ، كسب برائت كند، وگرنه ضامن آن است

43 - امام باقر يا امام صادق (عليه السلام ):قابله ، امين دانسته شود.
2/7 - جايز بودن درمان به شرط شناخت بيمارى ، با وجود احتمال مرگ
44 - الكافى : به نقل از اسماعيل بن حسن كه پيشه طبابت داشت -: به امام صادق (عليه السلام ) گفتم : من مردى از عرب هستم و به طبابت ، آگاهى اى دارم . طب من طبى عربى است و بر اين كار خويش ، مزدى نمى گيرم .فرمود: ((اشكالى ندارد)).گفتم : ما دمل ها و غده ها را نيشتر مى زنيم و با آتش ، داغ مى نهيم .فرمود: ((اشكالى ندارد)).گفتم : و اين زهرهاى اسمحيقون و غاريقون را به مردم مى خورانيم .فرمود: ((اشكالى ندارد)).گفتم : شايد شخص بميرد.فرمود: ((هر چند كه بميرد)).

45 - الكافى : به نقل از يونس بن يعقوب -: به امام صادق (عليه السلام ) گفتم : كسى دارويى مى نوشد يا رگ مى زند. شايد كه بدين كار، سود برد و شايد هم اين كار، او را بكشد. (حكم چيست ؟)
فرمود: ((بزند و بنوشد)).

46 - طب الائمة (عليهم السلام ): به نقل از يونس بن يعقوب -: از امام صادق (عليه السلام ) در اين باره پرسيدم كه كسى دارويى مى نوشد. شايد اين دارو او را بكشد و شايد هم از آن به سلامت ماند، ولى بيشتر سالم مى ماند. (حكم چيست )؟امام (عليه السلام ) فرمود: ((خداوند، درد را فرو فرستاده و شفا را هم فرو فرستاده است . خداوند، هيچ دردى را نيافريده ، مگر اين كه برايش درمانى نيز قرار داده است . آن را بنوش و نام خداى تعالى را بر زبان آور)).


47 - الكافى :به نقل از حمدان بن اسحاق -: پسرى داشتم كه به سنگ مثانه (حصاة ) مبتلا مى شد. به من گفته شد: او را درمانى نيست ، مگر اين كه وى را نيشتر زنى . او را نيشتر زدم و مرد. شيعيان گفتند: در خون پسرت شريك شده اى !من (در اين باره ) به ابوالحسن عسكرى (عليه السلام ) نامه نوشتم و ايشان ، در پاسخ ، چنين توقيع فرمود: ((اى احمد! در آنچه كرده اى ، بر تو چيزى نيست . تو درصدد درمانش بوده اى و اجل وى نيز در آنچه تو كرده اى ، بوده است ))
2/8 - انتخاب همجنس براى معاينه و معالجه
48 - الفضائل : به نقل از عمار بن ياسر و زيد بن ارقم در ماجراى دوشيزه اى كه پدرش او را به بد كارگى متهم كرده بود -: امير مؤ منان ، از آن دختر پرسيد: ((اى دختر! درباره آنچه پدرت گفته است ، چه مى گويى ؟)).گفت : سرورم ! اين كه گفته من دوشيزه ام ، راست گفته است ؛ اما اين كه گفته آبستنم ، سرورم به حق تو سوگند، من هيچ خيانتى از خود، سراغ ندارم .
پس امام (عليه السلام ) بر منبر رفت و فرمود: ((ماماى كوفه را بياوريد!)). پس زنى به نام (( لبنه )) كه ماماى زنان كوفه بود، به حضور آمد. امام (عليه السلام ) به او فرمود: ((ميان خود و مردم ، پرده اى بياويز و بنگر كه آيا اين دختر، دوشيزه است يا آبستن )).قابله ، آنچه را امام (عليه السلام ) فرموده بود، به انجام رساند. سپس (از پرده ) بيرون آمد و گفت : آرى ، سرورم ! او هم دوشيزه و هم آبستن است .فرمود: ((اى قابله ! اين يخ را بگير و آن دختر را بيرون مسجد ببر و او را در تشتى بنشان و اين قطعه يخ را در جلو شرمگاه (او) بگذار. زالويى خواهى ديد كه 25 درهم و دو دانگ وزن دارد (و از او بيرون مى آيد((-).آن زن مى گويد: من (اين كار را كردم و) آن زالو را همان گونه كه او فرموده بود يافتم .
2/9 - جايز بودن معالجه توسط جنس مخالف در هنگام ضرورت


49 - الاصابه : به نقل از قيس بن ربيع -: شمردل در برابر پيامبر خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) زانو زد و گفت : اى پيامبر خدا، پدر و مادرم به فدايت ! من در روزگار جاهليت ، كاهن خاندان خود بودم و طبابت مى كردم . آيا اكنون برايم حلال نيست ، چرا كه گاه زن جوان بيمارى به من مراجعه مى كند؟
فرمود: ((تنها در رگ زدن و داغ نهادن بر زخم ، اگر كه ناچار شدى )).

50 - امام على (عليه السلام ):درباره زنى كه فرزندش در شكمش مى ميرد و آن گاه ، بيم جان خود او مى رود -: اشكال ندارد كه مردى دست خويش را به درون (رحم ) ببرد و بچه را قطعه قطعه كند، البته اگر زنان را ياراى اين كار نباشد.
51 - دعائم الاسلام :از امام صادق (عليه السلام ) روايت شده كه از او در اين باره پرسيدند كه : اگر زنى به بيمارى اى جسمى مبتلا شود، آيا درست است كه مردى او را درمان كند؟ فرمود: ((اگر چاره اى جز اين نباشد، اشكالى ندارد)).
52 - الكافى : به نقل از ابو حمزه ثمالى -: از امام باقر (عليه السلام ) پرسيدم : زن مسلمانى در جايى از بدنش كه نگاه كردن به آن جايز نيست ، عارضه اى ، شكستگى يا زخمى ، رخ مى دهد و در اين حال ، مردان نيز در درمان وى از زنان توانمندترند. آيا براى مرد (در چنين حالتى ) جايز است به او بنگرد؟فرمود: ((اگر زن ، ناچار شود و خودش نيز بخواهد، (جايز است ) مرد او را درمان كند)).
2/10 - عدم جو معالجه توسط جنس مخالف در حالت عدم اضطرار


53 - مسائل على بن جعفر (عليه السلام ):از (برادرم ) امام كاظم (عليه السلام ) درباره زنى پرسيدم كه در ران يا شكم يا بازويش زخمى وجود دارد، آيا براى مرد، درست است در كار درمان اين زخم ، بدان بنگرد؟فرمود: ((نه )).


54 - قرب الاسناد: به نقل از على بن جعفر از (برادرش ) امام كاظم (عليه السلام ) : از او در اين باره پرسيدم كه آيا زن ، حق دارد براى حجامت ، نزد مرد برود؟
فرمود: (( نه ))
2/11 - درمان با آنچه حرام است.


قرآن
   انما حرم عليكم الميتة والدم ولحم الخنزير وما اءهل به ى لغير الله فمن اضطر غير باغ ولا عاد فلا اثم عليه ان الله غفور رحيم ؛(109)مردار، خون و آنچه به نام غير خدا ذبح شده ، بر شما حرام است . پس آن كه بدون سركشى و تجاوز، ناچار شود، بر او گناهى نيست . خداوند بخشايشگر مهربان است .وما لكم اءلا تاءكلوا مما ذكر اسم الله عليه وقد فصل لكم ما حرم عليكم الا ما اضطررتم ؛(110)چرا از آنچه بر آن ، نام خدا بر زبان آورده شده نمى خوريد، در حالى كه آنچه را بر شما حرام كرده - بجز آنچه بدان ناچار مى شويد - برايتان به تفصيل ، بيان داشته است .ر. ك : مائده ، آيه 3، انعام ، آيه 145؛ نحل ، آيه 115.

55 - پيامبر خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ):هر كس به حرام درمان جويد، خداوند در آن شفايى قرار نمى دهد.

56 - امام صادق (عليه السلام ):پيامبر خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) از مداوا كردن با داروى ناپاك ، نهى فرمود.

57 - مسند اءبى يعلى : به نقل از ام سلمه -: يكى از دخترانم بيمار شد و من برايش (شرابى ) در كوزه اى ريختم . در حالى كه آن دارو مى جوشيد، پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم ) وارد شد و پرسيد: ((اين چيست ؟)).گفتم : دخترم بيمار شده و برايش اين دارو را گذاشته ام .فرمود: ((خداوند (عزوجل )، شفايتان را در چيز حرام قرار نداده است )).

58 - صحيح مسلم :به نقل از وائل حضرمى -: طارق بن سويد جعفى از پيامبر خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) درباره شراب پرسيد. پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم )، او را از اين كار نهى كرد، يا ساختن آن را ناخوشايند داشت . وى گفت : من آن را تنها به عنوان دارو مى سازم .فرمود: ((اين ، دارو نيست ؛ خود، بيمارى است )).

59 - امام صادق (عليه السلام ):در هيچ حرامى ، شفايى نيست .

60 - امام صادق (عليه السلام ):خداوند، در هيچ چيز از آنچه حرام كرده ، نه شفايى قرار داده است و نه دوايى .

61 - الكافى :از قائد بن طلحه روايت شده است كه از امام صادق (عليه السلام ) در اين باره پرسيده كه : آيا شراب خرما را در دارو قرار دهند؟فرمود: ((نه . براى هيچ كس روا نيست به حرام ، درمان بجويد))
62 - امام صادق (عليه السلام ):در پاسخ به كسى كه درباره دارويى آميخته شده به شراب پرسيده بود -: نه . به خداوند سوگند، دوست ندارم بدان بنگرم ؛ چه رسد كه با آن ، درمان كنم . آن ، به منزله پيه خوك يا گوشت خوك است . البته مردمى با آن ، دارو و درمان مى كنند.

63 - مسائل على بن جعفر (عليه السلام ):
از (برادرم ) امام كاظم (عليه السلام ) درباره درمان پرسيدم كه آيا با شراب خرما، درست است ؟
فرمود: ((نه )).

64 - تفسير العياشى :از سيف بن عميره ، از پيرى شيعيان ، از امام صادق (عليه السلام ) روايت شده كه راوى گفته است : نزد امام صادق (عليه السلام ) بوديم كه پيرمردى پرسيد: دردى دارم و براى درمان آن ، شراب خرما مى نوشم . پير، آن گاه ، اين شراب را براى ايشان ، توصيف كرد.امام به او فرمود: ((چه چيزى تو را از (نوشيدن ) آبى كه خداوند از آن هر چيز زنده اى را آفريده است ، باز مى دارد؟)).گفت : با مزاجم سازگار نمى افتد.امام (عليه السلام ) پرسيد: ((چه چيز تو را از (خوردن ) عسل ، باز مى دارد، در حالى كه خداوند فرموده است : (فيه شفاء للناس در آن براى مردم ، شفايى هست )؟)).گفت : آن را نمى يابم .فرمود: ((پس چه چيز تو را از شيرى كه گوشتت از آن روييده و استخوانت از آن استوارى يافته است ، باز مى دارد؟)).گفت : با مزاحم سازگار نمى افتد.امام صادق (عليه السلام )، در اين هنگام به وى فرمود: ((آيا مى خواهى كه تو را به شراب نوشيدن ، امر كنم ؟! نه . به خداوند سوگند، تو را به اين كار، امر نمى كنم )).


منبع : دانشنامه احادیث پزشکی

گردآورنده : غلامرضا یگانه

 تاريخ : 91/07/07 | 1:1 | نویسنده : یــگانه
 

یا قوی صل علی محمد و آل محمد

   سلام دوستان همیشه همراه// امروز براتون یه سورپرایز قشنگی دارم که مدیون دوست و همکارعزیزم آقای طهماسبی هستم و... بی مقدمه میرم سر اصل مطلب :

    مطئناً هر فردی علاقمند است طبیب یا طبیبان منطقه خود را بشناسد و یا حداقل نام نشانی از ایشان داشته باشد تا در صورت لزوم بدون اتلاف وقت به وی دسترسی یابد . بدین منظور شما را دعوت می کنم برای یکبار هم که شده بر روی " اطباء سنتی" کلیک کنید  تا هم جداًشما حض کنید و درصورت رضایت و نشاطی که در خصوص معرفی اطباء سنتی از ما آیدتان میشود  روح اموات ما هم از قرائت فاتحه شما شاد شود .

 لمن یقراً فاتحه مع الصلوات والاخلاص

یگانه

 تاريخ : 91/07/01 | 23:23 | نویسنده : یــگانه

 

یا لطیف

 صل علی محمد و آل محمد

يَا أَيُّهَا الرُّسُلُ كُلُوا مِنَ الطَّيِّبَاتِ وَاعْمَلُوا صَالِحًا إِنِّي بِمَا تَعْمَلُونَ عَلِيمٌ
اي پيامبران از غذاهاي پاكيزه بخوريد و عمل صالح انجام دهيد كه من به آنچه انجام مي‏دهيد آگاهم.

مزاج شناسی

     قبل از آنکه به تعریف مزاج بپردازیم لازم است که با چند اصطلاح در طب سنتی آشنا شویم . از دیدگاه طب سنتی عوامل تشکیل دهنده جهان خلقت و بدن انسان، چهار عنصر اصلی به شرح ذیل می باشند ، به عبارتی دیگر اجزای اولیه بدن انسان و غیر انسان از اجسام بسیطی تشکیل شده اند که غیر قابل تقسیم به اجسام مختلفه دیگر می باشند که به آنها ارکان گفته می شود.  آتش: گرم و خشک است . هـوا : گرم و تر است . آب : سرد و تر است . خاک : سرد و خشک است . جلوتر این مبحث رو بیشتر باز میکنم که حسابی جا بیفته .   

    کلمه مزاج برای همه ایرانیان نام کاملا آشنایی است . افرادی را که زود عصبانی می شوند آتشین مزاج می خوانند ، افراد دیر جوش و کم حرف و غیر فعال را سرد مزاج می نامند . حقیقتا معنی مزاج چیست؟ چگونه می توانیم مزاج خود را یا به تعبیری درست تر طبیعت بدن خود را بشناسیم . البته تعریف مزاج گسترده است که به صورت مجزاباید به آن پرداخت ولی علی الحساب همینقدر بگویم که :اختلاف طبایع افراد همیشه مورد کنجکاوی و سئوال بوده است . در یک روز پائیزی به مردمی که بیرون از منازل خود و به جهت رفتن به محل کار در حرکتند دقت کنید تعدادی با پالتو و شال و کلاه، تعدادی با یک ژاکت معمولی و تعدادی فقط با یک پیراهن بیرون آمده اند، این ها چه تفاوتی دارند؟ تعدادی خیلی زود چاق می شوند و عده ایی با وجود خوردن مقدار قابل توجهی غذا ، همچنان اندام مناسبی دارند ، تعدادی خواب سبک دارند و ساعات خوابشان کم است ، تعدادی خواب سنگین و طولانی دارند ، پس اختلاف این افراد در کجاست؟ جواب تمامی این سئوالها را در طب سنتی در بحث طبایع یا مزاج پیدا می کنیم . طبیعت انسان ها با هم تفاوت دارد ، اگر بخواهیم سبک زندگی سالم و روش دستیابی به سلامت واقعی را تجربه نمائیم ، باید به جسم و روان آدمی ازدیدگاه طب سنتی یا طب مزاجی ایران نظر کنیم.  بعضی ها خیلی تند و تیز هستند ، بلند و سریع تکلم می کنند در حالی که تعدادی نیز خیلی آرام و منقطع و با تأنی حرف می زنند ، برخی افراد با خوردن یک خیار دل درد می گیرند و به قول معروف سردیشان می شود . در حالی که بعضی ها با خوردن نیم کیلو خیار هیچ واکنشی ندارند . تمام آزمایشات بالینی این افراد سالم است و از لحاظ بررسی خون و بافت های بدن و اعضاء و تمام موارد آزمایشگاهی همه طبیعی هستند .حال کمی کاملتر به تعریف مزاج می پردازیم :

 تعریف مزاج       

  هرگاه اجزای یک ارکان با دیگری درآمیزد به نوعی که اثر کند یکی در دیگری به قوت های خود که ضد هم اند و هر یکی تیزی دیگری را بشکند ، همانندی فعل و انفعال در اجزاء آن مرکب به حدی برسد که در همه اجزا کیفیتی یکسان پیدا گردد . این کیفیت مرکب را مزاج گویند . مزاج همان طبع است و آنرا نباید با خلط یا رکن اشتباه کنید ، مزاج جسم نیست . بلکه گرمی ، سردی ، خشکی ، و تری را مزاج گویند .

   یکی از مباحث مهم در طب سنتی، بحث مزاج شناسی است. حضرت علی (ع) در خطبه یک نهج البلاغه می فرمایند: "خداوند انسان را مخلوطی از رنگ‏های گوناگون، و چیزهای همانند و سازگار، و نیروهای متضادّ، و اخلاط و مزاج‏های گوناگون، گرمی، سردی، تری، و خشکی قرار داد. "
    مزاج به معنای آمیختن دو چیز با یکدیگر است. در واقع مزاج کیفیت و حالتی است که از واکنش متقابل اجزا مواد متضاد (آتش، هوا، آب و خاک) به وجود می آید. در این واکنش متقابل، بخش زیادی از یک یا چند ماده با بخش زیادی از مواد متضاد با هم ترکیب می شوند، و بر یکدیگر تاثیر می گذارند، از این ترکیب، کیفیت و حالت متشابهی به وجود می آید که مزاج نامیده می شود. به زبان بسیار ساده تر مزاج نتیجه تاثیر کیفیت های عناصر چهارگانه یعنی گرمی، سردی، خشکی، و رطوبت بر یکدیگر است.
   اگر بدن آدمی را دقیقاٌ مورد برسی قرار دهیم، می بینیم که از اندام های متعددی تشکیل شده و هر اندامی از سلول های خاص ساخته شده است. هماهنگی اندام ها نیز موجب سلامتی و حیات و ادامه آن می گردد. در بدن هر فرد چهار نوع خلط وجود دارد که آنها را اصطلاحاٌ اخلاط اربعه می نامند. اخلاط اربعه که در واقع معادل همان عناصر اربعه یعنی آتش، هوا، آب و خاک می باشند، عبارت اند از صفرا ، خون ، بلغم و سودا. در حالت طبیعی، اخلاط اربعه در بدن هر شخص سالمی باید به حالت تعادل باشد تا زندگی و ادامه حیاط او مقدور باشد. تعادل اخلاط اربعه را مزاج گویند.
   با مطالعه اخلاط اربعه به طور جداگانه وظیفه هر یک مشخص می شود. هر نوع مواد غذایی، اثر خاصی بر روی اخلاط اربعه می گذارد و آن را به حالت تعادل یا عدم تعادل در خواهد آورد. با توجه به اینکه تعادل کدام یک از این اخلاط در بدن به هم خورده باشد، یک فرد ممکن است صفراوی مزاج، دموی مزاج، بلغمی مزاج و یا سوداوی مزاج باشد. که انشاالله مشخصات هر یک به تفکیک ارائه خواهد شد.

مشخصات افراد صفراوی مزاج


   صفرا چیست؟

 "در تعدادی رکن آتش بیشتر ازسایر ارکان است این افراد مزاج گرم و خشک دارند آن ها را صفراوی می گویند" .                                                                                   

   خون از 4 بخش یا به عبارتی 4 طبقه تشکیل شده است. این بخش ها با توجه به وزنشان به ترتیب روی هم قرار گرفته اند. صفرا سبکترین خلط می باشد و در بالای سایر اخلاط قرار گرفته است. صفرا دارای مزاج گرم و خشک است.
   خلط صفرا که معنی فارسی آن تلخه است دارای رنگ زرد تا سبز است. مزه آن هم تلخ است و از این رو به آن تلخه نیز گفته می‌شود. این خلط دارای چندین وظیفه می باشد، از مهمترین وظایف خلط صفرا ترقیق و قابل نفوذ کردن خون در مویرگها و گذرهای بسیار باریک غذا است. از دیگر وظایف خلط صفرا شستشوی جدار روده‌ها از بلغم‌ها و مواد چسبنده است. ضمنا احساس نیاز به دفع مدفوع نیز از کارهای خلط صفرا است. بخشی از خلط صفرا نیز به مصرف تغذیه برخی اندام‌ها مثل ریه می‌رسد.
   نسبت این خلط در خون بایستی 1% باشد، در صورتی که از این مقدار تجاوز کند، در فرد با توجه به میزان افزایش این خلط ممکن است علائم زیر بروز نماید که به چنین فردی، صفراوی مزاج می گویند.


بازتاب روانی و رفتاري در افراد صفراوي:

 1- علاقمند به ادبیات و ریاضیات، 2- داراي استعداد خشونت و بدخلقی، 3- پائیز و زمستان را دوست دارند، 4- گاهی عاشق و گاهی فارغ، 5- گاهی با اراده، گاهی سست، 6- گاهی پرانرژي گاهی کم انرژي، 7- داراي استعداد معنوي به صورت مقطعی، 8- تند و تیز و بی قرار، 9- گاهی پر جرأت و گاهی آرام، 10 - پرخاشگر، 11 - ناآرام و دودل، 12- گاهاً باعث رنجش دیگران می شود. 13 - تیزبین و دقیق در برخی ابعاد، 14 - مقید به اصول، منظم و حساس، 15- آینده نگر و گاهاً خیالباف و دقیق در تصمیم گیري، 16 - حاضرجواب و باهوش، 17 - گاهاً سخاوتمند، 18 - میل بالاي جنسی و توان جنسی متغیر، 19 - سریع، چالاك و پرانرژي 20 - پرحرف.

   علائم پوستی صفراوي ها

 داراي پوستی خشک و بدون رطوبت، داراي منافذ پوستی درشت، رگهاي دست گاهی آشکار و گاهی پنهان هستند، رنگ پوست گرایش به زردي دارد، سفیدي چشم سفید با گرایش زرد است، مردمک چشم میشی روشن است، موي سر، خشک و ضخیم و برجسته است، رنگ مو، سیاه و خرمایی است و صفراويها غالباً کم مو هستند.


   علایم گوارشی صفراوي ها

   مزة دهان تلخ صبحگاهی است، غالباً دهان خشک و تشنه است، افراد صفراوي کم اشتها هستند، توان هضم غذا بالاست، نفخ معده ندارند، یبوست ندارند، گرایش به شیرینی و شوري هم ندارند.افراد صفراوي غالباً گرایش به ترشی دارند، بوي بد دهان ندارند، بوي بد مدفوع ندارند، قار و قور شکم ندارند، تمایل به سردي ها دارند و از گرمی ها گریزانند. افراد صفراوي غالباً در اثر حجامت تعدیل مزاج یافته و رنگ و رویی به مراتب روشنتر از قبل خواهند داشت، اشتهاي آنان با حجامت افزایش مییابد و در صورت تکرار حجامت فربه و چاق خواهند شد. نمونهاي از رژیم غذایی مناسب براي افراد صفراوي کاهوست که سرد و تر است و براي دفع صفرا مفید است. ماهی، ماست و به طور کلی لبنیات، گوجه فرنگی، مرکبات، ماء الشعیر (آب جو) آبغوره ، آبلیمو براي صفراوي ها مفید و لازم است.

مشخصات افراد دموی مزاج


   دم چیست؟

"در تعدادی رکن هوا بیشتر از سایر ارکان است این افراد مزاج گرم و تر دارند آن ها را دموی می گویند" .

    خلط دم، که در فارسی به آن خون گفته می‌شود، دارای رنگ قرمز و مزه شیرین است و بوی بدی ندارد. مهمترین وظیفه خلط خون، تغذیه بدن است. به همین خاطر به تمامی نقاط بدن می‌رود و تقریبا در همه جا حضور دارد. خلط خون در تشکیل و تولید گوشت و عضلات بدن نقش اصلی را به عهده دارد. مزاج خلط خون گرم و تر است. خلط خون از جهت وزن دارای وزن و قوام معتدل‌ترین خلط به حساب می‌آید و در مقایسه با خلط صفرا از آن سنگین‌تر است و به همین دلیل در طبقه زیرین صفرا قرار می گیرد. در یک انسان عادي و سالم میزان دم، باید 49 درصد باشد. در روایات از مزاج دم به بهترین مزاج تعبیر شده است. همچنین توصیه می شود که زنان باردار در ماه پنجم و ششم دوران بارداري حجامت کنند تا فرزندانی با مزاج دموي داشته باشند. اما در صورتی که مقدار این خلط از 49 درصد افزایش یابد، موجب بروز رفتارها و حالاتی خاص در فرد می شود که میزان بروز این علائم وابسته به میزان غلبه این خلط می باشد. به شخصی که دارای غلبه دم است، دموی می گویند.


بازتاب‌های رواني و رفتاری در افراد دموی


   1- علاقمند به ادبيات و موسيقی .

۲- استعداد شاعری .

 3- علاقمند به طبيعت .

4- اهل عشق و محبت .

5- بلندپرواز .

 6- دورانديش .

7- اهل خير و معنويت .

8- خوش اخلاق و خوش رو .

9- شجاع و جسور .

10- داراي توان ريسك .

11-اعتماد به نفس بالا .

12- سخاوتمند .

 13- تنوع طلب و بی علاقه به كار تكراری .

 14- معمولاً بي نظم .

15- نوع دوست .

16- معمولاً بدحال در تابستان .

17- داراي هوش و حافظة قوی .

18- ميل و توان جنسی فراوان .

19- چالاك و پرانرژی .

20- مستعد شقاوت آنی .


علایم پوستي افراد دموی

    پوست نرم، مرطوب و گرمی دارند، منافذ پوستی درشتی دارند كه از علایم منافذ درشت خوب عرق كردن است. رگهای دست آشكار و برجسته است، رنگ پوست گندم‌گون يا گلگون است رنگ چشم (سفيدی) با گرايش قرمز است ،رنگ مردمك ميشی تيره و سياه است.موی سر: درشت و قابل انعطاف و دارای پيچ درشت است، رنگ مو: سياه خرمایی تيره و روشن و معمولاً پر مو هستند.


علایم گوارشي  مزه دهان

  شيرينی صبحگاهی است، دهانشان كم رطوبت است و كم تشنه می‌شوند. اشتهای زياد و خوراك خوبی دارند، توان هضم غذا بسيار بالاست نفخ معده ندارند، يبوست ندارند، گرايش به شيرينی كم دارند و گرايش به شوری هم بسيار اندك است. گرايش به ترشی كم دارند. بوی بد دهان ندارند، بوی بد مدفوع ندارند، قار و قور شكم ندارند تمايل به سردی‌ها ندارند ولی تمايل به گرمی‌ها اندكي دارند.افراد دموی بايد غذاهای خنک و سرد: مثل آش انار، آش آلو، آب زرشك خيار، مركبات و ماست و... مصرف كننده تا حرارت بدن تعديل شود.اگر فرد دموی همراه با غذای گرم مثل شيرينی‌جات از مواد و اغذيه سرد استفاده نكند دچار جوش و خارش بدن، گر گرفتگی، بيقراری، كهير، سوزش ادرار، سوزش سر دل، و آفت دهان خواهد شد. معمولاً بيماری‌های افراد دموی در اثر افزايش حرارت و رطوبت و به طور كلی افزايش خود خون به وجود مي‌آيد كه حجامت به عنون مؤثرترين درمان براي دموی مزاج‌ها مطرح است. چون دم گرم‌ و تر است و رژيم غذایی مناسب براي دموی‌ها رژيم غذايی سرد و خشک است. مثل بادمجان و عدس كه مزاج سرد و خشک دارند.

 مشخصات افراد بلغمی


   بلغم چیست؟

"در تعدادی رکن آب بیشتر است  این افراد مـزاج سـرد و تر دارند ، لذا آنها را بلغـمی  می گویند"

   خلط بلغم، دارای رنگ سفید است و به آن خون ذخیره، گفته می‌شود. زیرا از خواصش یکی آن است که وقتی اندامی به غذا نیاز داشته باشد ولی سیستم غذا رسان بنا به عللی نتواند این کار را انجام دهد، با صرف حرارتی که اندام نیازمند بر بلغم صرف می‌کند آن را به حالتی شبیه به خلط دم می‌رساند و از آن تغذیه می‌کند. از این جهت خلط بلغم را غذای اضطراری قلمداد کرده‌اند. از دیگر وظایفش لیزکردن و تسهیل حرکت اندام‌های پر تحرک مانند مفاصل و زبان و چشم است. این خلط به جز این که به عنوان غذای ذخیره محسوب می‌شود در تولید و افزایش چربی در بدن نقش اساسی دارد. خلط بلغم از جهت مزاج سرد و تر است. این خلط در مقایسه با خلط صفرا و دم از هر دوی آن‌ها سنگین‌تر و غلیظ‌تر است به همین دلیل طبقه زیرین این دو خلط قرار می گیرد. میزان این خلط در یک فرد سالم، 49% است. در صورتی که میزان بلغم در فردی افزایش یابد، به فرد بلغمی مزاج می گویند و ممکن است دارای بعضی از خصوصیات زیر باشد.


بازتابهاي روانی و رفتاري در افراد بلغمی

 1- گرایش به علوم عقلی و ریاضیات .

 2- حسابگر و محتاط .

 3- بد بهار و بد زمستان .

 4- منطقی و عاقل .

 5- میانه رو، محتاط و گاهی ترسو .

 6- تجارت پیشه .

 7- آرام ، منزوي و داراي حرکات کند .

 8- گذشته نگر .

 9- ظریف و ریزبین و حساس .

 10 - منظم و دقیق .

 11 - داراي استعداد افسردگی .

12 - بدون استعداد ریسک .

 13 - اهل سازش و بی اراده .

- درون گرا و منفیباف .

 15 - نیازمند محبت .

 16 - کینهتوز .

 17 - فراموشکار و کندذهن .

 18 - بی علاقه به یادگیري .

 19- میل و توان جنسی بسیار کم .

 20 - راحت نسبت به اکثر مسایل .


علایم پوستی افراد بلغمی

    داراي پوستی نرم و مرطوب ، غالباً سرد، داراي منافذ ریز (تعرق کم) رگ هاي پنهان دارند، رنگ پوست سفید، سفیدي چشم، سفید بی حال، مردمک آبی و روشن داراي موهاي نرم و نازك و لخت با رنگ زرد ،بور و خرمایی روشن و سفید و غالباً افراد بلغمی بی مو هستند.


   علایم گوارشی

    دهان بی مزه ، مرطوب و پر آب دارند، اشتهاي زیاد و خوراك فراوان دارند، توان هضم غذا در آنان کم است، معده نفاخی دارند، گاهی یبوست دارند و گرایش به شیرینی و شوري دارند به میزان زیاد. گرایش به ترشی و بوي بد دهان ندارند، بوي بد مدفوع ندارند، قار و قور شکم دارند، تمایل به سرديها ندارند و در عوض تمایل به گرمیها به شدت در آنان وجود دارد.
اگر بلغم در سر اضافه شد بلاهت و حماقت ایجاد میکند که در اثر افزایش سردي در سر است، تمام داروهاي افزایش حافظه گرم هستند ، اوج سردي در مغز آلزایمر پدید می آورد. (البته سرد و خشک). اگر بلغم در خون نباشد تنفس انجام نمیگیرد. افراد بلغمی نباید سرديجات را به تنهایی میل کنند (همراه با گرمی میل شود)

مشخصات افراد سوداوی


   سودا چیست؟

"درتعدادی رکن خاک بیشتر است این افـراد مـزاج سرد و خشک دارند که آنها را سوداوی میگویند "

    سودا، خلطی است که به خاظر تیرگی رنگش آن را به این نام خوانده‌اند. این خلط را به درد و رسوب خون تشبیه کرده‌اند. از وظایف این خلط استحکام بخشیدن به برخی اندام‌ها چون رباط ها می باشد. ضمنا به تغذیه اندام‌هایی چون مو و ناخن می‌رسد. خلط سودا دارای مزاج سرد و خشک است. در مقایسه با سایر اخلاط از همه سنگین‌تر و غلیظ‌تر است. به همین دلیل در آخرین طبقه قرار می گیرد. میزان این خلط در یک فرد سالم 1% می باشد. در صورتی که از این میزان افزایش یابد موجب بروز علائم و بیماری هایی می گردد. در طب سنتی، مزاج سوداوی بدترین مزاج می باشد که درمان آن نیاز به زمان بسیار زیادی دارد و شاید نزدیک به دو سال طول بکشد.

 

   بازتابهاي روانی و رفتاري افراد سوداوي .

 1 - علاقمند به حسابگري و مسایل فنی .

 2- کودن و کوته فکر .

 3- علاقمند به بهار و تابستان .

 4- کم احساس و منطقی .

 5- میانه رو و محتاط .

 6- کم انرژي و مداومت در انجام کار .

7- تمایل کم به معنویت .

8- ناآرام و همیشه در فکر .

9- داراي وسواس و نگرانی و دودلی .

10 - بدون توان ریسک .

11 - انتقامجو .

 12 - مجذوب نمیشود .

 13 - میل جنسی فراوان و توان جنسی کم .

14 - فکر و خیال فراوان .

 15- بدبین ، حساس، نگران .

16 - منظم.

 17 - درونگرا .

 18- اهل جدال و جنجال .

19 - تیزبین و بادقت .

20 - لجباز .


علایم پوستی افراد سوداوي

     پوست خشک و بدون رطوبت و داراي منافذ متوسط، رگ هاي دست پنهان است، رنگ پوست تیره است، رنگ چشم (سفیدي) سفید تیره است. رنگ مردمک میشی و قهوهاي است. موي سر، خشک و ضخیم یا مجعد است، رنگ مو، سیاه مات و جوگندمی است و فرد سوداوي معمولاً کم مو است.


علایم گوارشی افراد سوداوي

مزه دهان صبحگاهان شور مزه است و دهان، خشک و کم آب است، اشتها زیاد، ولی خوراك کم است، توان هضم غذا بسیار کم است، نفخ معده فراوان دارند، یبوست دارند، گرایش به شوري و شیرینی دارند، گرایش به ترشیی ندارند، بوي بد دهان ندارند، بوي بد مدفوع، ندارند، قار و قور شکم دارند، تمایل به سرديها ندارند و تمایل به گرمیها دارند. سودا چون سرد و خشک است افراد سوداوي باید از غذاهاي سرد و خشک پرهیز کنند و در عوض از غذاهاي گرم و تر مثل عسل استفاده نمایند. غذاهاي سرد و خشک مثل برنج که بدن را با افت رطوبت مواجه میکند، مهم ترین عامل یبوست است (به خاطر دفع رطوبت).از بین نان ها نان سنگک مناسبتر از بقیه است. (به خاطر وجود سبوس).

در میان فصل ها، پاییز فصل سوداست و بهترین فصل براي حجامت افراد سوداوي نیز فصل پاییز است .


   سودا به معناي سیاهی است و افراد سوداوي باید از مولدات سودا مثل بادمجان و عدس و چای پرهیز نمایند یا (کمتر مصرف کنند) [سودا استخوان ساز است] تیر کشیدن سر، سردرد سوداوي است و حساسیت به صدا هم از افزایش سوداست که این دو با حجامت به همراه مصرف سرکه به عنوان رقیق کننده خون براي درمان بکار میرود.
   یخ، سودا زاست و همه مزاجها باید از آن پرهیز کنند. (آب به صورت غیرمستقیم باید سرد شود)در کتاب هاي طبی قدیمی چنین آمده است:"اگر طبیب بتواند شخص سوداوي مزاج را راضی کند هنر کرده است.".
براساس طب سنتی، جهان، برآیند اثر دو عنصر بزرگ سردی و گرمی است. سردی و گرمی ترکیب شده و چهار عنصر اصلی متولد می شود. این 4 عنصر، که 4 عنصر اصلی نظام طبیعت شناخته می شوند، عبارت است از: آتش، هوا، آب و خاک.
در ادامه ویژگی های این 4 رکن نظام هستی ارائه می گردد. این ویژگی ها را می توان به مزاج های مختلف انسان هم ربط داد . فقط یه این نکته مهم توجه داشته باشید که اولا باید مزاج شناسی را کاملا و با دقت یاد بگیرید و ثانیاْ  اگر می خواهید موفق باشید باید مرتب روی مزاج های موجودات / نباتات و جمادات کار کنید حتی اگر لازم شده در این خصوص استاد ببینید .آتش

خلط صفرا دارای مزاج گرم و خشک است

   با آتش می توان اجسام مختلف را تغییر داده و در آن نفوذ کرد. آتش توان نفوذ در هر چیزی را دارد. مانند اجنه. آتش بالارونده و بالانشین است. آتش مرکز گرمی است. و خورشید مرکز این گرمی است. هر چیز در کنار آتش، گرمی می بیند. آتش با تماس با ضدش فورا فروکش می کند و سرد می شود. (مانند فرد صفراوی که در زمانی که حرارتش بسیار زیاد شده و خشمگین می شود، آب بهترین درمان برای دادن آرامش به وی است). مزاج آتش گرم و خشک است، مانند صفرا.


 هوا

  خلط دم دارای مزاج گرم و تر است

   هوا، بیشترین حجم را در نظام هستی، اشغال می کند. هوا عریان و قابل ملموس است. توان نفوذ در اجسام را دارد، ولی نه به اندازه آتش. هوا لطیف است و توان و قدرت جابه جایی سریع را دارد در عین حال آرامی دارد. هوا باید همیشه با رطوبت همراه باشد، در صورتی که رطوبت هوا به صفر برسد، آتش می گیرد. مزاج هوا گرم و تر است، مانند دم.


آب

خلط بلغم دارای مزاج سرد و تر است

   پس از هوا بیشترین حجم را در کره زمین اشغال می کند. سردی آب به تناسب تماس با آتش کم و زیاد می شود. آب انعطاف زیادی دارد و قابل مشاهده است و نمی توان آن را پنهان کرد(مانند افراد بلغمی در نشان دادن احساساتشان). آب بالا رو نیست. اما به کمک حرارت بالا نشین می شود و به محض گرفتن حرارت سقوط می کند. (به افراد بلغمی را هم باید با کلمات محبت آمیز در کنار خود نگه دارید). اگر سردی آب بیشتر شود، یخ می زند، حجم یخ از آب نیز بیشتر است(اگر فرد بلغمی هم سردی بیشتری مصرف کند، چاق تر می شود). مزاج آب سرد و تر است، مانند بلغم.


خاک

خلط سودا دارای مزاج سرد وخشک است


   به مجموعه مواد معدنی، خاک گفته می شود. انعطاف پذیر خاک کم است(مانند فرد سوداوی). برای انعطاف خاک به آب و آتش نیاز است. خاک خودگراست و این خودگرایی محور نظام هستی است. مزاج خاک سرد و خشک است، مانند سودا.
   طب اسلامی علاوه بر این 4 رکن، رکن پنجمی به نام روح الهی اعتقاد دارد. روح الهی، همان نفس اشیا، جوهره اشیا، روح حیوانات، جمادات، گیاهان، زمان و مکان است.
این رکن، عامل درک خوبی و بدی و تاثیر ویژگی های مثبت و منفی است. هر 4 رکن اول محکوم به فنا و از بین رفتن هستند اما روح الهی همیشه باقی و جاودانه است. وجود روح الهی را می توان در موارد زیر مشاهده کرد: شفای خاک کربلا، آب نیسان، تاثیر سوره حمد بر خوراکی ها و بیمار (7 مرتبه یا بیشتر) و ...روح الهی معنویت و شعور می دهد و زبان گویای نظام هستی است. انشاء ا... مزاج نباتات و جمادات را در پست های بعدی عرضه حضور خواه نمود .

"بر گرفته از کتاب در دست اقدام به چاپم  که از نهم شهریور سال نود در انتظار تاْئید و دستور چاپ استاد بزرگوارم جناب آقای اباذر کریمی طالقانی خاک می خورد و متاْسفانه استاد در کنار ما کتابمان را نیز هم از یاد بردند و بنده به نگهداشتن حرمت استاد همچنان منتظر می مانم تا استاد ما را لایق و قابل بدانند تا اقدام به چاپ این کتاب خاک گرفته بنمایم ".

 بیدالحقیر : یگانه